10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred návštevou Macedónska

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred návštevou Macedónska

Po 3 týždňoch strávených v tejto balkánskej krajine, som napísala zoznam vecí, ktoré by ste mali pred cestou do Macedónska vedieť. Dúfajme, že vám to pomôže pochopiť, o akú úžasnú a krásnu krajinu sa jedná.

Macedónsko je veľmi lacné

Macedónsko je lacná krajina. V Macedónsku som cestovala tri týždne, navštívila som veľa zaujímavých miest, všetky národné parky, podnikla som množstvo výletov, stravovala som sa len v reštauráciách, bývala som v pekných ubytovaniach a kupovala som všetko, čo som potrebovala. Vôbec som sa nesnažila šetriť a dokopy som minula najmenej zo všetkých krajín, ktoré som doteraz precestovala.

Aby ste si vedeli urobiť prehľad, píšem vám aj tento základný cenník v Macedónsku. Ubytovanie v Macedónsku mimo Skopje vyjde od 10 do 30 Eur, pri dlhšom pobyte môžete mať aj zľavu. Ceny jedál v reštauráciách sa pohybujú okolo 3-5 Eur. Turistické atrakcie sú buď zadarmo, alebo za symbolické vstupné. Najdrahšie bolo starobylé mesto Stobi – 3 eurá a 1 hodina plavby loďou v kaňone Matka necelých 7 eur. Doprava je tiež lacná. Denný lístok na dopravu v Skopje stojí 2 eurá a autobusová jazda v Bitole je za 30 centov. Medzimestské autobusy stoja menej ako 4 eurá. 0,5 litra piva v obchode stojí 80 centov a v reštaurácii menej ako 1,5 eura.

V Macedónsku majú veľmi chutné jedlo 

V skutočnosti som v Macedónsku nikdy nejedla žiadne jedlo, ktoré by mi nechutilo. Som zvyknutá na rôzne chute, ale napriek tomu môžem potvrdiť, že macedónska kuchyňa je naozaj chutná. Jedálny lístok v reštauráciách je plný šalátov, mäsových a syrových jedál. Mäso sa zvyčajne pripravuje na grile a podáva sa s chlebom. Veľa jedál sa pripravuje z mletého mäsa. Medzi najobľúbenejšie jedlá z rýchleho občerstvenia patria rôzne druhy hamburgerov, pizza a falafel. Moje obľúbené jedlá boli Sarska burger, macedónsky guláš a Turli Tava.

sarska burger

V Macedónsku sa veľmi jednoducho cestuje

Macedónsko je malá kompaktná krajina a z jednej strany na druhú sa dostanete pomerne rýchlo. Zostane vám tak viac času na spoznávanie nových miest a nebudete takí unavení ako pri dlhých presunoch. Zostala som len na niekoľkých miestach, ako Skopje, Ohrid, Bitola atď., a robila som jednodňové výlety do zvyšku krajiny. Takto je možné jednoducho precestovať celé Macedónsko.

Jedinou nevýhodou je, že v Macedónsku nemajú niečo ako centrálny internetový portál, kde nájdete kompletný cestovný poriadok autobusov. Najspoľahlivejšie údaje o odchodoch autobusov nájdete iba na autobusových staniciach, ale len pre konkrétne miesto, napríklad zamestnanci na autobusovej stanici v Ohride nevedia nič o odchodoch autobusov v Bitole. Riešením je kontaktovať stanicu telefonicky alebo osobne po príchode do nového mesta.

V Macedónsku je veľa zaujímavých miest 

Macedónsko je malá krajina, ale dá sa tam stráviť niekoľko týždňov a stále máte veľa možností, kam sa ísť pozrieť. Napriek tomu, že som tri týždne veľmi aktívne cestoval po krajine, nevidela som všetko, čo som chcela, a určite by som sa sem mohla ešte na ďalšie tri týždne vrátiť.

Macedónsko má nádhernú prírodu, hory a tri národné parky – Galicica, Mavrovo a Pelister, mestá ako Skopje, Bitola, Ohrid a Prilep, starobylé mesto Stobi, nádherné kostoly a kláštory, štvrté najstaršie observatórium na svete Kokino, či niektoré prírodné úkazy ako Kuklica.

Kuklica, stone dolls

V Macedónsku sa dobre stopuje 

Dostať sa na niektoré miesta v Macedónsku, najmä do odľahlejších častí, bolo niekedy náročné kvôli chýbajúcim autobusovým spojom, tak som občas túto situáciu riešila stopom. Nikdy to netrvalo dlho a vodiči boli vždy veľmi milí a priateľskí. Vo svete skoro nikde nestopuje kvôli bezpečnosti, ale zrovna v tejto krajine som sa nebála.

V Macedónsku nie je veľa turistov 

Väčšina turistov cestuje len do hlavného mesta Skopje a Ohridu. Aj keď niektorí turisti zostávajú v Ohride niekoľko dní, väčšinou trávia čas len v centre mesta a nechodia na žiadne jednodňové výlety, čo je naozaj škoda. Ako som na svojej ceste naprieč krajinou pochopila, Macedónsko je pre väčšinu turistov len dočasným cieľom na ceste do Grécka, Srbska a ďalších balkánskych krajín.

Macedónsko je veľmi bezpečná krajina

V žiadnej inej krajine som sa necítila tak bezpečne ako v Macedónsku. Veľmi si to vážim ako sólo cestovateľka, pretože mi to dáva slobodu cestovania. Celé tri týždne som nemala pocit strachu ani ohrozenia, skôr naopak. Všade som sa cítila bezpečne a chránená, a stretávala som len milých a priateľských ľudí.

Macedónci sú tí najpriateľskejší ľudia v Európe 

Aspoň podľa mňa. Naozaj musím povedať, že som v Európe nikdy nestretla priateľskejších a ústretovejších ľudí ako v Macedónsku. Z tohto dôvodu sa Macedónsko stalo mojou obľúbenou európskou krajinou. Ľudia vás nepovažujú za turistu, od ktorého sa snažia získať peniaze, ale považujú vás za priateľov a tešia sa z toho, že ste navštívili ich krajinu.

Ak niekoho na ulici požiadate o radu, nikdy neukončí konverzáciu slovami „neviem“. Budú sa pýtať iných ľudí, volať a hľadať na internete, len aby váš problém vyriešili. Často sa mi stalo, že náhodný človek, ktorého som sa spýtala na cestu, so mnou prešiel 1 alebo 2 km, len aby ma zaviedol na miesto, kam som sa potrebovala dostať.

Macedónska pohostinnosť váš bude šokovať 

Mňa osobne teda šokovala. Macedónci by vám dali naozaj všetko; napriek tomu, že toho sami veľa nemajú. Veľakrát sa mi stalo, že ma ľudia pozvali k sebe domov na kávu, pivo, rakiu alebo ma aj hostili pár hodín, ako to bolo v prípade návštevy hvezdárne Kokino. Niekedy som mala kvôli tomu až slzy v očiach od dojatia.

macedonian family

Do Macedónka sa budete chcieť vrátiť 

Stalo sa to mne a to isté sa stalo cestovateľom, ktorí v Macedónsku strávili dlhší čas. Veľa ľudí naozaj miluje túto malú čarovnú krajinu.  Keď som odchádzala z Macedónska, sľúbila som sama seba, že sa sem jedného dňa musím vrátiť. A určite to chcem urobiť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred návštevou Macedónska
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií