10 vecí, ktoré by ste mali navštíviť v mestečku Ella a okolí

10 vecí, ktoré by ste mali navštíviť v mestečku Ella a okolí

Ella

V tomto článku som vypísala zoznam 10 vecí, ktoré by ste mali navštíviť v mestečku Ella na Srí Lanke. Každé z týchto miest som navštívila a o každom mieste som napísala viac v jednotlivých článkoch.

 

 

Vyhliadka Little Adam’s peak

Little Adams peak na Srí Lanke

Vrch Little Adam´s peak je najbližšia a najjednoduchšia túra v Elle.  Vrch je vysoký 1141 m a od vstupu trvá túra 30-45 minút. Z vrchu budete mať 360-stupňový panoramatický výhľad s valiacimi sa mrakmi.

Kde je Little Adam’s peak?

Z mesta Ella sa dostanete k začiatku treku asi za 15 minút chôdze. V opačnom prípade môžete ísť autobusom smerom na Passara alebo si vziať tuk tuk.

Aké je vstupné na Little Adam’s peak?

Zadarmo

Viac informácií o vrchu Little Adam´s peak.

Most s 9 oblúkmi

Most s 9 oblúkmi (Nine arch bridge)

Slávny most Nine Arch Bridge medzi stanicami Ella a Demodara je jedným z technických zázrakov na začiatku 20. storočia. Tento most, ktorý má takmer 100 rokov, bol postavený z blokov kameňa a cementu bez akéhokoľvek spevňujúceho železa alebo betónu. Most bol uvedený do prevádzky v roku 1921 za britskej vlády.

Kde je Most s 9 oblúkmi?

Most sa nachádza od centra Ella a dá sa k nemu dostať pešo alebo tuktukom.

Aké je vstupné na Most s 9 oblúkmi?

Zadarmo

Viac informácií o moste Nine Arch Bridge.

Turistika na Ella rock

Ella rock, vyhliadka

Ella rock je vyhliadka, ktorá sa nachádza oproti Little Adams Peak, ale je oveľa vyššie a ďalej od Ella. Ak radi chodíte na turistiku, potom by ste mali Ella Rock navštíviť. Na vrchu vás čaká niekoľkonásobný krásny výhľad. Celkový čas výstupu a zostupu sú 4 hodiny, ale cesta je veľmi rozmanitá. Treba mať ale pevnú obuv, lebo sa cesta dosť šmýka.

Kde je Ella rock?

Začiatok turistiky na Ella rock sa nachádza na železničnej stanici Kitha Ella. Tam sa dá dostať pešo asi za 40 minút z Ella alebo vlakom.

Aké je vstupné na Ella rock?

900 LKR

Viac informácií o vyhliadke Ella rock.

Vodopád Ravana

Vodopád Ravana

Vodopád Ravana je v súčasnosti jedným z najširších vodopádov v krajine. Tento vodopád meria približne 25 m na výšku a padá z oválneho  skalného výbežku.

Kde je vodopád Ravana?

Vodopád Ravana sa nachádza na hlavnej ceste 6 km od železničnej stanice Ella. Môžete sa tam dostať akýmkoľvek autobusom smerujúcim do Wallawaya.

Aké je vstupné k vodopádu Ravana?

Zadarmo

Viac informácií o vodopáde Ravana.

 

Chrám Buduruwagala

Skalný chrám Buduruwagala

Buduruwagala je staroveký budhistický chrám na Srí Lanke. Komplex pozostáva zo siedmich sôch, ktoré pochádzajú z 10. storočia. Je nazývaný aj skalný chrám, keďže je vytesaný do veľkej skaly.

Kde je chrám Buduruwagala?

Chrám sa nachádza 4 km od tzv. Buduruwagala junction. K tejto odbočke sa môžete dostať priamym autobusom z Elly, alebo môžete prestúpiť vo Wellawaye. Z odbočky môžete buď kráčať alebo si vziať tuk-tuk.

Aké je vstupné do chrámu Buduruwagala?

660 LKR

Viac informácií o chráme Buduruwagala.

 

Vodopád Diyaluma

Vodopád Diyaluma

Vodopád Diyaluma je 220 metrov vysoký vodopád. Je to druhý najvyšší vodopád na Srí Lanke. Vodopád si môžete pozrieť zdola z cesty a z hornej časti, kam sa dá prejsť pešo. Počas období sucha sa v hornej časti vytvárajú malé jazierka, v ktorých sa dá kúpať.

Kde je vodopád Diyaluma?

Spodná časť vodopádu sa nachádza priamo na hlavnej ceste medzi Wellawaya a Haputale. Z Ella si treba vziať autobus najskôr do Wellawaya a potom prestúpiť na autobus do Haputale.

Aké je vstupné k vodopádu Diyalaluma?

Zadarmo

Viac informácií o vodopáde Diyaluma.

Liptonove sedadlo

Liptonove sedadlo

Liptonove sedadlo je známa vyhliadka 1970 m nad morom. Toto miesto v pohorí Haputale s výhľadom na čajové plantáže je miesto, kde sedával slávny škótsky podnikateľ s čajom Thomas Lipton.

Kde je Liptonove sedadlo?

Nachádza sa asi 18 km od Haputale (7 km od továrne na výrobu čaju Dambetenna). Do Haputale sa dá bez problémov dostať z Elly vlakom alebo autobusom.

Aké je vstupné na Liptonove sedadlo?

500 LKR

Viac informácií o Liptonovom sedadle.

Továreň Dambethanna

Čajové plantáže na Srí Lanke

Továreň na výrobu čaju Dambatenne postavil škótsky čajový barón Sir Thomas Lipton v roku 1890. V súčasnosti známy ako výrobcovia čaju Lipton. Môžete sa zoznámiť s výrobou čaje počas prehliadky továrne.

Kde je továreň Dambethanna?

Továreň sa nachádza 11 km od Haputale, pričom autobusy z Haputale do továrne jazdia každú pol hodinu. Do Haputale sa môžete dostať z mestečka Ella vlakom alebo autobusom.

Aké je vstupné do továrne Dambethanna?

1000 LKR

Viac informácií o továrni Dambatenne.

Vodopád Bambarakanda

Vodopád Bambarakanda

Vodopád Bambarakanda je najvyšším vodopádom na Srí Lanke. Meria 263 m a dá sa na neho vystúpať bočnou lesnou cestou.

Kde je vodopád Bambarakanda?

Vodopád sa nachádza 6 km od odbočky Kalupahana tzv. Kalupahana junction. Táto odbočka je na hlavnej ceste a odvezie vás sem akýkoľvek autobus, ktorý smeruje do Colomba z Haputale. Do Haputale sa dostanete vlakom alebo autobusom. Z odbočky môžete buď kráčať alebo si vziať tuk-tuk.

Aké je vstupné k vodopádu Bambarakanda?

150 LKR

Viac informácií o vodopáde Bambarakanda.

Vidiecky dom Adisham Bungalow

Adisham Bungalow

Adisham Bungalow je vidiecky dom neďaleko Haputale. V súčasnosti sa v ňom nachádza adishamský kláštor svätého Benedikta. Stavba sa začala v roku 1927 a bola dokončená v roku 1931.  Dom postavil anglický aristokrat a plantážnik Sir Thomas Villiers. Počas svojej doby tu bolo ubytovaných množstvo prominentných osobností z koloniálnej epochy.

Kde je Adisham Bungalow?

Adisham Bungalow sa nachádza 4,2 km od železničnej stanice v Haputale. Zo stanice si môžete vziať tuk-tuk alebo ísť pešo. Cesta vedie cez čajové plantáže a sú z nej krásne výhľady do údolia.

Aké je vstupné do Kaštieľa Adisham Bungalow? 

300 LKR

Viac informácií o dome Adisham Bungalow.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

10 vecí, ktoré by ste mali navštíviť v mestečku Ella a okolí
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií