Návšteva starobylého mesta Stobi na ceste z Bitoli do Skopje

Návšteva starobylého mesta Stobi na ceste z Bitoli do Skopje

Stobi

Stobi je starobylé mesto, ktoré sa nachádza pri diaľnici v blízkosti mesta Gradsko asi 81 km od Skopje a 97 km od mesta Bitola. Stobi je možné navštíviť ako jednodňový výlet zo Skopje alebo ako zastávka na diaľnici, ktorá vedie do Solúna.

Mojím plánom bolo navštíviť Stobi počas presunu z Dihova v Národom paru Pelister späť do Skopje, ale netušila som ako sa tam dostanem. Na vetu „netušila som ako sa tam dostanem“ som si v Macedónsu už zvykla. Vedela som iba to, že sa najskôr musím dostať do Gradska a odtiaľ do Stobi… nejako.

O 7.00 ráno pre mňa prišiel taxikár do Dihova a odviezol ma na autobusovú stanicu v Bitole. Autobus z Bitoli do Gradska odchádzal o 7.30 a lístok stál 290 DEN. Na tento smer jazdí veľmi veľa autobusov. Pýtala som sa šoféra, či ma nemôže vyložiť niekde, čo najbližšie k Stobi, ale povedal, že sa tam nedá zastaviť, a že musím ísť do Gradska a odtiaľ pešo alebo taxíkom za 300 DEN. Keď sme stáli na 10 minútovej prestávke v blízko Gradska, šofér sa ešte pýtal ľudí, ktorí tam pracovali a tí mu povedali, že mi môže zastaviť na jednom mieste. A tak sa aj stalo.

Ukázal mi cestu, ktorou mám ísť. Prešla som po asfaltovej ceste a ocitla som sa na diaľnici. Nič príjemné. Pri ceste stálo jedno auto, tak som si overila, či idem správne a povedali, že áno, že to bude popri diaľnici trvať asi 10 alebo 15 minút. Vydala som sa na cestu a  bolo to asi prvý a posledný krát, čo som sa v Macedónsku bála.

cesta do Stobi

Pred očami som videla ako polícia oškrabuje telesné pozostatky z cesty alebo ako niekto zastaví albánske auto a naloží ma do kufra. Snažila som sa zozadu vyzerať ako muž a bezdomovec.  Našťastie som mala v telefóne navigáciu a videla som koľko cesty mi ešte ostáva. Bolo veľmi horko a počas cesty bol len jediný tieň. Pod mostom v jarku. Tak som toto miesto využila na krátku prestávku. Asi za 5 minút som prišla k výjazdu a za ďalších 5 minút som bola v Stobi.

Bola som zachránená. Milá pani, ktorá predávala vstupné za 120 DEN mi spravila aj sprievodcu a povedala mi, že po prehliadke mi zavolá na autobusovú stanicu do mesta Negotino, a upozorní šoféra, aby ma vyzdvihol na diaľnici pri výjazde, kde budem čakať.

Stobi je naozaj krásne a myslím, že je najkrajšie z macedónskych antických miest. Najskôr sme prešli k amfiteátru, potom sme si prezrel kostol, miesto na krstenie, kúpele, knižnicu…a znova som mala dobrý pocit a bola som hrdá, že som vydala na túto dobrodružnú cestu a Stobi navštívila.

Starobylé mesto Stobi

Divadlo. Niektorí ľudia si vytesali mená na sedadlá.

Starobylé mesto Stobi

Starobylé mesto Stobi

Starobylé mesto Stobi

Biskupská bazilika je najvýznamnejšia kresťanská budova v meste Stobi. Nachádza sa západne od divadla. Podlaha je zdobená mozaikou a má 3 zóny. Zobrazujú geometrické ornamenty, zvieratá a svätcov.

Starobylé mesto Stobi

Na tomto mieste sa krstilo.

stobi

stobi

Jedna z hlavných ulíc. Táto spája Herakleu v Bitole so Solúnom.

stobi

stobi

Kúpele.

stobi

Starobylé mesto v Macedónsku

Starobylé mesto v Macedónsku

Starobylé mesto v Macedónsku

Starobylé mesto v Macedónsku

Verejná fontána. Bola postavená s využitím mnohých častí zo starších budov. Voda bola dodávaná cez krytý kanál a bola nahromadená v zásobníku s niekoľkými potrubiami.

Starobylé mesto v Macedónsku

Dom Polycharos. Portikus vedie k niekoľkým izbám a halám, ktoré obklopujú centrálnu miestnosť, ktorá má 8 stĺpov a vnútri sa nachádzal aj bazén a studňa. Mozaikové podlahy niektorých chodieb zobrazujú geometrické motívy, motívy vtákov, nádob a iných predmetov.

Starobylé mesto v Macedónsku

Starobylé mesto

Starobylé mesto

Starobylá knižnica

Starobylé mesto

Starobylé mesto

Vždy pri návšteve týchto antických miest odporúčam sprievodcu, pretože si viete aspoň trochu predstaviť, ako to tam vyzeralo v časoch rozmachu a ako dokonale boli tieto mestá postavené. Mala som opäť super pocit a bola som strašne rada, že som túto náročnú cestu absolvovala.

Po prehliadke pani zavolala na stanicu. Vypýtala si číslo na šoféra, a ten jej povedal, že za 10 minút sú na mieste. Rozlúčila som sa s ňou, poďakovala a vybehla som hore na diaľnicu, zapálila som si jednu cigaretu a za minútu som videla biely pekný klimatizovaný autobus a milého šoféra, ktorý zastavil a s úsmevom na tvári ma privítal. Ách Macedónsko…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návšteva starobylého mesta Stobi na ceste z Bitoli do Skopje
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií