8 vecí, ktoré ma na Srí Lanke najviac prekvapili

8 vecí, ktoré ma na Srí Lanke najviac prekvapili

Haputale, výhľad

Srí Lanka sa stala jednou z mojich najobľúbenejších krajín, ktoré som navštívila. Popravde som od tejto krajiny očakávala úplne niečo iné. Realita bola odlišná. Tu teda vysvetľujem 8 vecí, ktoré ma na Srí Lanke prekvapili:

 

Srílanské psy

Na Srí Lanke je veľa psov. A všetky vyzerajú rovnako. Keď som bola na severe Srí Lanky, myslela som si, že tento typ psa je len v meste Anurádhapuraja, ale ako som sa postupne presúvala na juh, zistila som, že sú na celom ostrove. Ďalšie pravidlo týkajúce sa psov na Srí Lanke bolo, že čo výhľad, to pes. Na každom jednom mieste s vyhliadkou, na ktorom som bola, bol vždy jeden psík.

Galle Face v Colombe, Srí Lanka

Psík na Ella rock

 

Ekonomické a iné krízy

Srí Lanka si prešla mnohými krízami a v krajine sa stalo už veľa zla. Bola to napríklad občianska vojna s tamilskými tigrami od roku 1983 do 2009, v ktorej zomrelo až 100 000 ľudí. V roku 2004 postihlo Srí Lanku ničivé cunami. A ako všade vo svete aj Srí Lanku postihla pandémie v roku 2020, kedy krajina utrpela ekonomicky aj z dôvodu poklesu turizmu. V 2019 sa odohrali bombové útoky na kostoly a hotely, pri ktorých zomrelo 269 ľudí.

Krajinu postihla aj hospodárska kríza, ktorá sa začala v roku 2019. Je to najhoršia hospodárska kríza od nezávislosti v roku 1948. Prejavila sa obrovskou infláciou, nedostatkom zdravotníckych pomôcok a zvýšením cien základných komodít. V roku 2022 mala ekonomická kríza za následok pokles spotreby elektriny, paliva a plynu na varenie. Vláda nariadila armáde, aby rozmiestnila vojakov na čerpacích staniciach, aby znížila napätie medzi ľuďmi, ktorí stáli dlhé hodiny v radoch. V záujme šetrenia energiou úrady v celej krajine nariadili denné prerušenia elektriny. V marci 2022 sa denné 7-hodinové výpadky prúdu predĺžili na 10 hodín na konci mesiaca a na začiatku apríla sa zvýšili až na 15 hodín.

 

Priateľskí ľudia

Napriek všetkým krízam, ktoré boli v krajine, srílančania nestratili ani optimizmus ani ľudskosť. Častokrát sú porovnávaní s Indmi, ale srílančania sú úplne odlišní. Počas celého mesiaca som nevidela ani jeden náznak negativity alebo iných zlých emócií. Ľudia sa s vami vždy radi podelia o to, čo majú, pustia vás sadnúť na ich miesto v autobuse, poradia vám, keď vidia, že neviete, čo robiť, alebo kam ísť? Keď sa im na ulici pozriete do očí, vždy sa na vás milo usmejú alebo vás slušne pozdravia. Z týchto dôvodov sa po krajine veľmi dobre cestuje.

Stúpa Ruwanweli Maha Seya

 

Autobusová doprava

Ľudia na Srí Lanke sú chudobnejší, a preto si nemôžu dovoliť vlastné autá. Z tohto dôvodu jazdia úplne všade autobusy. Autobusmi som sa dostala k väčšine pamiatok a k iným zaujímavostiam. Autobusy sú pánmi ciest. Sú rýchle, hlučné, ale jazdia často a všade.

Autobusová stanica Dambulla

 

Nízke ceny

Srí Lanka je extrémne lacná krajina. Lacnejšia krajina, ktorú som navštívili bola už len Indonézia. 350 LKR je 1€. Tak len tak pre prehľad – na severe sa najete v lokálnej reštaurácii za 250 LKR, 5-hodinová cesta vlakom v 2. triede z Colomba do Anurádhapuraja stála 750 LKR, 6-hodinová cesta vlakom z Kandy do Haputale v 3. triede stála 280 LKR. Cena kokosového orecha bola 150 LKR a jeden zeleninový chleba roti stál 80 LKR.

 

Bezpečie

Srí Lanka, ako malý ostrovný štát je mimoriadne bezpečná. Ani raz som sa tu necítila v ohrození, ani raz som sa nebála toho, že by mi mal niekto ublížiť alebo ma okradnúť. Celý mesiac som sa cítila v bezpečí. Nebála som sa tu chodiť pešo ani v odľahlejších oblastiach a nebála som sa ani v Colombe prejsť na železničnú stanicu o 5 ráno za tmy.

Colombo stanica

 

Obdobie dažďov

Na Srí Lanke som cestovala v novembri, čo bolo najdaždivejšie obdobie celého roka. Dosť som sa toho bála. Bála som sa aj toho, že môže nastať doba, kedy bude liať v kuse niekoľko dní a budem musieť prehodnotiť svoje plány. Našťastie sa to nestalo ani raz. Ani raz mi dážď neprekazil plány. Pršalo väčšinou až poobede, kedy som už odpočívala v ubytovaní. Na každom mieste začínalo pršať približne v rovnakom čase. Postupne, v druhej polovici novembra sa počasie už vylepšilo natoľko, že už niekedy nepršalo vôbec.

Chrám Isurumuniya

 

Zvieratá

Srí Lanka nie je síce klasická tropická krajina s hustou džungľou, no napriek tomu je tu množstvo zvierat. V podstate aj mimo národných parkov môžete vidieť rôzne typy zvierat, ako napríklad netopiere, krokodíly, byvoly, slony, hady, chameleóny a pod.

Ovocné netopiere

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

8 vecí, ktoré ma na Srí Lanke najviac prekvapili
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií