Chrám Hatšeput, Habu a Memnonove kolosy v rámci exkurzie západného brehu

Chrám Hatšepsut
Po návšteve Údolia kráľov som sa v rámci organizovaného výletu z ubytovania presunula k ďalšej zaujímavosti dňa, chrámu Hatšeput. Tento chrám je veľmi zaujímavý najmä zvonku, pretože má inú architektúru ako ostatné Egyptské chrámy.
Tento chrám postavila kráľovná Hatšepsut, najmocnejšia faraónka v histórii starovekého Egypta počas 18. dynastie v novom kráľovstve na západnom brehu Nílu pod krásnymi útesmi. Bol to jej zádušný chrám, práve preto bol postavený na západnom brehu. Stal sa symbolom ženskej sily v čase, keď ženy bežne nebolo vidieť na vysokých vládnucich pozíciách.
Chrám má tri úrovne a každá úroveň sa používala na iné účely. Na prvej úrovni sa nachádzajú dve veľké nádvoria so stĺpmi a stenami zdobenými hieroglyfmi. Táto časť slúžila na náboženské obrady a procesie. Dnes je táto časť neprístupná, a je najviac zničená.
Druhá úroveň obsahuje viacero menších kaplniek zasvätených rôznym bohom a bohyniam starých Egypťanov. Sú tu rôzne sochy, maľby a nápisy, ktoré rozprávajú príbehy o týchto bohoch a bohyniach.
Tretia úroveň obsahuje hypostylovú sálu so stĺpmi, ktorá sa využívala na náboženské alebo obetné rituály.
Postupne som prechádzala chrámom. Keď som bola na strednom podlaží, myslela som najmä na strašnú udalosť, ktorá sa tu stala 17. novembra 1997, a ktorej sa hovorí Luxorský masaker. V dopoludňajších hodinách 6 útočníci vyzbrojení nožmi a automatickými strelnými zbraňami boli prezlečení za príslušníkov bezpečnostných síl. Najskôr, okolo 08:45, zabili dvoch ozbrojených strážcov a prenikli do chrámu. Potom začali zabíjať uväznených turistov. Tento horor trval 45 minút a o život prišlo 58 turistov a 4 Egypťania. Prežilo 26 ľudí.
Po masakri útočníci uniesli autobus, ale narazili na kontrolné stanovište ozbrojenej egyptskej národnej polície a vojenských síl. Jeden z teroristov bol počas prestrelky zranený a zvyšok utiekol do hôr. Ich telá boli neskôr objavené v jaskyni, pričom zrejme spáchali hromadnú samovraždu. Tento čin na dlhé roky ovplyvnil turizmus v Egypte. Od tej doby bola ale veľmi posilnená bezpečnosť a dnes je Egypt pomerne bezpečná destinácia pre turistov.
Všetci účastníci zájazdu sme sa stretli v reštaurácii pri vchode a išli sme pozrieť ďalšie zaujímavé miesto, chrám Medinet Habu.
Chrám Medinet Habu
Ďalšou zaujímavosťou počas našej exkurzie bol neďaleký chrám Medinet Habu, chrám Ramzesa III. Tento chrám ma prekvapil najmä svojou veľkosťou a veľmi zvláštnou architektúrou. Veľkolepý vstup do chrámu bol inšpirovaný sýrskymi pevnosťami, ktoré Ramses III videl počas svojich ciest. Kvôli tejto bráne chrám vyzerá skôr ako pevnosť.
Má jedny z najzachovalejších reliéfov v Egypte, ktoré zobrazujú výjavy z vojenských víťazstiev, náboženských obradov a každodenného života. Medinet Habu slúžil aj ako centrum pre miestnu komunitu, obsahoval administratívne budovy a obydlia pre kňazov a pracovníkov.
Jedna sála je dokonca plná sôch Ramzesa III vo vyobrazení boha Osirisa, čo symbolizuje jeho večnú vládu a spojenie s posmrtným životom. Chrám obsahuje podrobný náboženský kalendár vytesaný do stien, ktorý ponúka pohľad na rituály a sviatky starovekého Egypta. Tento naozaj veľkolepý chrám, je podobne ako chrám Dendera, oveľa menej preplnený v porovnaní s inými miestami v Luxore, preto sa mi tu veľmi páčilo.
Memnonove kolosy
Posledné miesto, na ktorom sme zastavili, boli Memnonove kolosy. Bola to rýchla zastávka, pretože z väčšieho zádušného chrámového komplexu sa dnes zachovali len dve veľké sochy symbolizujúce Amenhotepa III. V minulosti severná socha vydávala dokonca za úsvitu čudné zvuky. Bolo to pravdepodobne v dôsledku stúpajúcej teploty, ktorá spôsobila vibrácie v kameni. Tento jav viedol k prezývke kolosu ako „Spievajúcej sochy“. Sochy prežili záplavy aj zemetrasenia, a stoja tu neuveriteľných 3400 rokov. Každá socha je vysoká asi 18 metrov a váži približne 720 ton. Boli vyrobené z pieskovca. Úžasné je, že pieskovec použitý na výrobu sôch bol prevezený z miesta neďaleko Káhiry, vzdialenej viac ako 675 kilometrov.
Po Memnonovych kolosoch nás vodič zaviezol späť do ubytovania. Bol to dlhý, ale veľmi zaujímavý deň, kedy som mohla vidieť najskôr 4 krásne hrobky v Údolí kráľov, jedinečný chrám Hatšeput, chrám Habu so sýrskou architektúrou a zaujímavé Memnonove kolosy. Večer som ešte posedela na hotelovej terase s novými kamarátmi.
Na druhý deň som sa potrebovala presunúť do Káhiry. Tento krát som chcela ale ostať priamo v centre Káhiry, v časti Tahrir. Cesta autobusom GoBus prebehla rýchlo a prišli sme dokonca načas napriek tomu, že autobus na začiatku meškal 45 minút. Na stanicu GoBUs v Tahrire sme prišli po deviatej, ale v uliciach Káhiry je aj v noci plno ľudí, tak som prešla pešo až do môjho nového ubytovania, kde som ostávala 2 dni, počas ktorých som si mohla lepšie pozrieť Káhiru.