Zelený raj v blízkosti Skopje – Údolie Matka

Zelený raj v blízkosti Skopje – Údolie Matka

Údolie Matka je populárne miesto pre turistov, ale aj pre domácich ľudí a to najmä v horúcich letných dňoch, pretože tam býva o niekoľko stupňov menej ako v centre Skopje a príroda je úžasná.

Jazero Matka v kaňone Matka je najstarším umelým jazerom v krajine. Kaňon s výškou 1000m a stupňovitými zárezmi väčšími ako 250m bol vytvorený vertikálnymi eróziami rieky Treska. V údolí sa nachádzajú veľmi zriedkavé a endemické druhy rastlín a zvierat, najmä rôzne druhy motýľov. 84 z nich môžete nájsť iba v tomto kaňone a nikde inde na Balkáne. Na tomto území sa našli pozostatky mnohých starobylých osád a pevností a veľa zachovaných stredovekých kostolov a kláštorov.

Údolie Matka sa nachádza blízko centra Skopje a dá sa tam dostať mestským autobusom. V kaňone sa dá stráviť celý deň, pretože sa tam dá robiť veľa aktivít.

Ja som išla aj s mojou kamarátkou okolo obeda, pretože doobeda veľmi pršalo. Išli sme na autobusovú stanicu na autobus číslo 60. Jednosmerný lístok stojí 35 denárov a cesta trvá 45 minút.

Autobus končí na parkovisku a odtiaľ je to asi 5-10 minút chôdzou ku kostolu svätého Andrea a k reštauráciám. Toto miesto je ako keby centrum údolia. Dá sa tu začať prechádzka po chodníku na útese alebo prenajať loďka alebo kanoe.

Údolie Matka

Údolie Matka

Údolie Matka

Údolie Matka

Údolie Matka

Údolie Matka

My sme chceli ísť na výlet na motorovej loďke. Cena na osobu je 400DEN alebo keďže sme boli len dve museli sme čakať na iných ľudí, ktorý sa k nám pripoja.

Asi za 20 minút prišli 2 Nórky a 1 Turek, tak sme mohli začať našu plavbu. Cesta po jazere trvá asi 25 minút a okolie je naozaj krásne. Tyrkysová voda, zelené stromy a na niektorých úsekoch bola zaujímavá hmla nad hladinou.

Výlet loďkou v údolí Matka

Výlet loďkou v údolí Matka

Výlet loďkou v údolí Matka

Výlet loďkou v údolí Matka

Výlet loďkou v údolí Matka

Výlet loďkou v údolí Matka

Výlet loďkou v údolí Matka

Výlet loďkou v Macedónsku

Výlet loďkou v Macedónsku

Prišli sme ku jaskyni a šofér loďky nás zobral dnu. V jaskyni Vrelo je veľa stalaktitov, vrátane jedného veľkého v strede jaskyne. Na konci jaskyne sú dve jazerá. Menšie jazero má dĺžku 8 metrov a hĺbku 15 metrov a väčšie jazero má dĺžku 35 metrov a hĺbku 18 metrov. Na stenách jaskyne je veľa netopierov. Presná hĺbka jaskyne stále nie je známa, pretože sa nikomu zatiaľ nepodarilo dosiahnuť dno. Z tohto dôvodu sa niektorí ľudia domnievajú, že to môže byť najhlbšia podvodná jaskyňa na svete.

Jaskyňa Vrelo

Jaskyňa Vrelo

Jaskyňa Vrelo

Po prehliadke v jaskyni sme sa vrátili za 25 minút do prístavu. Celý výlet loďkou trval asi hodinu a určite ho odporúčam všetkým turistom, ktorí navštívia údolie Matka.

Čo sa dá robiť v údolí Matka?

Hodinový výlet loďkou k jaskyni: Za 400 DEN sa môžete plaviť jednu hodinu loďkou cez kanón a na konci ísť pozrieť jaskyňu o ktorej sa chyruje, že je najhlbšia podvodná jaskyňa na svete.

Kanoe: Môžete si prenajať kanoe a plaviť sa sám a užívať si pokoj a ticho v kaňone. Cena závisí od počtu hodín, koľko v kanoe strávite.

Kostol sv. Nikola: Kostol sv. Nikola sa nachádza na druhej strane kanónu. Z prístavu vás odvezú na druhú stranu za 30DEN. Potom budete musieť ku kostolu kráčať po strmej ceste hore asi 10-15 minút.

Prechádzka okolo kanónu: Okolo kanónu je spravená úzky chodníček, ktorým sa môžete prechádzať aj niekoľko hodín a môžete si tak pozrieť celý kanón. Cesta začína pri reštauráciách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zelený raj v blízkosti Skopje – Údolie Matka
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií