Dendera chrám, preskúmanie najkrajšieho chrámu v Egypte

Po raňajkách sme spolu s pakistanským turistom z USA a peruánskym turistom z Francúzka počkali na dohodnutého hotelového šoféra, ktorý nás mal odviezť do chrámu Dendera. Tento chrám sa nachádza 65km severne od Luxoru pri meste Quena. Cesta trvala približne hodinu a pol. Na mieste sme sa dohodli so šoférom, že nás za dve hodiny počká na parkovisku. Bol to dostatočne dlhý čas na prehliadku chrámu. Kúpili sme si lístky. Tento chrám nielenže nie je taký populárny, ako je chrám Karnak a chrám Luxor, ktoré som navštívila včera, ale je aj o dosť lacnejší, ako ostatné chrámy. Pritom to, čo nás čakalo vo vbútri, nám vyrazilo dych.
Keď sme vstúpili do areálu, chrám sa z diaľky zdal byť veľmi malý. Vyzeral ako jedna menšia budova s malým vchodom. Ako sme sa k nemu ale približovali, stále sa zdal byť väčší a väčší.
Najväčšie prekvapenie nás čakalo, keď sme vstúpili dovnútra. Chrám bol úplne zachovalý. Na strope, stĺpoch a stenách boli farebné maľby, hieroglyfy a rôzne vyobrazenia bohov. Včera som síce navštívila Karnak a Luxor, Karnak dokonca pri východe slnka, ale to čo som videla tu, prevýšilo všetky moje očakávania. Nevedela som sa vynadívať a v tomto momente som si začala byť istá tým, že tí starí Egypťania boli naozaj extrémne vyspelá civilizácia.
Chrám dokonca nie je tvorený len jednou miestnosťou, ako sa zvonku zdá. Z prvej sály so stĺpmi sa prechádza do ďalších a ďalších častí. Po stranách sú menšie vyzdobené miestnosti. Každá stena v chráme je taká krásna, že by sa pri nej dalo dlhšie stáť, a obdivovať maľby a rytiny, pomocou ktorých nám chcela egyptská staroveká civilizácia povedať tak veľa.
Dendera chrám je predovšetkým zasvätený bohyni Hathor. Bola to bohyňa lásky, hudby, krásy a plodnosti. Všetky nápisy a reliéfy, ktoré sme mohli v chráme Dendera vidieť, sú jedny z najzachovalejších v Egypte a zobrazujú náboženské rituály a každodenný život. Chrám je známy aj stropom s astronomickými symbolmi, na ktorom je podrobne zobrazený zverokruh. Táto maľba naznačuje veľmi komplexné znalosti astronómie v starovekom Egypte.
Tento chrám má aj prístup na strechu, čo je u iných chrámov neobvyklé. Aj táto časť ma veľmi prekvapila. Ide sa cez úzke točité schodisko. Dokonca aj na schodisku sú všetky steny a strop neskutočne krásne vyzdobené.
Na streche sa nachádza pár miestností so stenami kompletne pokrytými hieroglyfmi.
Na vyhliadkovú časť treba mať zakúpenú špeciálnu vstupenku, ktorú som nemala, tak som si pozrela rytiny a išla som druhou stranou zostúpiť na spodné poschodie. Táto zostupová časť je tvorená jednou dlhou úzkou jemne klesajúcou vyzdobenou chodbou.
Napriek tomu, že je tento chrám naozaj úžasný a extrémne zachovalý, vôbec nebýva preplnený v porovnaní s inými egyptskými chrámami. Tak to bolo aj v našom prípade. Keď sme prišli, bolo tam len zopár menších skupiniek, a keď sme odchádzali, boli sme tam úplne sami. Na záver sme si všetci ešte užili samotu v tejto veľkolepej stavbe.
Keď prišiel čas, prešli sme na parkovisko, kde nás čakal náš šofér a bezpečne sme sa dostali do Luxoru. Poobede som odpočívala, pretože na druhý deň ma čakal dlhý organizovaný výlet na západný breh Nílu.