Kráľovský palác a Chrám smaragdového Buddhu v Bangkoku

Kráľovský palác a Chrám smaragdového Buddhu v Bangkoku

Grand Palace

Ak je jedno miesto, ktoré musíte v Bangkoku vidieť, je to Kráľovský palác. Palác sa nazýva aj Veľký palác alebo Grand Temple. Je to najznámejšia pamiatka mesta. Kráľovský palác je otvorený každý deň od 8:30 do 15:30. Vstupné je 500 THB. Palác bol postavený v roku 1782 a 150 rokov bol domovom thajského kráľa a vládne administratívne sídlo. Dnes je komplex duchovným srdcom Thajského kráľovstva. Thajskí králi prestali v paláci žiť v dvadsiatom storočí, ale palácový komplex sa stále používa na iné slávnostné udalosti. Palác má krásnu architektúru. Je to vlastne komplex  zdobených svätých budov a iných pamiatok.

Kráľovský palác je najposvätnejším miestom v Thajsku, takže návštevníci musia byť pred vstupom do chrámu oblečení podľa predpisov. Muži musia nosiť dlhé nohavice a košele s rukávmi. Ak máte na sebe sandále alebo šľapky, musíte mať aj ponožky. Ženy musia byť podobne oblečené. Nemôžu nosiť žiadne priesvitné oblečenie ani mať odhalené ramená. Ak sa pri vstupnej bráne objavíte nevhodne oblečení, pri vchode sa nachádza stánok, kde si môžete prenajať oblečenie za zálohu.

Do paláca som išla s mojim nemeckým kamarátom, ktorého som spoznala na cestách. Strážnik pri bráne mu rázne zabránil vojsť. Potom sme museli dlhšie stáť na výmenu šatníka. Ak si chcete ušetriť čas, príďte do Kráľovského paláca poriadne oblečení.

 

Grand Palace

Kráľovský palác

Grand Palace, Kráľovský palác

Kráľovský palác

Veľký palác, Bangkok

Veľký palác, Bangkok

Palác, Bangkok

Grand Palace, Bangkok, Thajsko

Veľký palác

Kráľovský palác

Kráľovský palác, Bangkok

Kráľovský palác

Chrám smaragdového Budhu

V palácovom komplexe je niekoľko pôsobivých budov vrátane Wat Phra Kaew známeho ako Chrám smaragdového Buddhu. Wat Phra Kaew obsahuje malého, veľmi slávneho smaragdového Budhu, ktorý pochádza zo 14. storočia. Je to najposvätnejšie zobrazenie Buddhu v Thajsku. Jedná sa o postavu meditujúceho Budhu sediaceho v jogínskej polohe. Je vyrobený zo zeleného jaspisu a odetý v zlate. Je vysoký približne 76 cm.

Verí sa, že Smaragdový Budha pochádza zo Srí Lanky. Umelecký historici sa však domnievajú, že bol vyrobený v Thajsku v 14. storočí. V priebehu storočí sa táto socha veľmi veľa presúvala. V krajine, v ktorej sa akurát nachádzala, mala priniesť hojnosť a stabilitu.

Keď v roku 1784 presunul hlavné mesto cez rieku do Bangkoku, kráľ Ráma I. umiestnil vzácnu postavu do jeho súčasnej svätyne. Zostal tu ako hmatateľný symbol thajského národa. Verí sa, že odstránenie obrazu z Bangkoku bude znamenať koniec dynastie Chakri.

 

Chrám smaragdového Buddhu

Chrám smaragdového Buddhu

Chrám smaragdového Buddhu

Chrám smaragdového Buddhu

 

Smaragdového Budhu zdobia tri rôzne sady zlatých odevov. Oblečenie mení thajský kráľ alebo styčný pracovník na ceremónii pri striedaní ročných období. Tri sady zlatých odevov zodpovedajú letnej sezóne Thajska, sezóne dažďov a zimnej sezóne. Súpravy zlatých odevov, ktoré sa v danom čase nepoužívajú, sú uložené v neďalekom pavilóne Regalia, Royal Decorations a Thai Coins v areáli Veľkého paláca, kde si ich môžete prezrieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kráľovský palác a Chrám smaragdového Buddhu v Bangkoku
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií