Jaskyňa Tham Lot a dychberúce predstavenie vtákov a netopierov

Jaskyňa Tham Lot a dychberúce predstavenie vtákov a netopierov

Jaskyňa Tham Lot

Tham Lot je jaskynný systém neďaleko Soppongu v provincii Mae Hong Son v severnom Thajsku plný stalaktitov a stalagmitov. Tham Lot ponúka aj najväčší jaskynný otvor v juhovýchodnej Ázii. Dĺžka jaskyne je 1 666 metrov. Jaskyňou preteká rieka Nam Lang. Jaskyňa je tiež domovom veľkého množstva netopierov a dážďovníkovitých vtákov, ktoré každý večer predvádzajú jednu z najlepších zvieracích šou, akú som kedy videla. V tejto, ale aj ďalších jaskyniach v okolí boli objavené aj rakvy z teakového dreva. Tieto rakvy pravdepodobne vytesali ľudia z kmeňa Lawa pred tisíckami rokov.

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa dá do jaskyne Tham Lot dostať:

1. Požičajte si v Pai motorku a prevezte sa 60 km do Pang Mapha, dedinky známej aj ako Soppong, a navštívte jaskyňu ako jednodňový výlet z Pai. Jaskyňa je od Soppongu vzdialená 10 km. Túto možnosť ale neodporúčam, pretože keď už ste v jaskyni, nemali by ste si nechať ujsť výmenu vtákov a netopierov, ktorá sa začína tesne pred západom slnka. To znamená, že sa budete musieť vrátiť do Pai v tme, čo už nie je bezpečné. Preto odporúčam jednu z nasledujúcich dvoch možností.

2. Nájdite si ubytovanie v Soppongu, kam sa dostanete autobusom. Potom sa taxíkom alebo mototaxíkom odveziete do jaskyne.

3. Ubytujte sa priamo v ubytovaní Cave Lodge pri jaskyni. Z Cave Lodge do Tham Lot je to len 10 minút chôdze.

Po preskúmaní všetkých možností v oblasti Soppong som si vybral tretiu možnosť. Z autobusovej stanice Arcade v Chiang Mai idú minivany do Pai a niektoré z nich pokračujú až do Soppongu. Jedna cesta z Chiang Mai do Soppong stojí len 200 bahtov.

Chiang Mai

Chiang Mai

V malej dedinke Soppong priamo pred trhom sú mototaxíky. Nachádzajú sa len pár metrov od autobusovej zastávky. Mototaxi do Cave Lodge stojí 70 bahtov. Trochu som sa síce bále, ale taxikár ma bezpečne priviezol do Cave Lodge. Chvíľu som si oddýchla, najedla sa a stretla som párik z Ruska, ktorý sa chcel ísť tiež pozrieť do jaskyne. Dohodli sme sa, že pôjdeme spolu, a počkali sme do 16:30, kedy je najvhodnejší čas na návštevu tejto jaskyne.

Zišli sme do jaskyne a dohodli si sprievodcu za 150 bathov a 300 bathov za bambusovú plť. Takže sme zaplatili každý 150 bathov. Prehliadku jaskyne sme začali v otvore jaskyne pri vchode. Ešte len sme vchádzali do loďky a už sme cítili silný zápach guána.

Jaskyňa Tham Lot

Náš sprievodca nebol síce najlepší, pretože sotva hovoril po anglicky. Mal iba malý lampášik ako jediný zdroj svetla. Po ceste sme ale videli veľa stalaktitov a stalagmitov. Na stene videli aj veľmi starý obraz, ale žiaľ vplyvom návštevníkov, ktorí sa ho dotýkajú, je už veľmi vyblednutý.

Jaskyňa Tham Lot

Jaskyňa Tham Lot

Jaskyňa Tham Lot

Jaskyňa Tham Lot

V druhej časti prehliadky sme sa plavili na bambusovej plti v čierno-čiernej tme s veľkými rybami pod nami a visiacimi netopiermi nad nami. Pri východe z otvoru jaskyne sme povedali nášmu sprievodcovi, že zostaneme až do západu slnka, takže na nás nemusel čakať. K vchodu jaskyne sa dá dostať aj pozemne. Ukázal nám cestu na parkovisko. Je to asi 10-12 minút. Prineste si so sebou baterku na cestu späť! Pred východom je malá plošina, odkiaľ celé divadlo môžete sledovať alebo môžete zostať pri východe. Tam to na mňa ale pôsobila dosť strašidelne.

Tham Lot

Tham Lot

Jaskyňa v severnom Thajsku

Jaskyňa v severnom Thajsku

Jaskyňa v severnom Thajsku

Jaskyňa v severnom Thajsku

Prišli sme na plošinu a čakali sme. Výmena zvierat sa začala asi 30 minút pred západom slnka. Najprv sme videli vylietať len pár netopierov a prilietať pár vtákov. Ale za pár minút do jaskyne začalo nalietavať státisíce vtákov. Ten zvuk sa nedá popísať. Po nich zase vylietavalo rovnaké množstvo netopierov, ktoré na noc odchádzali von. Bol to jeden z najúžasnejších pohľadov na zvieratá, aké som kedy videla! Hypnotické zvuky, západ slnka, otvor na obrovskej jaskyni. A to všetko niekde uprostred ničoho. Super zážitok!

Výmena vtákov a netopierov

Výmena vtákov a netopierov

Jaskyňa Tham Lot je úžasným miestom na návštevu. Nikdy nič podobné som ešte nevidela. Jedná sa totižto o svetový unikát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jaskyňa Tham Lot a dychberúce predstavenie vtákov a netopierov
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií