Mestečko Prilep a macedónske Machu Picchu vo Varoši Markovi Kuli
Mesto Prilep som chcela navštíviť ako jednodňový výlet z Bitoly, pretože cesta autobusom, ktorý odchádza do Prilepu niekoľko krát za deň, trvá iba 45 minút. Cena lístku 100 DEN.
Z autobusovej stanice som išla do centra pešo. A znova sa ukázala neuveriteľná macedónska priateľskosť. Na smer som sa pýtala jedného veľmi starého uja. Používal paličku a veľmi ťažko chodil. Napriek tomu, že som chcela len ukázať smer, tento ujo išiel so mnou asi kilometer pešo, aby mi ukázal centrum mesta. Celodennú prehliadku som začala 3 najznámejšími miestami v centre Prilepu:
Zaujímavé miesta v Prilepe
Hodinová veža – Hodinová veža v Prilepe bola postavená v roku 1858 ako náhrada za pôvodnú drevenú vežu, ktorá zhorela pri veľkom požiari. Veža je 37 metrov vysoká a je mierne šikmá s odchýlkou 118 cm. Prilepská hodinová veža je považovaná za najkrajšiu v Macedónsku.
Mešita Carshi – Mešita bola postavená v roku 1475 a je to jediná mešita v Európe s dvoma balkónmi na jednom minarete.
Kostol sv. Blagoveshtenie – Kostol sa nachádza za mostom a má 17 metrov dlhú ikonu.
Ďalšie miesta, ktoré som si chcela pozrieť, boli vo Varoše. Prilep a Varoš sú navzájom prepojené a v stredoveku bol Varoš mesto a Prilep bolo predmestie. Z centra mesta som išla taxíkom a vodič ma odviezol do kláštora vo Varoše za 90 DEN, odkiaľ som pokračovala pešo k ostatným miestam.
Zaujímave miesta vo Varoše
Kláštor svätého archanjela –Kláštor je zaujímavý tým, že sa nachádza vysoko na skalách a je z neho krásny výhľad na okolie. Vo vonkajšej časti sa na stĺpoch kostola nachádza druhý najstarší nápis v cyrilike z roku 996. Z kláštora som išla dole po ceste, pretože som chcela vidieť dva pravoslávne kostolíky.
Kostol sv. Dimitria – Tento kostol je najväčším kostolom v obci Varoš. Vedľa kostola pod stromom sedeli ženy s malými deťmi. Spýtala som sa ich, ako sa dá dostať do druhého kostola a poslali so mnou deti, aby mi ho ukázali.
Kostol sv. Mikuláša – Deti, ktoré ma vzali do kostola, zazvonili na zvonček do susediaceho domu . Jeden chlapec vyšiel von a otvoril mi vchod do kostola. Pred kostolom bolo niekoľko pávov. Fasády vo vnútri sú pekne vyzdobené a farebné fresky sú veľmi dobre zachované.
Markovi Kuli – Počas pobytu v Prilepe som sa tešil na výlet na Markovi Kuli. Je to stredoveká pevnosť, ktorá mi z fotografií pripomínala Machu Picchu. Môžete sa tam dostať z kláštora, ale cesta nie je označená a je príliš strmá. Lepšia a značená cesta vedie od Varošu v blízkosti reštaurácie Panorama, ku ktorej ma doviedol chlapec, ktorý mi ukazoval kostolík.
Na začiatku cesty sú podivné zvieratá pripomínajúce skaly.
K pevnosti som kráčala veľmi rýchlo a trvalo mi to asi 20 minút. Mali by ste si zobrať so sebou veľa vody a nejakú pokrývku na hlavu, pretože macedónske slnko je veľmi silné a počas výstupu nie je takmer žiadny tieň.
Markovi Kuli je celkom fascinujúce miesto. Na vrchole je kríž a krásny výhľad na macedónsku krajinu, kopce, Prilep a Varoš a pevnosť naozaj vyzerá ako Machu Picchu.
Ťažké búrkové mraky sa pomaly blížili a musel som sa vrátiť späť čo najskôr a najrýchlejšie. Keď som zišla dole nemala som u vodu, a tak som požiadala jednu pani, ktorá sedela v záhrade, či mi naliať do fľaše vodu, keďže v tejto okrajovej časti nebol široko-ďaleko žiadny obchod. Pani bola tradične veľmi príjemná a priateľská. Pozvala ma sadnúť si do záhrady a zavolala mi taxík, ktorý ma odviezol za 50 DEN na hlavnú autobusovú stanicu, kde som za 15 minút chytila autobus späť do Bitoly. Asi po piatich minútach, od príchodu na stanicu, začala prietrž mračien. V Macedónsku som nikdy nevidela takýto silný dážď, takže som mala znova šťastie.
Môj tip:
Kláštor Treskavec – V tomto kláštore som nebola, pretože som bola celú dobu v Bitole sama a do hôr sama nikdy nechodím. Ale je to jedno z miest, pre ktoré by som sa do Macedónska vrátila. Výlet trvá asi 2 až 3 hodiny a začína v Markovi Kuli. Cesta je označená. Zistila som, že každú nedeľu sa organizuje skupinovú výlet. Stretnutie sa koná o 7.00 v reštaurácii Panorama v blízkosti fakulty vo Varoše.