Ako som strávila úžasný deň v okolí dediny Soppong v Pang Mapha

Ako som strávila úžasný deň v okolí dediny Soppong v Pang Mapha

Dedina Jabo

Po dni jaskyniarskeho dobrodružstva a po dvoch skvelých dňoch strávených v Cave Lodge som sa presunula priamo do dedinky Soppong, ktorá sa tiež nazýva aj Pang Mapha.

Soppong sa nachádza na hlavnej ceste medzi Pai a Mae Hong Son a je obchodným centrom mnohých horských dedín kmeňov v tejto oblasti, kde žijú thajské kmene. Populáciu Soppongu tvorí približne 40% ľudí z horských kmeňov, väčšinou z kmeňov Karen, Lisu a Lahu, 40% barmských Shanov a 20% Thajočanov. Nie sú tu žiadne reštaurácie ani bary, a zavíta sem len málo turistov. Skvelé! Takéto miesta mám rada.

Soppong, Thajsko

Soppong, Thajsko

V tejto malej dedinke je len pár penziónov. Zostala som v menšom bungalove, v najlepšom ubytovaní s malým bazénom a dlhým mostom na konci, Little Eden. Spoločnosť mi robil len OBROVSKÝ čierny pavúk v kúpeľni vo veľkosti dlane.

Ubytovanie Little Eden

Ubytovanie Little Eden

Odložila som si batoh a išla som si kúpiť lístok do Pai na ďalší deň, pretože minivany, ktoré smerujú do Pai bývajú často plné, takže odporúčam rezervovať si miesto aspoň deň pred odchodom. Potom som si išla požičať motorku. Bola tu len jedna požičovňa, ktorá ponúkala bicykle za 250 bahtov/deň. Mala som šťastie, pretože mali už iba jeden skúter.

Mojím cieľom bola malá dedinka Jabo, kde žije kmeň Black Lahu a je tam aj jaskyňa Coffin. Informácie ohľadne tejto jaskyne som našla len na lokálnych mapách na internete. Naštartovala som motorku a vyrazila som. Išla som pomaly, pretože cesty sú v tejto oblasti veľmi strmé a kľukaté. Príroda je tu ale nádherná.

oblasť Pang Mapha

Bezpečne som sa dostala až do dediny, kde žijú ľudia z kmeňa. Na začiatku obce je kaviareň. Pred touto kaviarňou je drevená plošina s pekným výhľadom na okolie. Ako som sedela na vyhliadke, zrazu počujem, ako zastvuje kúsok odo mňa motorka a vystúpi biela tvár. Bol to Angličan, jediný turista v celej oblasti. Dali sme sa teda do reči a zvyšok dňa sme strávili spolu.

Jabo

Jabo

Spoločne sme si potom išli pozrieť dedinu. Vyšli sme na kopec za dedinou, odkiaľ je pekný výhľad na dedinu. Je to autentické miesto s krásnou krajinou a skvelou príležitosťou na stretnutie s členmi kmeňa Lahu. Tak sme pozorovali miestny život. Ľudia boli priateľskí, žili si svoj život, a nás si moc nevšímali.

dedina, severné thajsko

Jabo

kmeň Jabo

thajský kmeň

kmeň v thajsku

Jabo

Bol to super zážitok, veľmi som chcela zavítať až do týchto odľahlých horských oblastí severného Thajska. Je to tu úplne iný svet, ako je dole na juhu, kde sú pláže. Nasledovala návšteva jaskyne s truhlami Coffin cave. Naštartovali sme motorky a išli sme túto jaskyňu pohľadať. Ale nedarilo sa nám.  Prešli sme okolo asi trikrát a nikdy sme si nevšimli vchod. Podľa mapy som presne vedela, kde sa má nachádzať, ale mali sme veľký problém samotné miesto identifikovať. Povedali sme si, že to skúsime naposledy, a keď ju nenájdeme, tak sa vrátime do Soppongu.. Zastavili sme na jednom mieste, ktoré sme predtým míňali asi 5 krát. Vyzeralo to tu dosť schátrane.

jaskyňa s truhlami

Zaparkovali sme motorky, ale ešte sme neverili, že sme na správnom mieste. Cesta bola zarastená a zdalo sa, že tam už niekoľko mesiacov nikto nebol. Pokračovali sme do kopca, stále vyššie a vyššie cez zarastenú vegetáciu, až sme uvideli značku. Sme tu! Až teraz sme vedeli, že sme na správnom mieste. Vošli sme do jaskyne. Táto kaskyňa má niekoľko častí; a je potrebné sledovať značenie, pretože niektoré úseky boli dosť nebezpečné.

thajská jaskyňa

coffin cave

coffin cave

jaskyňa coffin cave

Táto jaskyňa dostala svoje meno podľa truhiel z teakového dreva, ktoré sa v nej našli. Zaujímavé je, že truhly pravdepodobne vyrezali ľudia z kmeňu Lawa pred tisíckami rokov. V jaskyni na malej informačnej tabuli sa ešte píše, že v tejto oblasti je asi 160 jaskýň, a truhly sa našli v 30 z nich. Historici uvádzajú, že najstaršia truhla je stará až 3000 rokov! Najväčšia truhla meria až 7 metrov a je 1,5 metrov široká. tiež predpokladajú, že sa v tej dobe truhly s ľudskými telami umiestňovali na rôznych vyvýšených miestach.

severné thajsko

Pomaly sme prechádzali cez jaskyňu. Videli sme aj pozostatky truhiel. Prišli sme až na koniec, kde nás čakalo veľké prekvapenie. Niekto v tejto jaskyni žije! Táto osoba tu síce nebola, ale my sme predpokladali, že len počula, že ideme a schovala sa buď von alebo bola ukrytá niekde hlboko v jaskyni mimo vyznačeného chodníka. Táto predstava bola celkom desivá. Najskôr sme si mysleli, že je to niekto, kto je závislý na drogách, ale keď sme miesto preskúmali lepšie, zistili sme, že je to pravdepodobne budhistický mních. Miesto bolo pekne zdobené a udržiavané, na stenách boli umiestnené sviečky a všetko bolo veľmi čisté.

mních v jaskyni

mních v jaskyni

Každopádne, obaja sme mali na tomto mieste veľmi zvláštny pocit, ale páčilo sa nám tu. Stálo to za to, napriek tomu, že sme túto jaskyňu  hodinu hľadali. So super zážitkami po celom dni sme zišli dole k motorkám a bezpečne sa dostali do Soppongu. Na druhý deň ma čakala kratšia cesta do malého turistického mestečka Pai.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako som strávila úžasný deň v okolí dediny Soppong v Pang Mapha
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií