13 zaujímavých vecí, ktoré som navštívila v Egypte za 8 dní

Keďže som o Egypte čítala veľa zlých vecí, rozhodla som sa, že sem prídem len na 8 celých dní. Brala som to tak, že ak sa mi bude páčiť, tak sa sem môžem ešte vrátiť. Tu je teda zoznam 13 vecí a miest, ktoré som v Egypte videla za tento krátky čas. Všetky tieto atrakcie som vo svojom blogu opísala detailnejšie v jednotlivých článkoch, na ktoré sa dostanete po kliknutí na fotku alebo odkaz.
Bazár Khan el-Khalili
Rozľahlý bazár Khan el-Khalili v historickej časti Káhiry bol založený v roku 1382. Dnes je to najväčší trhovisko na celom Blízkom východe s viac ako 4 000 obchodmi rozmiestnenými po jeho kľukatých uličkách. V tejto časti Káhiry sa nachádza aj Komplex Qalawun. V rámci bazára sa dajú vidieť aj dve krásne brány – Futuh a Zuweila.
Mešita Al-Azhar
Mešita Al-Azhar je jednou z najstarších a najvýznamnejších mešít v Káhire. Bola založená v roku 970 počas Fatimskej dynastie. Dlhá história mešity na nej zanechala viacero architektonických štýlov, ktoré odrážajú rôzne vládnuce obdobia v súčasnom Egypte – od rímskych a gréckych stĺpov až po byzantské mozaiky. Bola tu založená aj univerzita, ktorá je dodnes jedným z najprestížnejších centier vzdelávania v sunnitskom islamskom svete.
Saladinova citadela
Saladinova citadela, známa aj ako Káhirská citadela, je veľkolepé stredoveké opevnenie s mešitou, múzeami a krásnymi výhľadmi na Káhiru. Približne 700 rokov bola domovom egyptských vládcov. Je to dominanta Káhiry a za jasného dňa je z nej dokonca možné vidieť aj pyramídy v Gíze.
Mešita sultána Hassana
Mešita sultána Hassana je jedna z najväčších mešít na celom svete a jej súčasťou je aj madrassa, teda islamská škola, a hrobky. Nachádza sa hneď pod citadelou. V srdci mešity je veľké nádvorie s fontánou v strede. Na každej strane námestia sú štyri vysoké klenuté sály, ktoré sú domovom vzdelávacích centier štyroch rôznych smerov sunnitského islamu.
Al-Azhar park
Park Al-Azhar ponúka zeleň uprostred Starej Káhiry s architektonickým dizajnom inšpirovaným historickými islamskými záhradami. Nachádzajú sa tu aj rôzne vodné prvky a luxusná reštaurácia. Tento park je najmä cez víkendy obľúbení u mladých Egypťanov a rodín s deťmi. Je odtiaľ aj krásny výhľad na Káhiru.
Pyramídy v Gíze
Pyramídy v Gíze sú jediným divom sveta, ktorý sa zachoval až do dnešných čias. Milióny ľudí každoročne prichádzajú do Egypta, aby navštívili tieto veľkolepé stavby, ktoré sú staré 3500 rokov. V areáli pyramíd môžete pokojne stráviť aj celý deň. Dajú sa kúpiť dodatočné lístky do vnútra Cheopsovej a Menkaureovej pyramídy.
Luxor
Mesto Luxor sú vlastne starobylé Théby. So svojimi 70 000 obyvateľmi boli kedysi Théby najväčším mestom na svete. Okrem chrámov sa tu dá zablúdiť aj do malých uličiek, kde môžete vidieť reálny život Egypťanov.
Chrám Dendera
Chrám Dendera je zasvätený bohyni Hathor. Tento chrám je jedným z najzachovalejších chrámov v celom Egypte. Maľby a rytiny zobrazujú rôzne rituály a bežný život starých Egypťanov. O tomto chráme by sa dalo hovoriť aj ako o skrytom klenote Egypta, pretože o ňom veľa turistov nevie a nebýva ani súčasťou veľkých zájazdov. Pre mňa to bol asi najkrajší chrám zo všetkých, ktoré som v Egypte videla.
Údolie kráľov
Údolie kráľov je staroveké pohrebisko v Luxore na západnom brehu Nílu. Boli tu pochovávaní faraóni z obdobia Nového kráľovstva. Obsahuje 65 hrobiek, vrátane slávnej hrobky Tutanchamóna, ktorú objavil Howard Carter v roku 1922. Hrobky boli bohato zdobené nástennými maľbami a hieroglyfmi, aby sprevádzali zosnulých na ceste posmrtným životom. Toto údolie bolo zapísané do zoznamu UNESCO.
Karnak
Chrám Karnak sa nachádza na východnom brehu Nílu v Luxore. Karnak bol postupne stavaný a rozširovaný. Súčasťou je aj hypostylová sieň, ktorá je architektonickým majstrovským dielom. Obsahuje 134 masívnych stĺpov usporiadaných v 16 radoch, pričom niektoré sú vysoké viac ako 20 metrov. Výrazným prvkom pri tomto chráme je alej sfíng, ktorá kedysi spájala chrám v Luxore s chrámom v Karnaku a meria približne 3 kilometre. V roku 2021 bola táto alej otvorená. Archeológovia ju vykopávali 70 rokov.
Luxorský chrám
Luxorský chrám sa nachádza v srdci mesta Luxor. Bol postavený najmä faraónom Amenhotepom III. a neskôr rozšírený Ramzesom II. Luxorský chrám má niekoľko častí. Za majestátnym vstupom sa nachádza niekoľko sál so stĺpmi. Chrám v Luxore je lokalitou UNESCO a patrí medzi najikonickejšie pamiatky starovekej egyptskej civilizácie.
Feluky na Níle
Feluky sú tradičné drevené plachetnice bežne používané na rieke Níl, najmä v mestách Luxor a Asuán. Tieto lode sa používajú celé stáročia a sú charakteristické svojimi typickými trojuholníkovými plachtami, ktoré sú ideálne na navigáciu po pokojnej hladine Nílu. Plavba na feluke je obľúbenou aktivitou medzi turistami aj miestnymi obyvateľmi.
Memnonove kolosy
Z kedysi obrovského chrámového komplexu, ktorý bol v čase svojej slávy najhonosnejším chrámom v celom Egypte, dnes ostali už len tieto sochy nazývané aj Memnonove kolosy. Stoja tu ale neuveriteľných 3400 rokov. Sú vysoké 18 metrov a vážia približne 720 ton.
Chrám Hatšeput
Chrám Hatšeput je vlastne zádušný chrám faraónky Hatšepsut. Bola jednou z mála ženských faraónov starovekého Egypta a často sa považuje za jednu z najúspešnejších vládkyň v dejinách Egypta. Chrám Hatšeput sa nachádza na západnom brehu Nílu pri Luxore a bol postavený pod obrovských bralom. Tento chrám bol aj miestom tragického masakru v roku 1997, keď bolo zabitých počas teroristického útoku vyše 60 ľudí, vrátane turistov a miestnych obyvateľov.
Chrám Medinat Habu
Medinet Habu je zádušný chrám faraóna Ramzesa III. Patrí medzi najzachovalejšie chrámy z obdobia Novej ríše. Je známy svojimi detailnými reliéfmi, ktoré zobrazujú vojenské víťazstvá Ramzesa III. Celý komplex pokrýva plochu viac ako 66 000 metrov štvorcových, čo z neho robí jeden z najväčších chrámových objektov. Bol postavený s prvkami sýrskej architektúry, preto sa líši od ostatných chrámov v Egypte.
Pevne verím, že som vám týmto zoznamom atrakcií pomohla rozhodnúť sa, ktoré veci by ste v Egypte mali určite navštíviť a vidieť.