Pozorovanie obrovských netopierov a krokodílov v meste Tissamaharama

Pozorovanie obrovských netopierov a krokodílov v meste Tissamaharama

Ovocné netopiere

Do mesta Tissamaharama som prišla hneď po návšteve Národného parku Udawalawe. Toto mesto slúži ako hlavné centrum pre výlety do Národného parku Yala. Nachádza sa tu aj väčšina ubytovaní.

Pešo som sa dostala do nového ubytovania Tissa Rainbow Guest & Yala. Chcela som tu iba prespať a ráno na druhý deň ísť na safari.

Toto ubytovanie malo aj tú výhodu, že sa nachádzalo hneď pri peknom jazere a pri špeciálnych stromoch. Keby ste o nich nevedeli možno by ste si ani nevšimli, že sú na nich zavesené tisíce veľkých netopierov.

Takýchto veľkých netopierov som ešte nevidela. Netopiere sa húpali sa, upravovali si krídla, pomaly sa presúvali.

Netopierie stromy

Ovocné netopiere

Sú to tzv. Ovocné netopiere, pretože sa bežne v noci živia ovocím, ktoré nájdu na stromoch, často sú to mangá alebo banány. Ovocie žujú a potom vypľúvajú dužinu, keď z plodov vysajú všetku tekutinu. Niektoré veľmi mäkké ovocie prehltnú celé. Majú tiež radi sladký nektár, ktorý sa nachádza v niektorých tropických kvetoch. Jedna kolónia netopierov môže obsahovať od 100 do 6 000 netopierov. Okrem Srí Lanky žijú aj v Indii, Pakistane, Bangladéši a Barme. A sú naozaj gigantické. Majú rozpätie krídel až cez 1 meter.

Ovocné netopiere

Ovocné netopiere

Ovocné netopiere

Ovocné netopiere

Ovocné netopiere

Na konci rúk a nôh majú výrazné pazúry, ktoré sa veľmi efektívne využívajú pri visení na konároch a lezení na kôru. Obdobie rozmnožovania je medzi júlom a októbrom. Netopierie mláďa sa drží na svojej matke asi dva mesiace, kým nedorastie do plnej veľkosti a nie je pripravené samé lietať, aby našlo ovocie, ktorým sa bude živiť. Ako druh sa mu darí veľmi dobre a nepovažuje sa za ohrozený.

Keď som sa ubytovala, milý majiteľmi mi poradil, aby som išla na to miesto znova pred šiestou, pretože vtedy prilietavajú k jazeru vtáci, a netopiere odlietavajú preč. V odporučenom čase som sa teda vrátila. Bol krásny západ slnka, tisíce vtákov rôznych druhov sedeli na stromoch, netopiere postupne odlietavali preč, a do toho všetkého sa bližšie k brehu začali vo vode zbiehať krokodíly.

Keď sa zotmelo, bolo vidieť len odlesky ich očí tesne nad hladinou. Pýtala som sa, či nie sú nebezpečné. Bolo mi povedané, že nie sú. V noci chodia na breh, ale na ľudí neútočia. Na človeka by zaútočili len vo vode, ak by niekto vošiel do jazera, ale na brehu nie. Bolo to veľmi zaujímavé ukončenie dňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozorovanie obrovských netopierov a krokodílov v meste Tissamaharama
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií