25 vecí, ktoré som navštívila v koloniálnom meste Georgetown v Penangu

Po zaslúženom niekoľkodňovom oddychu na ostrove Langkawi som sa presunula trajektom do Kuala Perlis, a odtiaľ autobusom do Penangu do Butterworth. Butterworth je hlavný dopravný uzol mesta, kde sa nachádza autobusový terminál, vlaková stanica a trajekt na ostrov priamo do George town, kde mieri väčšina turistov a kde som mierila aj ja.
V Penangu som strávila 5 celých dní, z toho 2 dni som ostala iba v Georgetowne, aby som si toto farebné koloniálne UNESCO mestečko poriadne pozrela. Zvyšné dni som bola pozrieť iné pekné veci na ostrove ako Tropical spice garden, vrch Penang hill, chrám Kek Lok Si a botanickú záhradu.
Mesto Georgetown bolo zapísané do zoznamu UNESCO vďaka jedinečnej zmesi malajských, čínskych, indických a európskych vplyvov v architektúre a kultúre. Mesto je známe aj chutnou kuchyňou. Reštaurácie sa nachádzajú naozaj na každom kroku.
Popravde, nevedela som, čo mám od tohto mesta čakať, ale každým dňom som bola viac a viac prekvapená, pretože som tu všade nachádzala veľmi pekné miesta. Mala som aj šťastie, pretože som tu bola v období osláv Čínskeho nového roka, takže všetko bolo ešte krajšie vyzdobené ako zvyčajne. Keď normálne na cestách prejdem z bodu A do bodu B za 15 minút, tak v Georgetown mi to trvalo hodinu, pretože som sa každú chvíľku pri niečom peknom musela pristaviť.
Všetky zaujímavosti mesta som rozdelila do 6 kategórií: Historické miesta, Ulice, Street Art, Chrámy, Jetties a Ostatné atrakcie. Vznikol tak kompletný sprievodca úžasného mesta Georgetown. Pozrite si teda týchto 25 miest, ktoré by ste mali navštíviť, ak sa práve nachádzate v Penangu v Georgetown.
Historické miesta
Osada Georgetown bola založená v roku 1786 Angličanmi, keď kapitán Francis získal ostrov Penang pre Britov. Táto osada mala slúžiť ako kľúčové obchodné centrum. Neskôr za britskej nadvlády Georgetown prekvital ako strategický prístav a multikultúrne centrum, ktoré priťahovalo obchodníkov z Číny, Indie a Malajského súostrovia. Mesto zostalo pod britskou kontrolou až do roku 1957, kedy sa Penang stal súčasťou nezávislej Malajzie. Tu sú niektoré zaujímavé miesta spojené s históriou, ktoré som si bola pozrieť.
1. Pevnosť Fort Cornwallis
Pevnosť Fort Cornwallis bola postavená Britmi v roku 1786 a je najväčšou stálou pevnosťou v Malajzii. Hoci sa reálne nikdy nevyužila na obranu, zostáva dôležitým historickým miestom. Pevnosť je možné vidieť zvonka, alebo za menšie vstupné môžete ísť dnu. Treba ale rátať s tým, že vnútri sa veľa zaujímavých vecí okrem samotnej pevnosti nenachádza.
2. Hodinová veža
Hodinová veža kráľovnej Viktórie bola postavená v roku 1897 na pamiatku diamantového jubilea kráľovnej Viktórie (60 rokov na tróne). Je 18 metrov vysoká, čo je presne 60 stôp, a každá stopa predstavuje jeden rok jej vlády. Veža je mierne naklonená ako následok výbuchov počas druhej svetovej vojny.
3. Pinang Peranakan Mansion
Pinang Peranakan Mansion je prezývaný aj zelený dom. Je to krásne zrekonštruované sídlo bohatého peranakanského obchodníka z 19. storočia, ktoré znázorňuje životný štýl komunity Peranakan v Penangu.
Peranakania boli jedinečná komunita potomkov čínskych, indických a iných zahraničných obchodníkov, ktorí sa usadili v juhovýchodnej Ázii a uzavreli manželstvo s miestnymi malajskými a indonézskymi ľuďmi. Vyvinuli si tam svoju osobitnú hybridnú kultúru, v ktorej sa miešali pôvodné tradície s malajskými zvykmi. Okrem Penangu žili aj v Malake a Singapure.
Dom sa vyznačuje jedinečnou zmesou čínskych, malajských a európskych vplyvov so zložitými rezbami, starožitným nábytkom a detailnými dekoráciami. Dnes je v ňom múzeum s viac ako 1 000 artefaktmi.
4. Blue Mansion
je zase známy ako modrý dom. Je to naozaj veľmi pekne zrekonštruovaná historická budova s tradičnou čínskou architektúrou. Tento kaštieľ nechal postaviť na konci 19. storočia bohatý obchodník Cheong Fatt Tze, pričom dodržiaval zásady Feng Shui. Dnes slúži ako boutique hotel a múzeum, ktoré návštevníkom ponúka pohľad do peranakanskej a koloniálnej histórie Penangu.
5. Klanový dom Khoo Kongsi
Klan Khoo preslávil najmä rodokmeň starý 650 rokov a tento dom. Klan združuje Číňanov s priezviskom Khoo, ktorí spolu s Lim, Yeoh a Tan tvoria najväčšiu komunitu v Malajzii. Táto rodina sa do Georgetownu začal sťahovať koncom 18. storočia a v roku 1835 ich tu žilo už dosť na to, aby sformovali klan, vyskladali hotovosť na pozemok a začali stavať túto klanovú usadlosť. Tento klan bol veľmi úspešný, a preto vznikla jedna z najkrajších a najvyzdobenejších čínskych klanových budov v juhovýchodnej Ázii. Krátko pred dokončením však dom zničil požiar. V roku 1920 bol postavený nový dom, ktorý už ale vyzeral skromnejšie.
6. Požiarna stanica
Táto požiarna stanica vyzerá ako z rozprávky. Vyznačuje sa britskou koloniálnou architektúrou v červeno-bielych farbách. Bola postavená v roku 1908 a je najstaršou požiarnou stanicou v Penangu a celkovo jednou z prvých v Malajzii. Funguje už viac ako storočie.
Ulice
7. Kek Chuan
Kek Chuan je krásna malá ulička známa svojimi farebnými zrekonštruovanými historickými domčekmi. Domy majú fasádu v rôznych pastelových farbách. V istom denníku bola označená aj ako jedna z najkrajších uličiek na svete. Jedinou nevýhodou je, že tadiaľto prechádza strašne veľa áut.
8. Love Lane
Love Lane (Ulička lásky) je slávna ulica známa rušným nočným životom a historickými obchodmi. Svoj názov dostala podľa miestnych legiend. Hovorí sa, že kedysi bola domovom mileniek bohatých čínskych obchodníkov.
9. Arménska ulička
Táto ulica bola pomenovaná po arménskej komunite, ktorá tu sídlila začiatkom 19. storočia. Hoci tu už táto komunita nežije, jej vplyv tu v historických budovách zostáva aj naďalej. Táto ulička je jednou z najobľúbenejších atrakcií v Georgetown. Bývala som hneď pri nej, čo bola výhoda, pretože býva často preplnená, takže som si ju mohla pozrieť aj skoro ráno, keď sa ešte len prebúdzala k životu.
10. Dáždniková ulica
Z Arménskej uličky sa dá odbočiť na jednu z najfotogenickejších uličiek v Georgetown. Je to malá úzka ulička, ktorá je celá pokrytá farebnými dáždnikmi a na stenách sa nachádza Street art.
Chrámy
11. Godness of merci temple
Chrám Godness of merci temple je najstarším čínskym chrámom v Penangu, ktorý postavili v roku 1728 čínski osadníci. Zo všetkých chrámov, ktoré som v Georgetown videla, sa mi tento páčil najviac. Mal zvláštnu atmosféru aj vďaka zadymenému nádvoriu.
12. Hainan Thean Hou
Tento malý chrám zasvätený bohovi mora som objavila úplne náhodne. Zaujal ma hlavne krásnou lampášovou výzdobou na malom nádvorí. Bola v ňom veľmi príjemná atmosféra, a dokonca sa mi tu prihovorili aj nejakí mnísi, čo v Georgetown nebolo zvykom.
Street Art
Georgetown je známy svojím interaktívnym pouličným umením tzv. street Art, ktoré začalo nástennými maľbami Litovčana Ernesta Zachareviča v roku 2012. V tomto pouličnom umení v Georgetown sa spájajú tradičné kultúrne motívy so súčasnými témami. Pri niektorých street art sú doplnené aj skutočné predmety, aby vyzerali ešte realistickejšie a nabádajú ľudí, aby sa pri nich odfotili. Tento typ street art som nazvala ako 3D a klasické maľby ako 2D. Snažila som sa vypátrať tak veľa street art, ako to bolo možné, pretože je to niečo, čo v našej krajine skoro vôbec nepoznáme.
13. 2D street art
14. 3D street art
Plávajúce dediny Jetties
Jetty je vlastne plávajúca dedina. Jetties v Gerogetown boli postavené na koloch nad morom čínskymi prisťahovalcami. Tieto móla sú obývané už viac ako storočie a rodiny stále žijú v domoch postavených priamo na vode. Zaujímavé je, že každé mólo predstavuje iný klan a každý klan má svoju jedinečnú históriu, tradície a zvyky, ktoré sa v týchto komunitách zachovávajú.
15. Chew jetty
Ako prvé som išla pozrieť na najväčší a najturistickejší Chew jetty. Najskôr sa prechádza cez obchody so suvenírmi, potom sa mólo rozširuje. Na konci je pekný výhľad a robia sa odtiaľto aj výlety loďou. Tento jetty je ale už plne zameraný na turizmus.
16. Lim jetty
Potom som išla pozrieť na menej komerčný Lim jetty. Tento jetty sa mi už viac páčil, pretože tu neboli žiadni turisti a žiadne obchody zo suvenírmi. Objavila som tu aj malý chrám.
17. Tan jetty
Ďalší bol Tan jetty. Je to jeden z najstarších jetty a stále v ňom žijú potomkovia klanu Tan. Pôvodní obyvatelia boli čínski rybári a zberači ustríc. Tento jetty mal dlhé nevyzdobené mólo a na konci bola budova. Pri budove boli aj verejné taolety, rovno do vody.
18. Lee jetty
Lee jetty sa mi vizuálne páčil najviac. Bol nielen pekne vyzdobený oblúkmi na hlavnom móle a na konci boli povešané lampióny. Každý dom mal aj peknú „predzahrádku“. Lee Jetty sa pôvodne nachádzal na trajektovom termináli, ale keď sa začala stavba terminálu, klan Lee sa musel presťahovať práve na toto mólo.
19. Yeoh Jetty
Ako posledný som išla pozrieť Yeoh jetty. Je to malý jetty a na konci na móle bol pekne vyzdobený vlajkami. Bol z neho dobre vidieť aj tzv. Plávajúci chrám, ktorý sa nachádza hneď vedľa. Mólo bolo počas japonskej invázie poškodené a väčšina jeho pôvodných obyvateľov musela odísť. Po rekultivácii pôdy po získaní nezávislosti sa presunula veľká časť móla na súš.
Ostatné zaujímavé miesta a atrakcie
20. Pobrežná promenáda
Je to menšia promenáda, ktorá sa nachádza v severnej časti mesta blízko pevnosti. Je odtiaľ pekný výhľad na zastavané pobrežie a je tam umiestnený aj pamätník obetiam prvej svetovej vojny. Pri nábreží sa nachádza aj biela budova radnice.
21. Jazda na Trishaw
Trishaw je vlastne rikša poháňaná pedálmi, ktorá sa v Penangu používa už viac ako storočie a slúži ako obľúbený spôsob prepravy pre miestnych obyvateľov aj turistov v historických uliciach mesta. Tieto rikše pútajú veľkú pozornosť, pretože každá je farebne ozdobená. Sú považované za kultúrny symbol mesta.
22. Predajne zeleniny
Ak ste v Penangu, zastavte sa v nejakej väčšej predajni zeleniny a budete prekvapení z rôznych druhov zeleniny. Ja osobne som veľmi veľa druhov ani nepoznala, napriek tomu, že som v juhovýchodnej Ázii strávila už dosť veľa času. Jednalo sa hlavne o zelené typy zeleniny. No posúďte sami.
23. Komtar
Komtar je najvyššia budova v Penangu s výškou 232 metrov. Bola dokončená v roku 1986. Sú v nej nielen kancelárske priestory, ale aj nákupné centrum, reštaurácie, zábavné zóny a dokonca aj autobusová stanica. Na vrchnom 68 poschodí je terasa, ktorá ponúka panoramatický výhľad na Georgetown, Penang hill a pobrežie.
24. Večerný Georgetown
Hlavne počas obdobia osláv Čínskeho nového roka, teda v januári a februári, sa niektoré ulice v Georgetown menia na malú Čínu. Ulice sú vyzdobené lampášmi, ktoré sa po zotmení zažínajú a krásne svietia. Večer ožívajú aj nočné trhy, kde môžete ochutnať miestne špeciality.
25. Prangin park
Toto miesto som objavila úplnou náhodou, keď som prechádzala od jetties k uličke Kek Juan. Myslela som si, že prechádzam okolo nejakého špinavého kanála, ale keďže som necítila žiaden zápach, pozrela som sa dnu. Namiesto odpadu, ktorý som v tomto kúte sveta ešte na začiatku pobytu v Malajzii očakávala, som v ňom našla plávať zlaté ryby. Áno, zlaté ryby. Okrem nich tam boli aj rôzne druhy červených rybiek a korytnačiek.
Po návšteve prvého reálneho mesta v tejto krajine som si začala uvedomovať, že Malajzia nie je lepšia Indonézia a horšie Thajsko, ale je to jedna civilizovaná, pekná a fungujúca krajina, ktorá sa skôr približuje k Singapuru, ako k iným krajinám v juhovýchodnej Ázii. Presviedčali ma o tom postupne aj iné miesta na ostrove, ktoré som si išla počas pobytu v Georgetown navštíviť, ako napríklad krásna Tropical spice garden na druhom konci ostrova.