25 miest, ktoré by ste mali navštíviť v Severnom Macedónsku

25 miest, ktoré by ste mali navštíviť v Severnom Macedónsku

Po 3 týždňoch spoznávania krásneho Severného Macedónska môžem potvrdiť, že je to jedna z najviac podceňovaných krajín v Európe. Celkovo je Macedónsko krajinou bohatej histórie a kultúry, úžasnej prírody a veľmi priateľských ľudí. Preto som sa rozhodol podeliť sa s vami o tento zoznam mojich obľúbených miest, ktoré by ste v Macedónsku mali navštíviť.

Keď si prečítate tento zoznam miest, ktoré musíte v Macedónsku vidieť, nebudete mať pochybnosti o tom, kam bude smerovať vaša ďalšia cesta!

1. Centrum hlavného mesta Skopje

Centrum mesta Skopje bolo nedávno kompletne prestavané a má niekoľko nových fontán, nový systém mestského osvetlenia a obrovské množstvo sôch. Mali by ste navštíviť mosty cez rieku Vardar, Pamätný dom Matky Terezy, Macedónsku bránu, námestie a starý bazár.

Skopje

 

2. Pevnosť Kale v Skopje 

Pevnosť Skopje známa aj ako pevnosť Kale je historická pevnosť nachádzajúca sa v starom meste Skopje. Nachádza sa na najvyššom bode mesta s krásnym výhľadom na Skopje a rieku Vardar.

Skopje Fortress Kale

 

3. Kaňon Matka

Kaňon Matka je umelé jazero v údolí Matka, ktoré sa nachádza len 12 km od Skopje. Je to krásna prírodná rezervácia. Nachádza sa tu aj jaskyňa Vrelo, o ktorej sa povráva, že by mohla byť najhlbšou podvodnou jaskyňou na svete.

Lodný výlet, matka valley

 

4. Vrch Vodno 

Vrch Vodno sa nachádza juhozápadne od hlavného mesta Skopje a je veľmi populárny medzi miestnymi obyvateľmi. Na jeho území existuje niekoľko turistických chodníkov, ktoré vedú na vrchol hory, kde sa nachádza Kríž tisícročia.

middle vodno

 

5. Kríž tisícročia 

Kríž tisícročia je vysoký až 66 metrov a nachádza sa na vrchole hory Vodno neďaleko Skopje. Bol postavený ako pamiatka na počesť 2000 rokov kresťanstva v Severnom Macedónsku. Na kríž sa dá vyviezť lanovkou zo stredného Vodna.

millenium cross

 

6. Starobylé divadlo v Ohride

Starobylé divadlo v Ohride bolo postavené v roku 200 pred Kristom a od 80. rokov je opäť miestom verejných predstavení. Nachádza sa v centre mesta Ohrid v blízkosti hornej brány.

antique theater, ohrid

 

7. Pevnosť kráľa Samuela v Ohride

Pevnosť  kráľa Samuela sa nachádza v starom meste Ohrid. Táto historická pamiatka je hlavnou turistickou atrakciou v Ohride. Z vrcholu pevnosti je úžasný výhľad na celé mesto, jazero a okolité hory.

King Samoil Fortress

 

8. Kostol sv. Pantelejmona

Tento kostol v Ohride sa nazýva aj Plaoshnik a je známy tým, že tu bola vytvorená cyrilika. Nachádzala sa tu aj 1. univerzita v Európe, ktorá bola otvorená v 10. storočí.

Church St.Pantelejmon – Plaoshnik

 

9. Kláštor sv Jána v Kaneo

Kláštor sv. Jána v Kaneo je nádherná pravoslávna stavba, ktorá sa nachádza na útese s výhľadom na jazero v meste Ohrid.

St. Kaneo Church

 

10. Prírodné pračky v dedine Rečica

Rečica je malá dedinka pri Ohride. Od Ohridu je vzdialená len 17 km a je známa prírodnou práčovňou, ktorá sa dodnes využíva.

recica

 

11. Hadí ostrov 

Hadí ostrov alebo Golem Grad je jedeny ostrov v Macedónsku na jazere Prespa. Má bohatú faunu a flóru. Môžete tu vidieť veľa pelikánov, hadov, korytnačiek a čiernych kormoránov, ako aj niektoré endemické druhy stromov.

Snake Island, Golem grad

 

12. Kláštor sv. Nauma

Kláštor svätého Nauma bol postavený na vysokom útese nad Ohridským jazerom, v jeho najjužnejšom bode, 30 km od Ohridu vo veľmi krásnom prostredí.

Saint Naun Monastery

 

13. Národný park Galicica 

Národný park Galicica sa nachádza medzi jazerom Ohrid a Prespa. Existuje aj turistický chodník, ktorý vedie na vrchol kopca, odkiaľ je krásny výhľad na obe jazerá.

galicica

 

14. Centrum mesta Bitola 

Bitola je druhé najväčšie mesto Macedónska a je jedným z najstarších miest v krajine. Zaujímavé miesta v Bitole sú kresťanský kostol, vežové hodiny, pravoslávny kostol sv. Demetria a mešita Ishak Chelebi, ktoré sú veľmi blízko hlavnej ulice Shirok Sokak Street s množstvom reštaurácií a barov.

Shirok Sokak Street

 

15. Starobylé mesto Heraclea

Starobylé mesto Heraclea je pre mnohých ľudí lákadlom v meste Bitola. Od centra mesta je vzdialené len 3 km. Bolo dôležitým a prosperujúcim centrom obchodu až do zemetrasenia, ktoré viedlo k jeho opusteniu v 6. storočí nášho letopočtu.

ancient city of Heraclea

 

16. Mesto Prilep

Prilep je 4. najväčšie mesto v Macedónsku. Je známe aj kvôli svojej blízkosti k opevneniu Markovi kuli. Zaujímavosťou samotného mesta Prilep je 40 metrov vysoká hodinová veža považovaná za najkrajšiu v Macedónsku, mešita Carshi a kostol sv. Blagoveshtenie.

Carshi Mosque

 

17. Varos

Varos je teraz predmestie mesta Prilep, ale v stredoveku bol Varos mestom a naopak Prilep predmestím pripojeným k mestu. Vo Varose môžete navštíviť kostol sv. Dimitrija a kostol sv. Mikuláša. Nad Varosom sa nachádza Kláštor svätého archanjela a mesto je tiež východiskovým bodom pre pešiu turistiku na Markovi Kuli.

St. Nicola church, Varos

 

18. Kláštor svätého archanjela 

Kláštor svätého archanjela, ktorý sa nachádza na skalách nad Varosom, je jednou z najkrajších a najvýznamnejších kultúrnych pamiatok v Macedónsku. Komplex pozostáva z kostola zasväteného svätému archanjelovi a z internátu. Bol postavený v 12. storočí a zrekonštruovaný v 19. storočí.

Holy Archangels Monastery

 

19. Markovi Kuli

Markove veže alebo Markovi Kuli sa nachádzajú severozápadne od Prilepu nad obcou Varos. Veže princa Marka Mrnjavčevića sa nachádzajú na 120-180 m vysokom kopci, ktorý pripomína Machu Picchu, pretože sú obklopené strmými svahmi pokrytými žulovými kameňmi.

Markovi Kuli, Prilep

 

20. Národný park Pelister

Národný park Pelister sa rozkladá na území v nadmorskej výške 927 až 2601 metrov a nachádza sa neďaleko mesta Bitola. Je tu množstvo turistických chodníkov. Sú tu aj chodníky pre deti, historický chodník, kamenný chodník, turistická trasa na Pelisterski oci a na vrch Pelister.

Hiking in Macedonia

 

21. Starobylé mesto Stobi

Mesto Stobi je najznámejším starobylým miestom v Macedónsku. Nachádza sa neďaleko Gradska na hlavnej ceste smerujúcej do Solúna. Stobi bolo strategicky dôležité ako centrum obchodu aj vojen.

stobi

 

22. Národný park Mavrovo

Národný park Mavrovo je najväčším národným parkom v Macedónsku a cez zimu je to aj známe lyžiarske stredisko. Nachádza sa v blízkosti jazera Mavrovo. Národný park ponúka turistické chodníky cez krásne lúky.

Hiking in Mavrovo national park

 

23. Zatopený kostol na jazere Mavrovo

Tento zaujímavý starobylý kostol sv. Mikuláša na jazere Mavrovo bol zatopený kvôli vytvoreniu umelého jazera na zásobovanie miestnej elektrárne vodou. Bol postavený v roku 1850 a zatopený v roku 1953.

Mavrovo, sunken ancient church

 

24. Kamenné bábiky Kuklica

oto kamenné mesto pripomínajúce svadbu sa nachádza 8 km severozápadne od Kratova. Kuklice vznikli v dôsledku prirodzených eróznych procesov. K týmto kamenným stĺpom sa viaže niekoľko legiend.

Kuklica, stone dolls

 

25. Staroveká hvezdáreň Kokino

Staroveké observatórium Kokino v Macedónsku a archeologické nálezisko je 4. najstaršie observatórium na svete. Nachádza sa v nadmorskej výške okolo 1020 metrov, 30 km od mesta Kumanovo.

Kokino Observatory, Macedonia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

25 miest, ktoré by ste mali navštíviť v Severnom Macedónsku
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií