7 miest, ktoré som navštívila v Skopje za jeden deň

7 miest, ktoré som navštívila v Skopje za jeden deň

Mosty v Skopje

Začiatok mojej cesty

Tak a ocitla som sa v Macedónsku. Na to, že ešte pred dvoma týždňami som o tejto krajine nevedela takmer nič, považujem to za najrýchlejšie zrealizovanú cestu. V Macedónsku som plánovala ostať presne tri týždne, takže som mala dostatok času na spoznanie tejto nepoznanej krajiny, ktorá má rozlohu ako západne Slovensko.

Môj výlet sa začal v hlavnom meste Skopje. Po raňajkách v peknom hoteli De Koka som išla tradične na prehliadku centra mesta. Bol jún a bolo naozaj veľmi horko, asi 38 stupňov. Slnko žiarilo tak silno, že na miestach s bielou podlahou mi oslepovalo oči.

Hlavné mesto Macedónska Skopje bolo nedávno kompletne prestavané a niektoré miesta vyzerajú naozaj bizarne. Projekt pozostával najmä z výstavby múzeí a vládnych budov, ale aj z výstavby pamätníkov zobrazujúcich známe osobnosti Macedónska. Bolo postavených okolo 20 budov a 40 pamätníkov. Vybudovali sa nové fontány, mestské osvetlenie a sochy. Sochy, sochy a sochy. Teraz ich je v Skopje viac ako 280! A naozaj ste nimi stále obklopovaný. Všade, kam idete. Centrum mesta nie je veľké a najobľúbenejšie turistické atrakcie mesta si môžete pozrieť za 2 až 3 hodiny.

mesto Skopje

mesto Skopje

Sochy v Skopje

Miesta, ktoré by ste mali v Skopje navštíviť

Mosty v Skopje

Prehliadku mesta som začala pri hoteli Holiday Inn, kde sa  začína promenáda pri rieke. Na nábreží je veľa reštaurácií, ale v Skopje nájdete oveľa chutnejšie jedlo v tradičných reštauráciách, ktoré sa nachádzajú mimo centra mesta.

Nad riekou Vardar, ktoré preteká hlavným mestom sa nachádza niekoľko mostov. Najznámejšie sú Kamenný most, Umelecký most a Most oka.

Na umeleckom moste sa nachádza veľa sôch, ktoré zobrazujú známych macedónskych umelcov a hudobníkov. Dokopy je to 29 sôch, 14 na každej strane a jedna hlavná socha v strede. Most oka sa nachádza medzi Kamenným mostom a Umeleckým mostom a obsahuje 28 sôch a Kamenný most je považovaný za symbol mesta Skopje. Tento most je vyobrazený aj na erbe mesta. Kamenný most spája hlavné námestie v so Starým bazárom.

Mosty in Skopje

Mosty in Skopje

Mosty in Skopje

Mosty in Skopje

Mosty in Skopje

Mosty in Skopje

Macedónske námestie

Macedónske námestie je hlavné námestie v Skopje a zároveň je najväčšie v Macedónsku. Nachádza sa v centrálnej časti mesta a prechádza cez rieku Vardar. Nachádza sa hneď pri Kamennom moste. Konajú sa tu kultúrne, politické a iné spoločenské podujatia. Na tomto námestí bola vyhlásená aj nezávislosť Macedónska od Juhoslávie.

Macedónske námestie

Pamätný dom Matky Terezy

Z Macedónska pochádza viacero známych osobností. Okrem Alexandra Veľkého Macedónskeho sa na tomto kúte zeme narodila aj Matka Tereza. Rodný dom Matky Terezy stál v blízkosti Macedónskeho námestia. Dnes sa Pamätný dom Matky Terezy, v ktorom je vystavená expozícia artefaktov z jej života, nachádza pozdĺž Macedónskej ulice. Miesto múzea nie je náhodne vybrané. Je to miesto, kde kedysi stál starý katolícky kostol, v ktorom bola Matka Tereza pokrstená jeden deň po jej narodení.

Pamätný dom Matky Terezy

Mother Teresa Memorial House

 

Macedónska brána

Macedónska brána je triumfálny oblúk, ktorý sa nachádza na námestí Pella. Tento oblúk má reliéfy vytesané do mramoru, ktoré vyobrazujú scény z dejín Macedónska. Brána je vysoká 21 metrov. Vo vnútri sa nachádzajú priestory, kde sa momentálne predávajú suveníry. Môžete ísť výťahom alebo schodmi na strechu, odkiaľ je pekný výhľad na centrum mesta, ale aj na Vodno hory.

Macedónska brána

Starý bazár

Starý bazár sa nachádza na východnej strane Kamenného mosta, len kúsok od hlavného námestia. Je to najväčší bazár na Balkáne. Nájdete tu veľa reštaurácií, kaviarní a obchodov s rozličným tovarom, ale aj remeselníkov, ako sú zlatníci alebo obuvníci.

Starý bazár Skopje

Mešita Ishak Bey

Keď stúpate hore do kopca uličkami Starého bazára, dostanete sa až k mešite Ishak Bey, známej aj ako Zdobená mešita, pretože na jej stenách nájdete dekorácie, nápisy a farebné dlaždice. Mešita bola postavená v roku 1438 a jej minaret siaha do výšky 30 metrov.

Mešita Ishak Bey

Mešita Ishak Bey

Pevnosť Kale v Skopje

Z mešity prejdete k hornému vchodu do pevnosti Kale. Môžete sa prechádzať po hradbách pevnosti a vychutnávať si pekné výhľady na mesto Skopje. Vstup do pevnosti je momentálne zadarmo.

Pevnosť Kale

Pevnosť Kale

Pevnosť Kale

Pevnosť Kale

Pozreli ste si centrum Skopje za jeden deň, ale v meste ostávate viac dní? Môžete to urobiť tak, ako som to urobila ja, a spraviť si zaujímavé jednodňové výlety zo Skopje na krásne miesta v blízkosti hlavného mesta.Booking.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

7 miest, ktoré som navštívila v Skopje za jeden deň
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií