Mesto Bitola a prehliadka starobylého mesta Heraklea v Macedónsku

Mesto Bitola a prehliadka starobylého mesta Heraklea v Macedónsku

Ako som sa dostala z Ohridu do Bitoly?

Do Bitoly som z Ohridu pricestovala ráno. Bitola je druhé najväčšie mesto v Macedónsku. Ohrid a Skopje sú s Bitolou spojené množstvom denných spojov. Cesta z Ohridu trvala asi dve hodiny a lístok stál 190 DEN.

Kde som bývala v Bitole?

Na Bookingu som našla penzión Chola Guest House, ktorý veľmi odporúčam počas pobytu v Bitole. Nachádza sa asi päť minút od centra a asi 15 minút chôdze od autobusovej stanice. Izby sú veľké, pekne zariadené, extrémne čisté s klimatizáciou, TV a dobrým wifi signálom za veľmi dobrú cenu. Majiteľka mi dala mapu a vysvetlila mi, ktoré miesta by som mala v Bitole navštíviť.

Ako stráviť jeden deň v Bitole?

Keď som sa ubytovala, hneď som sa išla pozrieť do mesta. Hlavná ulica Shirok Sokak  je plná barov a reštaurácií. Pred niekoľkými rokmi bolo na tejto ulici korzo. Mladí ľudia sa prechádzali dokola a snažili sa nájsť priateľa alebo priateľku. Postupne tento zvyk  vymizol. Teraz mladí ľudia sedia so svojimi mobilnými telefónmi v baroch otočení smerom do ulice a pijú kávu alebo pivo a sledujú, čo sa okolo nich deje. Celkom čudné. Keď sa tadiaľto prechádzate máte pocit, že ste ako zviera na výstave. Táto ulica sa každú noc premieňa na miesto plné zábavy, alkoholu a barov. Ak navštívite Bitolu, večer choďte na pivo alebo na tradičný domáci nápoj Rakia.

Ulica Shirok Sokak

Na hlavnej ulici Shirok Sokak som si pozrela Kresťanský kostol a išla som najesť do jednej z mnohých reštaurácií.

Ulica Shirok Sokak kostol

Potom som prešla k slávnej 33 metrov vysokej Hodinovej veže. Ale vchod do veže bol zavretý.

Hodinová veža

Tak som išla navštíviť pekný pravoslávny Kostol sv. Demetriusa a mešitu Ishak Chelebi.

Orthodoxný kostol sv. Demetriusa

Orthodoxný kostol sv. Demetriusa

Orthodoxný kostol sv. Demetriusa

Mešita Ishak Chelebi

Hneď pred mešitou sa nachádza autobusová zastávka, kde som nasadla na autobus číslo 1. Išla som si pozrieť miesto, ktoré som si užila najviac – starobylé mesto Heraklea. Autobusový lístok stojí 20 DEN a cesta trvá asi 15 minút. Vodič mi ukázal, kde mám vystúpiť a potom som kráčala asi 7 minút. Vstupné do Heraklea je 100 DEN. Naozaj každý, kto cestuje do Bitoli by mal túto pamiatku navštíviť.

Mesto Heraklea Linkestis založil macedónsky kráľ Phillip II v polovici 4. storočia pred naším letopočtom, ale väčšinu pamiatok, ktoré tu možno vidieť, pochádza z rímskeho a raného kresťanského obdobia. Zachovala sa iba malá časť mesta. Môžete vidieť divadlo, ktoré sa mi najviac páčilo, dve vodné fontány, dvor, dve baziliky, kúpele a biskupský palác.

ancient city of Heraclea

Starobylé mesto Heraclea

Starobylé mesto Heraclea

Starobylé mesto Heraclea

Starobylé mesto Heraclea

Mesto Heraclea

Mesto Heraclea

Mesto Heraclea

Mesto Heraclea

Vo veľkej bazilike sa nachádzajú krásne zachovalé mozaiky. Je to zobrazenie toho, ako ľudia chápali svetu v tejto dobe. V strede obdĺžnikového tvaru sa nachádza fontána a okolo nej sú pávy a jelene. Tieto zvieratá sú symbolom večného života. Mozaika bola vyrobená z malých kamienkov v 27 farbách. Na svete existuje iba jedna bohatšia mozaika – v Pompeii. Bola vyrobená z kameňov v 32 farbách. Vo vnútri je malé múzeum s niekoľkými artefaktmi.

Mesto Heraclea

Heraclea

Heraclea

ancient city of Heraclea

Heraclea

Heraclea

Strašne sa mi páčilo staré divadlo. Z vrchu bol krásny výhľad na údolie a hory. V Heraklea som strávila asi jednu hodinu. Bola som úplne sama a užila som si to.

Heraclea v Bitole

Heraclea v Bitole

Heraclea v Bitole

Heraclea v Bitole

Vrátila som sa k najbližšej autobusovej zastávke, ktorá bola na križovatke a naskočila som na autobus č. 5 priamo do centra mesta. Prešla som cez starý bazár, kde sa mixujú stánky s tradičnými remeslami s obchodmi s čínskym oblečením.

starý bazár v Bitole

V Bitole som strávila iba jeden deň a na druhý deň som si naplánovala jednodňový výlet z Bitoli do mesta Prilep.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mesto Bitola a prehliadka starobylého mesta Heraklea v Macedónsku
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií