6 skvelých tipov na jednodňové výlety zo Skopje

6 skvelých tipov na jednodňové výlety zo Skopje

Skopje

Hlavné mesto Macedónska je bezpochyby zaujímavé. Sú v ňom miesta, ktoré by ste mali určite vidieť, ale ja som navštívila ešte krajšie miesta, ktoré by mali preskúmať aj iní turisti. Viaceré miesta sa dajú navštíviť ako jednodňové výlety zo Skopje. Bohužiaľ som sa stretla s ľuďmi, ktorí zostávajú iba pár dní v centre mesta a nevidia nič z reálneho Macedónska.

Kríž tisícročia 

kríž tisícročia, Skopje

Kríž tisícročia je 66 metrov vysoký kríž, ktorá bol postavený na vrchu Vodno pri Skopje ako pamätník na počesť 2000 rokov kresťanstva v Macedónsku.

Ako sa tam dostať:

Zoberte si autobus číslo 25 z autobusovej stanice a vystúpte na poslednej zastávke. Lístok stojí 35DEN a cesta trvá pol hodiny. Potom choďte na lanovku. Cena za spiatočný lístok je 100DEN.

Viac informácií o Kríži tisícročia

Turistika na hore Vodno

kríž tisícročia, Skopje

Vodno je veľmi populárne miesto pre domácich, pretože je veľmi blízko Skopje. Poskytuje veľa možností na strávenie voľného času.

Ako sa tam dostať:

Zoberte si autobus číslo 25 z hlavnej stanice a vystúpte na poslednej zasávke. Cena za jednosmerný lístok je 35 DEN a cesta trvá asi pol hodinu. Začiatok turistických trás sa nachádza na parkovisku. Môžete si vybrať jednu zo 4 značených trás. Každá trasa má inú obtiažnosť a dĺžku.  

Viac informácií o hore Vodno.

 Kaňon Matka

vodno

Jazero Matka v údolí Matka je vdzialené iba 16km od Skope. Je to najstaršie jazero v krajine a je veľmi populárne pre turistov aj Macedóncov. Nachádzajú sa tam zostatky starobylých sídiel, zachovalé stredoveké kostoly a známa jaskyňa Vrelo, ktorá je podľa niektorých ľudí považovaná za najdlhšiu podvodnú jaskyňu na svete.

Ako sa tam dostať:

Z hlavnej stanice v Skopje ide priamo do kaňonu autobus číslo 60. Jednosmerný lístok stojí 35 DEN a cesta trvá 45 minút. 

Viac informácií o kaňone Matka.

Starobylé mesto Stobi

údolie matka

Stobi je starobylé mesto neďaleko Gradska, ktoré sa nachádza pri dialnici, ktorá vedie do Solúna. Mesto pokrýva plochu až okolo 25 000m2 a bolo najväčším mestom v severnej časti rímskej provincie Macedónska a hlavným mestom provincie Secunda.

Ako sa tam dostať:

Môžete ísť autobusom do Gradska a potom kráčať asi 30 minút do Stobi, alebo si zobrať taxík, ktorý z Gradska stojí 300 DEN. Druhou možnosťou je autobus do mesta Negotino a vystúpiť na diaľnici. Je to asi 5 minút chôdze od vstupu do Stobi.

Viac informácií o Stobi.

Kamenné sochy Kuklica

Kuklica

Kuklica je kamenné mesto vzdialené 85km od Skopje pozostávajúce zo 120 kamenných prírodných stĺpov. Boli vyformované ako výsledok prírodnej erózie počas uplynulých 100 000 rokov. Je to veľmi zaujímavé miesto, pretože tento prírodný fenomén pripomína svadbu. K miestu sa viaže aj známa legenda.

Ako sa tam dostať:

Musíte ísť autobusom do Kratova a vystúpiť v dedine Ketenovo. Jedna cesta stojí 150 DEN. Cesta trvá asi 1,5 hodiny. Kulice sa nachádzajú 3,5 km od križovatky neďaleko autobusovej zastávky v Ketenove.

Viac informácií o Kuklice.

Starobylá hvezdáreň Kokino

Kokino hvezdáreň

Kokino sa nachádza 70km od Skopje. Je to 4. najstaršie observatórium na svete. Bolo postavené v nadmorskej výške 1010 – 1030m. Je to archeologická pamiatka z doby bronzovej, ktorá naznačuje stúpajúce pozície slnka. Nachádzajú na ňom aj značky, ktoré boli použité na meranie pohybu a fáz mesiaca.

Ako sa tam dostať:

Zoberte si autobus zo Skopje do Kumanova, ktorý trvá 45 minút a lístok stojí 100 DEN. V Kumanove prestúpte do minibusu do Kokino. Cesta trvá asi 40 minút a potom musíte kráčať po asfaltovej ceste asi 20 minút. Na ľavej strane cesty uvidíte značku.

Viac informácií o Kokino.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

6 skvelých tipov na jednodňové výlety zo Skopje
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií