Náročnejší výstup na skalu Pidurangala s krásnym výhľadom na okolie

Náročnejší výstup na skalu Pidurangala s krásnym výhľadom na okolie

Výhľad na skalu Sigyriya z Pidurangala

Na skalu Pidurangala som išla po rannej návšteve UNESCO pamiatky Sigiriya. Obe zaujímavosti sú blízko seba a dajú sa bez problémov pozrieť počas jedného dňa.  Ja som bývala v meste Dambulla, odkiaľ chodí každých cca. 30 minút autobus do dediny hneď pri skale Sigiriya.

Skoro ráno som si pozrela túto pamiatku a potom som pešo prešla okolo areálu Sigiriye. Asi za 20 minút som bola pri hlavnom vchode druhej skaly Pidurangala. Tá je podstatne lacnejšia, vstup stojí len 1000 LKR, čiže asi 3€. Keďže sa na začiatku prechádza okolo chrámu, treba si zobrať šatku, ktorá je k dispozícii pri vchode a zakryť si ramená.

Cesta vedie najskôr cez dlhé schody v chládku v hustom lese. Pomerne prudko stúpa a postupne sa terén mení na viac prírodný. Tesne pod skalou sa nachádza rovinka s výhľadom, na ktorej je socha ležiaceho Budhu. Toto miesto je dobré aj na úkryt pred dažďom v prípade zlého počasia.

Chodník k skale Pidurangala

Chodník k skale Pidurangala

Cesta na skalu Pidurangala

Cesta na skalu Pidurangala

Cesta na skalu Pidurangala

Potom som sa dostala k poslednej časti, ktorá už bola technicky náročnejšia. Na začiatku sú dva strmšie úseky, kde si treba na skalách pomáhať aj rukami. Posledný úsek je najnáročnejší, treba vystúpať po skalách do výšky s tým, že úseky sú pomerne strmé a pri páde hrozí riziko úrazu. Aspoň som zažila trošku adrenalínu.

Výstup na skalu Pidurangala

Výstup na skalu Pidurangala

Ale hneď, keď človek vyjde hore, zabudne na strasti po ceste. Na prvej vyhliadkovej plošine sa pred vami ocitne samotná Sigiriya. Dá sa krásne vidieť aj konštrukcia, po ktorej som nedávno išla.

Výhľad na skalu Sigyriya z Pidurangala Výhľad na skalu Sigyriya z Pidurangala

Hore sa dokonca nachádza zvláštny obrovský balvan, ktorý vyzerá, ako keby ho tam položil nejaký obor. Nádherné miesto.

Celá vrchná časť Pidurangaly je tvorená hladkou skalou, po ktorej sa dá prechádzať. Môžete si pozrieť výhľady z každej svetovej strany. Hore je aj parčík so stromami, kde si človek môže v tieni oddýchnuť.

Pidurangala

Pidurangala

Pidurangala

Pidurangala

Dole sa mi išlo po tých skalách ľahšie. Zišla som k hlavnému vchodu, dala som si kokosový orech a prihovorila som sa Nemcom, ktorý tiež odpočívali po výstupe. Tak sme si vymenili skúsenosti s cesty na Srí Lanke. Nakoniec ma prenajatým tuk-tukom odviezli až k autobusovej zastávke do dediny Sigiriya, keďže to mali po ceste. Dobre mi to padlo, pretože už som bola po celom dni dosť unavená.

Tuktuk Srí Lanka

Tam som počkala na autobus a medzitým som dostala ponuku na sobáš. Tú som odmietla, nasadla som na miestny farbený autobus za 100 LRK a za hodinu som bola späť v Dambulle.

Bol to naozaj veľmi pekný deň a návšteva oboch skál sa oplatila. Každá je úplne iná, má iný prístup, výhľady, atmosféru. Určite odporúčam návštevu oboch. Ak ste v lepšej fyzickej kondícii, môžete to, ako ja, stihnúť bez problémov aj za jeden deň.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Náročnejší výstup na skalu Pidurangala s krásnym výhľadom na okolie
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií