9 najkrajších chrámov v Chiang Mai, ktoré by ste mali navštíviť

9 najkrajších chrámov v Chiang Mai, ktoré by ste mali navštíviť

Wat Chiang Man

Severné Thajsko a Chiang Mai sú známe chrámami. Veľa ľudí si myslí, že v severnom Thajsku sa dajú vidieť len chrámy, ale nie je to pravda. Návštevu chrámov som si rozdelila na samostatné dni, aby som sa nimi nepresýtila, a medzitým som navštívil iné veci. Ešte pred cestou na sever Thajska som si vybrala chrámy v Chiang Mai, ktoré som chcel vidieť a preskúmať. To sa mi aj podarilo. Tu je zoznam:

Wat Chiang Man

Wat Chiang Man je najstarší chrám v Chiang Mai a nachádza sa v Starom meste Chiang Mai. Tento chrám postavil Mangrai v roku 1297 a bol prvým chrámom v Chiang Mai. Veľmi sa mi páčil kvôli podperám v tvare slonov.

chrám Wat Chiang Man

chrám Wat Chiang Man

chrám Wat Chiang Man

 

Wat Log Molee

V Chiang Mai je veľa krásnych chrámov a Wat Log Molee je určite jedným z nich, pretože je vyrobený z teakového dreva. Chrám sa nachádza mimo starého mesta, asi 400 metrov západne od mestskej brány Chang Phuak. V tomto chráme sa nachádza jeden z najväčších a najpôsobivejších chedis v Chiang Mai, ktorý obsahuje popol niekoľkých kráľov dynastie Mengrai. Je to veľmi tiché a pokojné miesto napriek tomu, že je na rušnej ceste.

chrám Wat Log Molee

chrámy v Chiang Mai

chrámy v Chiang Mai

 

Wat Prasat

Wat Prasat je malý chrám nachádzajúci sa na ceste Intawarorot v starom meste. Obsahuje vysviacku, modlitebňu a dve pagody. Schody vedúce k vchodu do viharnu obsahujú veľké mytologické hady, ktoré strážia budovu. Jedinečnou črtou tohto chrámu je krátky tunel, ktorý začína v strede zadnej steny a spája viharn s chedi za ním.

chrám Wat Prasat

chrám Wat Prasat

 

Wat Chedi Luang

Pagoda Wat Chedi Luang bola postavená niekedy v rokoch 1385 až 1402. Pagoda merala 60 metrov naprieč štvorcovému základu a je 80 metrov vysoká. Chrám bol poškodený počas zemetrasenia v roku 1545 a jeho výška bola znížená takmer na polovicu pôvodnej veľkosti. Tento chrám bol kedysi domovom Smaragdového Budhu, ktorý je najposvätnejšou náboženskou relikviou v Thajsku. Nachádza sa v centre starého mesta.

Wat Chedi Luang v Chiang Mai

Wat Chedi Luang v Chiang Mai

 

Wat Phan Tao

Pôvodne to bola sála s trónom pre jedného z kráľov Chiang Mai. Je to veľmi pekný chrám s čiernou stenou a zlatými okrajmi, vďaka ktorým pôsobí jedinečne. Je to drevená stavba postavená z teakových panelov osadených na kamennom základe. Vnútri môžete niekedy vidieť aj modliacich sa mníchov. Tento chrám pôvodne slúžil hlavne ako obytné priestory pre mníchov z Wat Chedi Luang, ktorý sa nachádza hneď vedľa. Názov bol preložený ako „Chrám 1 000 pecí“, ktorý odkazuje na pece, ktoré sa tu nachádzajú a slúžia na odlievanie obrazov Buddhu

Wat Phan Tao v Chiang Mai

Wat Phan Tao v Chiang Mai

 

Wat Umong

Wat Umong sa nachádza oproti Doi Suthep a asi 1 km južne od univerzity Chiang Mai. Wat Umong je známy svojimi starobylými tunelmi s budhistickými obrazmi pod chedi a veľkou stúpou. Tieto tunely údajne postavil kráľ. Chrám je jedinečný, pretože v ňom žijú mnísi. Vonku sa nachádza malá zoo.

Tunele Wat Umong v Chiang Mai

 

Wat Sri Suphan

Tento chrám bol založený v roku 1502 a nachádza sa vedľa Wualai sobotnom trhu. Pre mňa bol tento malý chrám Wat Sri Suphan, nazývaný aj Strieborný chrám, najúžasnejším chrámom v starom meste Chiang Mai. Chrám je od spodnej časti stien až po strechu pokrytý striebrom, dokonca aj sochy Buddhu sú pokryté týmto drahým kovom. Ženy nemôžu vstúpiť dnu kvôli starým budhistickým pravidlám. Každý utorok, štvrtok a sobotu od 17:30 do 21:00 sa tu môžu návštevníci porozprávať s anglicky hovoriacimi mníchmi.

Wat Sri Suphan v Chiang Mai

 

Wat Phra That Doi Suthep

Wat Phra That Doi Suthep je jedným z najstrašnejších chrámov severného Thajska a je medzi turistami veľmi obľúbený. Chrám sa nachádza v horách, 15 km od Chiang Mai, a z jeho vrcholu sú pekné výhľady na celé mesto. Najposvätnejšou oblasťou areálu je pôvodné medené chedi.

Wat Phra That Doi Suthep, thajský chrám

Wat Phra That Doi Suthep, thajský chrám

 

Wat Pha Lat

Wat Pha Lat je skrytý chrám, nachádzajúci sa v lese len pár kilometrov po ceste od obľúbeného Doi Suthep. K chrámu môžete prejsť pešo od ZOO v Chiang Mai. Wat Pha Lat bol pôvodne miestom odpočinku mníchov počas ich púte do Doi Suthep. Po vybudovaní cesty v roku 1935 je to primárne využívané miesto na meditáciu mníchov. Tento chrám je iný ako ostatné chrámy v Chiang Mai, pretože je len zriedka navštevovaný turistami a v areáli chrámu sa nachádza veľa sôch, miest na meditáciu, vodopád, mosty a jaskyne. U mňa bol toto najobľúbenejší chrám.

Wat Phra That Doi Suthep, thajský chrám

Wat Phra That Doi Suthep, thajský chrám

Wat Phra That Doi Suthe, thajský chrám

Všetky chrámy okrem Wat Chedi Luang a Wat Phra That Doi Suthep sú bezplatné. Odporúčam vám ich navštíviť, pretože sú to tie najkrajšie a najzvláštnejšie chrámy zo stoviek chrámov v okolí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

9 najkrajších chrámov v Chiang Mai, ktoré by ste mali navštíviť
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií