Mesto Bitola a prehliadka starobylého mesta Heraklea v Macedónsku
Ako som sa dostala z Ohridu do Bitoly?
Do Bitoly som z Ohridu pricestovala ráno. Bitola je druhé najväčšie mesto v Macedónsku. Ohrid a Skopje sú s Bitolou spojené množstvom denných spojov. Cesta z Ohridu trvala asi dve hodiny a lístok stál 190 DEN.
Kde som bývala v Bitole?
Na Bookingu som našla penzión Chola Guest House, ktorý veľmi odporúčam počas pobytu v Bitole. Nachádza sa asi päť minút od centra a asi 15 minút chôdze od autobusovej stanice. Izby sú veľké, pekne zariadené, extrémne čisté s klimatizáciou, TV a dobrým wifi signálom za veľmi dobrú cenu. Majiteľka mi dala mapu a vysvetlila mi, ktoré miesta by som mala v Bitole navštíviť.
Ako stráviť jeden deň v Bitole?
Keď som sa ubytovala, hneď som sa išla pozrieť do mesta. Hlavná ulica Shirok Sokak je plná barov a reštaurácií. Pred niekoľkými rokmi bolo na tejto ulici korzo. Mladí ľudia sa prechádzali dokola a snažili sa nájsť priateľa alebo priateľku. Postupne tento zvyk vymizol. Teraz mladí ľudia sedia so svojimi mobilnými telefónmi v baroch otočení smerom do ulice a pijú kávu alebo pivo a sledujú, čo sa okolo nich deje. Celkom čudné. Keď sa tadiaľto prechádzate máte pocit, že ste ako zviera na výstave. Táto ulica sa každú noc premieňa na miesto plné zábavy, alkoholu a barov. Ak navštívite Bitolu, večer choďte na pivo alebo na tradičný domáci nápoj Rakia.
Na hlavnej ulici Shirok Sokak som si pozrela Kresťanský kostol a išla som najesť do jednej z mnohých reštaurácií.
Potom som prešla k slávnej 33 metrov vysokej Hodinovej veže. Ale vchod do veže bol zavretý.
Tak som išla navštíviť pekný pravoslávny Kostol sv. Demetriusa a mešitu Ishak Chelebi.
Hneď pred mešitou sa nachádza autobusová zastávka, kde som nasadla na autobus číslo 1. Išla som si pozrieť miesto, ktoré som si užila najviac – starobylé mesto Heraklea. Autobusový lístok stojí 20 DEN a cesta trvá asi 15 minút. Vodič mi ukázal, kde mám vystúpiť a potom som kráčala asi 7 minút. Vstupné do Heraklea je 100 DEN. Naozaj každý, kto cestuje do Bitoli by mal túto pamiatku navštíviť.
Mesto Heraklea Linkestis založil macedónsky kráľ Phillip II v polovici 4. storočia pred naším letopočtom, ale väčšinu pamiatok, ktoré tu možno vidieť, pochádza z rímskeho a raného kresťanského obdobia. Zachovala sa iba malá časť mesta. Môžete vidieť divadlo, ktoré sa mi najviac páčilo, dve vodné fontány, dvor, dve baziliky, kúpele a biskupský palác.
Vo veľkej bazilike sa nachádzajú krásne zachovalé mozaiky. Je to zobrazenie toho, ako ľudia chápali svetu v tejto dobe. V strede obdĺžnikového tvaru sa nachádza fontána a okolo nej sú pávy a jelene. Tieto zvieratá sú symbolom večného života. Mozaika bola vyrobená z malých kamienkov v 27 farbách. Na svete existuje iba jedna bohatšia mozaika – v Pompeii. Bola vyrobená z kameňov v 32 farbách. Vo vnútri je malé múzeum s niekoľkými artefaktmi.
Strašne sa mi páčilo staré divadlo. Z vrchu bol krásny výhľad na údolie a hory. V Heraklea som strávila asi jednu hodinu. Bola som úplne sama a užila som si to.
Vrátila som sa k najbližšej autobusovej zastávke, ktorá bola na križovatke a naskočila som na autobus č. 5 priamo do centra mesta. Prešla som cez starý bazár, kde sa mixujú stánky s tradičnými remeslami s obchodmi s čínskym oblečením.
V Bitole som strávila iba jeden deň a na druhý deň som si naplánovala jednodňový výlet z Bitoli do mesta Prilep.