Jaskyniarstvo v severnom Thajsku v 3 jedinečných jaskyniach

Jaskyniarstvo v severnom Thajsku v 3 jedinečných jaskyniach

Príroda pri jaskyni s vodopádom

V perfektnom ubytovaní Cave Lodge na severe Thajska, 10 km od Soppongu, som si naplánoval pobyt na tri noci. Prvý deň po príchode som navštívila jaskyňu Tham Lot a pri západe slnka som videl neskutočné predstavenie stoviek vtákov a netopierov lietajúcich z alebo do jaskyne.

Na dnes som plánoval vyskúšať jaskyniarstvo z Cave Lodge. Napriek tomu, že som v živote navštívil veľa jaskýň, toto bola moja prvá skutočná jaskyniarska skúsenosť s prilbou a čelovkou, pretože všetky jaskyne v okolí sú prirodzené bez vybudovaných schodov a osvetlenia.

Ubytovanie v Cave Lodge sa špecializuje na jaskyniarstvo, pretože majiteľ John je jaskyniarsky expert a prieskumník. Jeho fotografie sa objavujú v časopisoch ako je napríklad National Geographic. Objavil a preskúmal množstvo jaskýň, o ktorých napísal knihu. Žije v tejto oblasti viac ako 30 rokov a dokonca pomohol zmapovať neuveriteľne krásnu oblasť Pang Mapha pre thajskú vládu. Cave Lodge zamestnáva iba odborných sprievodcov, takže si môžete byť istí, že ste v bezpečí.

V okolí sa nachádza cez 200 jaskýň, z ktorých 5 je dlhých viac ako 4 kilometre. Jaskyne obsahujú rôzne úžasné útvary. Jaskyne majú teda minimálny ľudský dopad a maximálne dobrodružstvo. Väčšina z nich sú aj významné archeologické náleziská. V niektorých jaskynných systémoch boli objavené pozostatky masívnych rakiev z tíkového dreva, ktoré majú 1400 – 2200 rokov. Ďalšie jaskyne a skalné prístrešky so vzácnymi maľbami boli kedysi praveké sídliska. Táto zabudnutá oblasť v Thajsku je veľmi zaujímavá.

V spoločnej miestnosti máte na tabuli vypísaných veľa informácií o rôznych výletoch. Na každý výlet potrebujete minimálne 3-4 ľudí. V reštaurácii je kniha, kde si môžete napísať svoje meno pod rôzne výlety, ktoré vás zaujímajú. Ak sa nazbiera dostatok ľudí, výlet sa zrealizuje. Stretla som ďalších ľudí, ktorí chceli robiť jaskyniarstvo. Dohodli sme sa, že chceme ísť na celodenný výlet, ktorý zahŕňa 3 jaskyne a trek.

cave lodge

Ráno sme teda išli. Po raňajkách nám náš sprievodca rozdal prilby a čelovky. Mali by ste si so sebou vziať pevnú obuv a 2 litre vody. Na miesto, kde začínal trek k prvej jaskyni, sme išli autom približne 20 minút.

Thajsko

Trek v Thajsku

Navštívili sme zaujímavé jaskyne – Fosílna jaskyňa (Fossil Cave), Jaskyňa s vodopádom (Waterfall Cave) a Vianočná jaskyňa (Christmas Cave). Do každej jaskyne sme museli prejsť pešo v úžasnej prírode.

Turistika k jaskyniam

Turistika k jaskyniam

Turistika k jaskyniam

Fosílna jaskyňa je dlhá suchá jaskyňa s množstvom zaujímavých útvarov a 280 miliónov rokov starých fosílnych schránok. Často sme museli preliezať cez malé otvory, aby sme sa dostali do ďalšieho jaskynného priestoru. Išli sme naozaj hlboko do podzemia. V jednom momente, keď som prechádzala úzkou štrbinou, som rukou zachytila kameň. O pár sekúnd som skoro dostala infarkt. Zasvietila som na miesto, kde som mala ruku, pretože som sa išla preplaziť cez otvor. Zo skál, pár centimetrov od mojej ruky, vyliezla gigantická čierna jaskynná stonožka. Tieto stonožoky sú aj veľmi jedovaté. V tejto jaskyni sme videli aj jaskynného hada. Bol to skvelý zážitok, pre mňa niečo úplne nové, napriek šokom zo zvierat.

Fosílna jaskyňa

Fosílna jaskyňa

Fosílna jaskyňa

Fosílna jaskyňa

Ale najlepším dobrodružstvom bola jaskyňa s vodopádom. Prechádzali sme úzkymi tunelmi s rýchlo tečúcim prúdom vody. Väčšinou sme sa boli v nepríjemenj pozícii, v poloľahu, kedy sa plazíte, ale hlavu musíte mať zdvihnutú. Voda nám v tejto polohe siahala asi po plecia. Celý čas som rozmýšľala nad tým, že keď vonku začne tropický dážď, zaplaví sa celá jaskyňa a my zomrieme. V jeden moment, keď sme sa dostali na širšie a vyššie miesto, som si povedal, že tu počkám na moju skupinu a už nebudem pokračovať ďalej. Ale hneď ako som si predstavila, že zostanem sama v tomto zaplavenom klaustrofobickom priestore, zmenil som názor, nahodila vyššiu rýchlosť a pokračovala ďalej. Na konci tunela je vodopád, ale je to len malý prúd vody. Táto jaskyňa bola pre mňa úplne šialený zážitok! Vyšli sme z nej úplne mokrý, ale s neskutočným adrenalínom v krvi.

Jaskyniarstvo v soppong

Jaskyňa s vodopádom

Turistika a jaskyniarstvo v Thajsku

Turistika a jaskyniarstvo v Thajsku

Turistika a jaskyniarstvo v Thajsku

Potom sme kráčali k poslednej jaskyni – Vianočnej jaskyni. Je to menšia jaskyňa, ale s krásnymi bielymi útvarmi. V tejto jaskyni bolo ale zaujímavejšie niečo iné. Sprievodca nás upozornil na niečo na strope. Pozreli sme sa hore a videla gigantického pavúka. Našťastie bol ďaleko od nás, ale jeho obrovské oči sa v odraze svetiel z našich čeloviek rozžiarili ako dve mince. Nikdy som nevidela takého veľkého pavúka, dokonca ani v televízii. Po tejto jaskyni sme prešli poslednú časť našej cesty, aby sme sa vrátili späť do ubytovania Cave Lodge. Osprchovala som sa, zjedla som nejaké chutné jedlo a s ostatnými som sedela večer pri ohni. Bol to únavný, ale úžasný deň!

Vianočná jaskyňa

Vianočná jaskyňa

Jaskyniarstvo

Tento deň bol skvelý a naozaj všetkým dobrodruhom odporúčam navštíviť na pár dní Cave Lodge a zúčastniť sa výletov, ktoré organizujú. Určite sa to oplatí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jaskyniarstvo v severnom Thajsku v 3 jedinečných jaskyniach
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií