Kríž tisícročia nad Skopje s úžasným výhľadom na Macedónsko

Kríž tisícročia nad Skopje s úžasným výhľadom na Macedónsko

milenium kríž

Ako sa dostať na vrch Vodno? 

Výlet na Kríž tisícročia som si nechala na posledný deň pred odletom domov po 3 týždňoch strávených v Macedónsku. Chcela som sa vnútorne rozlúčiť s Macedónskom, a práve preto som si vybrala toto miesto na vrchu hory Vodno, odkiaľ je krásny výhľad na macedónsku krajinu.

Vodno je veľmi populárne miesto pre Macedóncov, pretože je to vrch, ktorý sa nachádza blízko Skopje. Miesto poskytuje veľa možností, ako tam stráviť čas.

Išla som dvojposchovým autobusom číslo 25 z autobusovej stanice. Lístok stojí  35 DEN a cesta trvá asi pol hodinu. Autobus stojí aj na rôznych autobusových zastávkach v Skopje.  Vystúpila som na poslednej zastávke, kde sa nachádza aj lanovka, ktorá ide ku krížu. Na tomto mieste nájdete viacero reštaurácií a posedení. Domáci tu trávia čas a zvyknú si tu robiť pikniky. Celé miesto je veľmi pekne upravené.  Pri parkovisku začínajú aj turistické trasy ku krížu, pokiaľ ste sa rozhodli vyjsť na vrch pešo.

stredne vodno

stredne vodno

Turistika na vrch Vodno a Kríž tisícročia

Ak sa rozhodnete vyraziť na vrchol pešo, pri parkovisku nájdite začiatok turistických chodníkov, ktoré vedú na kríž.

middle vodno

Môžete si vybrať jednu z troch vyznačených trás; každá má inú dĺžku a obtiažnosť.

Červená – Dĺžka cesty: 2,2 km, Priemerný sklon cesty: 22%, Čas: 1-1,30h, Obtiažnosť: ťažká

Zelená – Dĺžka cesty: 2,3 km, Priemerný sklon cesty: 20%, Čas: 1-1,30h, Obtiažnosť: ťažká

Ružová – Dĺžka cesty: 3,3 km, Priemerný sklon cesty: 14%, Čas: 1,30h, Obtiažnosť: ľahká

Žltá – Dĺžka cesty: 4,9 km, Priemerný sklon cesty: 9%, Čas: 2h, Obtiažnosť: ľahká

Ak máte viac času môžete prejsť z vrchu Vodno až do Matka Valley. Je to celodenný výlet  s peknými výhľadmi.

vodno map

Lanovka na Kríž tisícročia

Ja som chcela ísť na kríž lanovkou. Cena spiatočného lístka je 100DEN a lanovku púšťajú každú celú hodinu. Už z lanovky je pekný výhľad na celé Skopje. Zaujímavé je, že z lanovky kríž nevidíte. Objaví sa až keď z nej vystúpite.

kríž tisícročia, lanovka

lanovka na kríž tisícročia

lanovka na kríž tisícročia

Kríž tisícročia (Millennium Cross)

Kríž tisícročia bol postavený ako pamätník na počesť 2000 rokov kresťanstva v Macedónsku a výstavba sa začala v roku 2002 na mieste známeho z Osmanskej ríše ako „Krstovar“, čo znamená „Miesto kríža“, pretože sa tu kedysi nachádzal menší kríž. Kríž tisícročia je 66 metrov vysoký, má rovnakú výšku ako 20-poschodvý mrakodrap. Na porovnanie – Socha slobody v New Yorku je 46 metrov vysoká a socha Ježiša Krista v Rio de Janeiro má iba 40 metrov vrátane podstavca.

kríž tisícročia, Skopje

kríž tisícročia, Skopje

kríž tisícročia, Skopje

kríž tisícročia, Skopje

kríž tisícročia, Skopje

kríž tisícročia, Skopje

Pri kríži je aj niekoľko reštaurácií a nachádzajú sa tam aj lavičky a prístrešky, kde si môžete oddýchnuť.  Ja som si našla jedno miesto na úpätí s nádherným výhľadom a sedela som tam sama asi pol hodinu, rekapitulovala som si všetko čo sa počas týchto 3 týždňov stalo v Macedónsku a v duchu som sa rozlúčila s s touto nádhernou krajinou, ktorá mi veľmi prirástla k srdcu.

 Posledná noc v Skopje

Po celom dni som sa išla najesť do mojej obľúbenej reštaurácie. Čašníci ma tam už poznali a potešili sa, že ma znova vidia. Po večeri mi priniesol jeden čašník rakiju na účet podniku, potom druhú na neho. Začali sme sa rozprávať a povedal mi, že chodia po zmene na pivo do jedného podniku v centre Skopje a bolo by super, ak by som sa pridala. Samozrejme, že som súhlasila. Tak som aj môj posledný večer v Macedónsku strávila s milými domácimi ľuďmi. Nič lepšie sa mi už nemohlo stať! Macedónsko je jednoducho úžasná krajina!

1 Comment

  1. Vlasta píše:

    Dobrý den.Krásný popis cesty Severní Makedonii.Byla jsem letos na poznávacím zájezdě a také mě učarovala.Vzhledem k tomu,že tam mám kamarádku v Bitola,odlétam 14.11.2023 na 10denní návštěvu,ale hodně jsem toho viděla a to co bych vidět chtěla ještě,tak to jistí příští rok aspon 2 měsíční volno.Budu ráda za další informace s popisy z cestování.Ráda bych čerpala inspirace.Děkuji Trnová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kríž tisícročia nad Skopje s úžasným výhľadom na Macedónsko
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií