Pobyt na plážach na Sri Lanke v mestečku Mirissa a Hiriketiya

Pobyt na plážach na Sri Lanke v mestečku Mirissa a Hiriketiya

Hiriketiya

Na záver mesačnej cesty na Sri Lanke, po všetkých chrámoch, turistikách, výstupoch a národných parkoch, som chcela ostať posledné dni na plážach a nerobiť nič. Spomedzi mnohých som si vybrala dve pláže – Hiriketiya a Mirissa.

Pláž Hiriketiya

Hiriketiya

Na pláž Hiriketiya som sa dostala z Národného parku Yala. Plánovala som tu ostať iba dve noci. Išla som z mesta Tissamaharama autobusom smerujúcom do Matary. Vystúpila som v najbližšom mestečku Dikwella, z ktorého je Hiriketiya vzdialená len 1,5 km.

Hiriketiya je zátoka v tvare podkovy. Je pomerne malá a je vhodná najmä pre surferov. Ceny pre začiatočníkov začínajú na 5000 LKR na deň. V zátoke sú vhodné vlny nielen pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých.

Samotná zátoka je veľmi pekná, všade sú palmy, a dá sa tu aj kúpať, pretože pri brehu nie sú veľké vlny. Má ale viacero nevýhod. Ceny sú tu dosť vysoké v porovnaní zo zvyškom Sri Lanky, a nie je to tu vôbec autentické. V podstate všetko je tu vybudované len pre turistov. Ak sa napríklad chcete najesť v lokálnej reštaurácii, musíte ísť do najbližšieho mestečka.

Hiriketiya

Hiriketiya

Pláž podľa fotiek, ktoré som pred tým videla, nebola preplnená a vyzerala naozaj ako malý kúsok raja. Dnes je prebudovaná. Je pomerne úzka a aj tento úzky pás je zaprataný barmi, stoličkami a lehátkami. Keď je príliv, voda siaha až pod lehátka. Lehátka sú naukladané doslova jedno na druhom, takže nemáte žiadne súkromie. Na pláži sa teraz nenachádza takmer žiadne miesto na rozloženie uteráka, ak by ste si chceli ľahnúť na zem.

Verím, že toto miesto bolo ideálne na dovolenku a odpočinok ešte pred pár rokmi, ale dnes by som ho viac odporučila pre začínajúcich alebo skúsených surferov.

 

Pláž Mirissa

Pláž Mirissa

V Mirisse som ostala 4 dni. Je to asi najturistickejšia pláž na Srí Lanke. V Mirisse sa mi ale páčilo. Malo to tu takú svoju čarovnú atmosféru.

Mestečko Mirissa

Na rozdiel od Hiriketiyi, Mirissa je normálne lokálne mestečko, kde žijú ľudia, čiže nie je vybudovaná len pre turistov. Je tu jedna dlhá ulica, kde sú lokálne reštaurácie, pár obchodíkov so suvenírmi, supermarkety a predajne ovocia a zeleniny.

Mirissa

Hlavná pláž Mirissa

Pláž je dlhá a krásna. Nevýhodou sú možno väčšie vlny, takže ak si chcete zaplávať, musíte prejsť cez hranicu vĺn. Pláž vôbec nie je preplnená, práveže pôsobí dosť prázdna. Na pláži sú lehátka, ktoré môžete využiť zadarmo.

Pláž Mirissa

V rámci Mirissi môžete robiť aj nejaké aktivity:

Palmový kopec

Palmový kopec sa nachádza iba 1,5 km od hlavnej pláže. Je to známa vyhliadka, čiže pravdepodobnosť, že sa tu ocitnete sami je malá. Často sa tu chodia fotiť aj dievčatá na Instagram. Je odtiaľto pekný výhľad na Mirissu a na surferov pod kopcom, kde sa lámu obrovské vlny. Samozrejme tu nemôže chýbať ani pes. Na Srí Lanke platí pravidlo – čo vyhliadka, to pes.

Palmový kopec, Mirrisa

Palmový kopec, Mirrisa

Palmový kopec, Mirrisa

Surfovanie

Surfuje sa na ľavej strane od hlavnej pláže pod palmovým kopcom. Tu sú najväčšie vlny vhodné na surfovanie aj pre pokročilých. V Mirisse nájdete aj kurzy surfovania.

Korytnačia pláž

Na túto pláž som sa pár krát išla kúpať. Je malinká, ale je tu dosť priestoru na rozloženie uteráka, keďže sem chodí málo ľudí. Prípadne sa dá prenajať lehátko za 1000 LKR. Len pozor na opice. Zvyknú sem chodiť. Túto pláž som mala rada hlavne kvôli tomu, že sa dalo ísť bez problémov do vody a plávať. Pláž je chránená koralovým útesom, takže k brehu neprenikajú žiadne vlny. Môžete si tu požičať aj masky na šnorchlovanie, a sledovať podmorské korytnačky, podľa ktorých je pláž pomenovaná.

Korytnačia pláž, Mirissa

Papagája skala

Je to malý ostrovček pri brehu medzi hlavnou plážou a korytnačou plážou. Dá sa na ňu dostať cez veľmi zle vybudované schodisko. Z vrchu je výhľad na obe pláže.

Papagája skala

Sledovanie veľrýb

Na Srí Lanke je od decembra, kedy sú vody oceánu pokojnejšie, sezóna na sledovanie veľrýb. Na každom rohu nájdete spoločnosti predávajúce zájazdy. Existujú dva druhy zájazdov. Je to šnorchlovanie s veľrybami, ktoré stojí medzi 300-400$ alebo sledovanie veľrýb, čo stojí cca 45$.

Masáže

V mestečku Mirissa je aj veľa wellness centier, kde môžete ísť na pomerne lacné masáže. Sú ponúkané rôzne druhy masáží, aj rôzne časové intervaly – od 30min do 90min. Na hlavnej pláži sa nachádza veľa ceduliek s reklamami rôznych wellness centier.

Pláž Mirissa

Sledovanie západu slnka

Západy slnka na hlavnej pláži sú naozaj krásne. Tým, že pri brehu je voda plytká, vytvára pri odtekaný tzv. zrkadlový efekt. Keď sa obloha pri západe slnka sfarbí na oranžovo, táto farba sa odráža aj od pláže. Večer sa na pláž z reštaurácií ponosia menšie stánky, kde predavači ponúkajú rôzne druhy čerstvých rýb. Vy si rybu vyberiete a oni vám ju ugrilujú priamo na pláži. Ryby sa servírujú najčastejšie s ryžou a zeleninou. Ceny rýb začínajú na 2000 LKR.

Srí Lanka, západ slnka

V mestečku Mirissa som strávila super dni. Našla som si tu kamarátov, chodila som sa kúpať a užila som si veľa zaslúženého oddychu. V mojom ubytovaní mali šteniatko, ktorý mi celú dobu robil radosť. Okrem toho som sa skamarátil aj s majiteľmi ubytovania, čiže o to ťažšie sa mi z Mirissi odchádzalo.

Z Mirissi som sa do Colomba dostala špeciálnym Express autobusom, ktorý je klimatizovaný a ide po diaľnici. Tieto autobusy odchádzajú z okrajovej časti autobusovej stanice v Matare a stoja cca 1000 LKR. Do Matary chodí z Mirissi autobus každých 5-10 minút.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pobyt na plážach na Sri Lanke v mestečku Mirissa a Hiriketiya
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií