10 základných vecí, ktoré by ste mali vedieť pred cestou do Egypta

Dala som pre vás dokopy 10 dôležitých vecí, ktoré by ste mali vedieť pred cestou do Egypta. Sú to rôzne rady, tipy alebo zaujímavosti:
Káhira má dve letiská
Pri rezervácii leteniek do Káhiry si nezabudnite overiť, na ktorom letisku bude lietadlo pristávať. Káhira má totižto dve letiská. Hlavné medzinárodné letisko bližšie pri centre s kódom CAI a menšie letisko uprostred púšte SPX. Na hlavné letisko chodia dokonca aj lacné autobusy z centra mesta, na menšie letisko pri Gíze nechodí žiadna verejná doprava. Ja som mala letenku na menšie letisko v Gíze, a po nočnom prílete som mala vybaveného šoféra z hotela v Gíze za 15$. Cestou späť z centra Káhiry z Tahriru mi z hotela objednali Uber za 350 egp, čo je asi 7$. Na oboch letiskách sa dajú vybaviť tzv. visa on arrival, čiže víza po príchode za 25$, čiže sa nemusíte trápiť s často nefunkčnou online stránkou na skoršie vybavenie víz.
Egypt žije aj v noci
Keď som prichádzala do Gízy okolo jednej hodiny uprostred noci, bola som prekvapená, ako to v Gíze stále žilo. Ulice boli plné ľudí, deti sa stále hrali vonku a všetky obchody boli pootvárané. Egypt teda v noci do približne tretej hodiny rannej nespí. Toto isté sa dialo aj v centre Káhiry. To znamená, že keď má váš autobus plánovaný príchod uprostred noci, nemusíte sa báť. Ulice budú stále bezpečné.
Nie je to tam také zlé
O Egypte som počula veľmi veľa nepekných vecí, kvôli ktorým som dokonca rok za rokom túto cestu odďaľovala a nakoniec som ju aj skrátila na minimum, čo u mňa nie je štandardné. Deň po dni som sa ale presviedčala o tom, že to tam vôbec nie je také zlé. Čakala som kombináciu toho najhoršieho z Indie a Maroka, ale Egypťania sú milí, pohostinní a nápomocní ľudia. Napísala som o tom aj samostatný článok. Neviem, čo sa deje v zákulisí, a prečo sú diskusie na internete zaplavené samými negatívami ohľadne Egyptu, ale príde mi to už, ako keby sa niekto snažil ovplyvniť turizmus v tejto krajine. Nenechajte sa teda odradiť. Egypt je úžasná krajina s úžasnými pamiatkami a ľuďmi.
Z jedla sa neotrávite
Často skloňovaným slovným spojením na Slovensku vzhľadom na Egypt je tzv. Faraónova pomsta. Jedná sa o veľmi nepríjemné žalúdočno-črevné ochorenie, kedy neviete, akým spôsobom sa vám má skôr skonzumovaná potrava dostať von z tela. Na záchode trávite viac času ako skrútení na posteli v kŕčoch. A toto celé trvá niekoľko dní. Hovorí sa, že faraónovu pomstu dostane na dovolenke skoro každý. Ja som ju nedostala, ale nebola som ani na klasickej dovolenke v rezorte. Čo by ste mali vedieť je, že toto ochorenie sa vyskytuje prevažne v drahých egyptských dovolenkových rezortoch na pobreží. Jedla som iba domácu stravu na miestach, kde jedia aj domáci, a počas svojej cesty som dokonca ani nestretla nikoho, kto by sa bol touto chorobou nakazil.
Egypt nie je len o mori a pyramídach
Keď sa povie Egypt, každý si predstaví dovolenku v Hurgade alebo pyramídy v Gíze. Ale nie je tomu tak. Egypt toho ponúka oveľa viac. Okrem krásneho Červeného mora a pyramíd tu môžete navštíviť aj jedni z najkrajších zachovalých starobylých chrámov na svete, ako napr. Dendera chrám. Môžete sa previezť na balóne, vidieť západ slnka na tradičnej feluke, pozrieť si hrobky v Údolí kráľov alebo kráľovien. Iba v Káhire môžete stráviť týždeň a budete mať každý deň čo robiť. V Asuáne sa dá okrem návštevy chrámov aj niekoľko dní odpočívať pri Níle. Môžete ísť na dvojdňový výlet do Bielej a Čiernej púšte, navštíviť Alexandriu alebo sa ísť pozrieť na oázy na západe krajiny. Egypt toho ponúka skutočne veľa.
Cheopsova pyramída je zaujímavá
Neviem prečo, ale skoro každý Egypťan, s ktorým som sa bavila o pyramídach mi povedal, že v Cheopsovej pyramíde nič nie je, a že sa tam vôbec neoplatí chodiť. Prečo toto domáci robili pre mňa ostáva rovnakou záhadou, akou sú pyramídy samotné. Dokonca mi to povedala aj majiteľka hotela v Gíze počas raňajok v deň návštevy pyramíd. Vystríhala ma, aby som si určite nekupovala drahú vstupenku do pyramídy, pretože jediné, čo sa bude diať je, že pôjdem skrčená cez malú chodbu, prídem na koniec a skrčená pôjdem von, a vlastne vnútri nič neuvidím. Ak vám niekto toto povie, neverte mu! Cheopsova pyramída bola pre mňa asi najväčší zážitok, aký som zažila v Egypte a doteraz mám z toho zimomriavky. Áno, neuvidíte tam múmiu Cheopsa, zlatom vykladané sarkofágy ani koridory s hieroglyfmi s diamantovým obložením. Toto ani dúfam reálne nikto nečaká. Ale ten pocit, že ste vo vnútri tejto obrovskej fascinujúcej štruktúry a tá energia, ktorá z nej sála je neuveriteľná. Nenechajte sa teda odradiť. V tomto článku som bližšie popísala svoj zážitok z pyramíd.
Pouliční psi sú priateľskí
Počas svojich ciest som si všimla, že v niektorých krajinách sú pouliční psíci priateľskí, v niektorých úplne ignorujú ľudí, a niekde sú vyslovene agresívni. Egypt je krajina, kde psíci ľudí zväčša ignorujú alebo sú priateľskí. Všimla som si aj, že Egyptskí psíci radi vyliezajú na rôzne veci. Psíkov som našla napríklad na kapote auta, ale aj vysoko na samotných pyramídach (skúste nájsť psíka na fotke nižšie). A našla som aj mačku na psíkovi v centre Káhiry (:
Platiť sa dá iba kartou
Egypt zaviedol nový systém v platbách do všetkých štátnych pamiatok. Platiť sa už nedá hotovosťou ale iba kartou. Ja som platila s Visou a nemala som žiadne problémy. Dokonca sa mi tento systém aj páčil, pretože sa celý nákup lístkov teraz dosť zrýchlil. Prídete k okienku, vypýtate si, čo chcete, podáte kartu, ktorú odpípnu, vytlačia vám faktúru a podajú lístok s kartou. Nikdy sa pri platbe nestalo nič zlé, a ani po následnej kontrole účtu som nenašla nič podozrivé.
Necestujte v júli ani v auguste
Obrovská chyba, ktorú Slováci robia je, že často chodia v júli a v auguste na miesta, kde v júli a v auguste trpia kvôli teplu dokonca aj domáci. Jednou z takýchto destinácií je aj Egypt. Naše leto skutočne nie je najlepšie obdobie na návštevu Egypta, napriek tomu, že sú u nás prázdniny. Verte mi, je to púštna krajina, a ak sem pôjdete v tomto období, budete tu viac trpieť, ako si to užívať. Poznám aj príbeh, kedy turistov doviezli klimatizovaným autobusom do Údolia kráľov, a po vystúpení sa časť turistov rozhodla toto miesto ani nenavštíviť a radšej ostať v klimatizovanom autobuse. Ja som bola v Egypte v novembri a bolo tu podľa mňa ideálne počasie. Cez deň bolo maximálne 27°C a v noci bolo tiež príjemne, teplota klesala na približne 16°C. Ak nemôžete ísť v novembri, odporúčam akýkoľvek iný mesiac medzi októbrom a aprílom.
Na prepravu použite GoBus
V rámci Egypta sa dá prepravovať lietadlom, vlakom alebo autobusom. Lety sú veľmi praktické, pretože sú lacné, a veľmi rýchlo sa viete dostať zo severu krajiny na juh. V posledných rokoch sa ale veľmi znevýhodnili vlaky, ktoré niekoľkonásobne zdraželi. Predtým mohli turisti cestovať vlakmi za rovnaké sumy ako Egypťania. Dnes sú však ceny za niekoľkohodinový jazdu napríklad z Káhiry do Luxoru okolo 100€. Ja som využívala iba autobusy. Najlepšia autobusová spoločnosť v Egypte je GoBus. Lístky sa dajú bez problémov kúpiť online na stránke https://go-bus.com/. Mala som osobnú skúsenosť s kúpou a všetko prebehlo v poriadku. Lístky cez túto spoločnosť si môžete kúpiť cez web, aplikáciu alebo priamo v pokladniach na jednotlivých staniciach. GoBus ponúka autobusy rôznych kategórii, od najlacnejších a najjednoduchších, až po luxusné autobusy s jedlom, nápojmi, wifi, dostatkom miesta na nohy a zábavných systémom.
Verím, že som vám s týmito tipmi pomohla s vašou cestou do úžasného Egypta.