Prehliadka starobylého mesta s chrámami Polonnaruwa

Prehliadka starobylého mesta s chrámami Polonnaruwa

Lankatilaka Vihara

Z môjho ubytovania New Peacock Resort v Dambulle som skoro ráno odišla na autobusovú zastávku, ktorá je na hlavnej ceste oproti pekárni a reštaurácii Benthota Bake House. Odtiaľto odchádza autobus do starobylého mesta Polonnaruwa.

Polonnaruwa je archeologický park zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Polonnaruwa v vznikla v 10. storočí východne od Anuradhapuraje. Bolo to druhé kráľovské a hlavné mesto po tom, čo sa kráľ rozhodol opustiť Anuradhapuru kvôli neustálym bojom. Nakoniec bola aj Polonnaruwa opustená a ponechaná svojmu osudu.

Autobus do Polonnaruwy bol pre mňa zatiaľ najväčšie cestné šialenstvo tu na Srí Lanke. Keď sme prechádzali cez národný park, autobus letel tak, že ma hádzalo z jednej strany na druhú. Do toho sme prechádzali okolo zrazeného rozpoleného bicykla. To mi moc na nálade nepridalo. Pozerala som po spolucestujúcich, ale všetci sa tvárili normálne, tak som sa aspoň snažila presvedčiť, že je asi teda všetko v poriadku a vodič vie, čo robí.

Autobus ma vysadil kúsok od múzea, kde sa predávajú lístky do starobylého areálu. Cena vstupného pre cudzincov je $25. Kúpila som si lístok, a zbavila som sa veľmi otravného pána, ktorý mi silou mocou chcel prenajať bicykel, čo som síce mala v pláne, ale v normálnej požičovni.

Ako prvý som si išla pozrieť Palác kráľa Nishshanka Malla. Tento chrám si viete pozrieť aj bez bicykla, pretože sa nachádza hneď za múzeom a je mimo hlavného areálu.

Palác kráľa Nishshanka Malla

Palác kráľa Nishshanka Malla

Palác kráľa Nishshanka Malla

Pešo som sa presunula popri ceste k hlavnému vchodu. Hneď oproti je požičovňa bicyklov, v ktorej robí veľmi milý chalan. Vybral mi vhodný bicykel za 1000 LKR a sľúbil mi, že keď prídem späť, tak mi pomôže chytiť autobus späť do Dambully.

Požičovňa bicyklov Pollonawura

Prehliadku areálu starého mesta Polonnaruwa som začala Kráľovským palácom Maha Parakramabahu. Je to chrám s vysokými stenami. Palác veľkého kráľa Parakramabahu, sa kedysi totižto týčil na 7 poschodiach a mal asi 1000 komnát. Kúsok od neho sa nachádza aj pekné lotosové jazierko. Oplatí sa vidieť.

Palác Maha Parakramabaha

Palác Maha Parakramabaha

Lotosové jazierko Polonnaruwa

Potom som sa bicyklom presunula do druhého súboru palácov s názvom Dalada Maluva. Kruhová budova bola pôvodne zamýšľaným miestom pre posvätnú relikviu Buddhovho zubu, ktorý je v súčasnosti uložený v chráme v Kandy.

Chrámy Dalada Maluva

Chrámy Dalada Maluva

Chrámy Dalada Maluva

Chrámy Dalada Maluva

Chrámy Dalada Maluva

Chrámy Dalada Maluva

Chrámy Dalada Maluva

Po prezretí všetkých chrámov som sa zase bicyklom presúvala po ceste smerom k veľkej stúpe. Zastavila som ale niekde v strede, pretože ma zaujali krásne zamachované stavby ďalej od cesty. Nechala som teda bicykel na ceste, a išla sa tam pozrieť. Je to vlastne časť chrámu Menik Vehera. Táto časť bola pre mňa asi najmagickejšia z celého areálu, pretože to tu vyzeralo ako v rozprávke a bola som tu úplne sama.

Polonnaruwa

Polonnaruwa

Polonnaruwa

Polonnaruwa

Polonnaruwa

Keď som sa presunula k stúpe Rankoth Vehera, začalo sa mračiť. Stúpu som si ešte stihla pozrieť, ale o chvíľu začali padať prvé kvapky. Ledva som stihla dobehnúť k miestu, kde som mala bicykel, a tam som sa schovala do stánku k predavačom. Boli veľmi milí. V týchto dňoch som si už uvedomovala, že tí Srilančania sú naozaj veľmi dobrosrdeční ľudia.

Polonnaruwa

Počkala som, kým sa počasie trochu zlepší. Keď dážď nachvíľu ustál, sadla som na bicykel a snažila som sa dostať k parkovisku pri posledných chrámoch, ale nestihla som to a trochu som zmokla. Tam ma tiež hneď prichýlili pod strechu. (: Vyzeralo, že tak skoro dážď neprejde, tak mi predavač požičal dáždnik, aby som si išla pozrieť skalný chrám Uththararamaya (Gal Vihara).

Je to jedna z hlavných atrakcií v Polonnaruwe. Tento chrám je tvorený dvoma sochami Budhu. Sochy boli vytvorené z jednej obrovskej žulovej skaly. Skalu za sochou zdobia rytiny tzv. „vimana“. Tento chrám som videla v najväčšom daždi, ale bol naozaj krásny.

Uththararamaya

Uththararamaya

Uththararamaya

Vrátila som sa v lejaku späť odovzdať dáždnik a zrazu sa nebo začalo trhať a dážď ustával. Išla som to teda využiť a pozrieť si posledný chrám Lankatilaka. Pred chrámom je ešte jedna menšia stúpa a zopár menších stavieb.

Stúpa v Polonnaruwe

 

Polonnaruwa

Lankatilaka Vihara je jednou z najkrajších štruktúr v Polonnaruwe. Má dve steny vysoké 17 m, ktoré tvoria úzku uličku vedúcu k pôsobivej soche Budhu, ktorá je vysoká viac ako 14 m.

Lankatilaka Vihara

Lankatilaka Vihara

Lankatilaka Vihara

Po prehliadke tohto chrámu som zobrala bicykel a vrátila sa cez celý areál späť k hlavnému východu. Vrátila som bicykel a usmievavý chalan mi, ako sľúbil, pomohol zastaviť autobus do Dambully. Cesta späť už bola lepšia, lebo bola väčšia premávka, tak autobus nemohol ísť až tak rýchlo.

Výlet do Polonnaruwy bol naozaj pekný. Bola som veľmi rada, že som si toto starobylé mesto išla pozrieť. Podľa mňa bolo ešte krajšie ako prvé hlavné mesto Sri Lanky – starobylé mesto Anurádhapuraja, ktoré som tiež pred pár dňami navštívila.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prehliadka starobylého mesta s chrámami Polonnaruwa
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií