Najkrajšia jazda vlakom na Srí Lanke z Kandy do dedinky Ella
Vlak z Kandy do Ella sa na Srí Lanke považuje za turistickú atrakciu. Skoro všetci turisti, ktorí krajinu navštívia, uskutočnia túto cestu buď jedným alebo druhým smerom. Pravda je taká, že väčšina ľudí sa odvezie do Kandy, a odtiaľ ide týmto spojom do Ella. Vlak, ktorý ide opačne býva prázdny.
Prečo je vlak z Kandy do Ella taký populárny? Je to hlavne kvôli krásnej prírode, cez ktorú vlak prechádza. Jedná sa väčšinou o čajové plantáže, údolia, ale aj lesy a dedinky, kde sa dá pozorovať bežný život miestnych obyvateľov.
Všeobecne majú vlaky na Srí Lanke majú tri triedy. Rozdiely v triedach sú nasledovné:
1. trieda je najdrahšia a vo vlaku Kandy – Ella ňou jazdia prevažne len turisti. Miesta sa musia rezervovať, a musíte to urobiť dlhé mesiace vopred. 1. trieda je klimatizovaná, okná a dvere sú teda celú dobu zavreté. Sedíte po dvojiciach v dvoch radách a sedadlá sú umiestnené za sebou, ako v autobuse. Pred vami teda vidíte len zadnú časť sedadla. Ak sedíte na ľavej strane (horšia strana), budete celých 6 hodín sledovať len svah a kvôli umiestneniu sedadiel nebudete mať možnosť vidieť nič iné.
2. trieda je lacnejšia a nachádza sa tu mix turistov a domácich obyvateľov. V týchto vozňoch nie je klimatizácia, takže okná a dvere sú otvorené. Tieto vozne bývajú menej preplnené, ako 3. trieda. V niektorých vozňoch sa dajú rezervovať konkrétne Miesta. Sedadlá sú umiestnené rovnako ako v prvej triede.
3. trieda ja podľa môjho názoru najzaujímavejšia. Cestujú ňou poväčšine miestni obyvatelia, ktorí sa s vami vždy radi porozprávajú. Okná a dvere sú otvorené. Tieto vozne bývajú plné. Konkrétne na tejto trase sa ale asi za hodinu vozne veľmi vyprázdnili a nebol problém sadnúť si. Sedadlá sú oproti sebe, takže máte možnosť interagovať s ostatnými cestujúcimi.
1. triedu si teda treba rezervovať dlhú dobu vopred, ale lístky do 2. a 3. triedy sa kupujú v deň odchodu tesne pred cestou. Ja som si kúpila lístok do 3. triedy do Haputale, vzdialeného asi hodinu pred Ellou, ktorý stál 280 LKR, čo nie je ani jedno euro.
Na stanici v Kandy sa so mnou dal do rečí jeden pán, ktorý mi poradil, kde sa mám postaviť, aby boli po zastavení vlaku dvere presne predo mnou. Toto bol dôležitý poznatok na obsadenie miesta. Vlak zastal, dvere boli pri mne, ale v pretláčaní sa do vlakov som slabá, takže ma veľa ľudí prebehlo. Po nasadnutí do vozňa vidím, že pán na mňa kýva, pričom mi držal obsadené miesto. Všetkým naokolo rozprával, ako má rád turistov, lebo máme dobré srdcia.
Pán po pol hodine vystúpil aj spolu s pánom pri okne na dobrej pravej strane vlaku. Hneď som zamierila tam a milí domáci ma nechali sadnúť si k oknu. Tak som si obsadila najlepšie možné miesto na sledovanie výhľadov.
Zaujímavé bolo, že na niektorých staniciach lokálni psíci očakávali vlak, lebo boli zvyknuté, že im ľudia hádzali jedlo. Vlak ide pomaly, tak sa okolie dobre sleduje, a dajú sa robiť fotky.
Vyššie v horách začalo pršať. Zavreli sme okná. Po asi 5 hodinách krásnej cesty som vystúpila do katastrofálneho počasia v dedinke Haputale, kde som chcela ostať dva celé dni a pozrieť si čajové plantáže pri Liptonovom sedadle, čajovú továreň, najvyšší vodopád na Srí Lanke a sídlo Adamish bungalov.