Chiang Rai, jednodňový výlet z Chiang Mai na severe Thajska

Chiang Rai, jednodňový výlet z Chiang Mai na severe Thajska

Biely chrám

Zvyčajne sa snažím navštíviť všetky miesta v mojom itinerári sama. Do Chiang Rai som sa rozhodla podniknúť tzv. jednodňovú tour. Toto rozhodnutie som urobil na základe toho, že som už nemala veľa času. Ak by som išla do Chiang Rai sama, jeden deň by som strávil len cestovaním a hľadaním ubytovania, ďalší deň by som navštívil všetky zaujímavé miesta v Chiang Rai a tretí deň by som cestoval späť do Chiang Mai. Takto by som minula tri dni a videla by som presne to isté, čo som mohla vidieť počas zaplateného výletu.

V Chiang Mai som navštívil niekoľko cestovných kancelárií, ktoré ponúkali rovnaké dve možnosti. Jednou z možností bola návšteva horúcich prameňov Wat Rong Khun známych ako Biely chrám a Čierny dom. Druhou možnosťou bolo navštíviť okrem týchto troch miest aj ďalšie atrakcie, akými sú hraničný prechod medzi Thajskom a Mjanmarskom, Zlatý trojuholník alebo „kmene“, známejšie ako ľudská zoo. Vybral som si číslo jedna, pretože sme zostali dlhšie v Chiang Rai a mohli sme si poriadne pozrieť Biely chrám a Čierny dom bez zhonu v porovnaní s možnosťou číslo dva, čo znamená, že máte 5-10 minút na to, aby ste si každé miesto pozreli, urobili si obrázok, presunuli sa do iné miesto, urobte si obrázok, skončite tak ďalej a väčšinu času strávite v autobuse.

Po výlete som vedela, že som sa rozhodla správne, pretože ma celý výlet stál okolo 800 Bathov. Pre porovnanie, jedna cesta z Chiang Mai do Chiang Rai autobusom stojí okolo 200-250 Bathov a ušetril som aj dva dni cestovania.

 

Horúce pramene Thaweesin 

Minivanom sme vyrazili skoro ráno a naša prvá zastávka bola pri horúcich prameňoch Thaweesin. Horúce pramene sa nachádzajú na parkovisku, takže okolie nie je príliš pekné. Vedľa horúcich prameňov Thaweesin boli stánky s jedlom. Na tomto mieste môžete vidieť niečo ako studňu. Je to práve miesto, kde sa varia vajíčka. Ako atrakciu si tu môžete kúpiť aj tieto uvarené vajcia. Potom sú tu aj gejzíry a jazierka s horúcou vodou, kde si môžete omočiť nohy. Pozor, takmer každý deň sa tu nejaký turista pošmykne a má kúpeľ celého tela, nielen nôh.

Horúce pramene Thaweesin

Horúce pramene Thaweesin

 

Biely chrám v Chiang Rai

Po dlhšej dobe sme konečne dorazili do Chiang Rai. Šofér autobusu nás odviezol priamo k najzaujímavejšiemu miestu dnešného dňa v Chiang Rai, do Bieleho chrámu. Lístky sme už mali v cene, inak je cena pre turistov len 50 bathov.

Wat Rong Khun, tiež známy ako Biely chrám, je budhistický chrám, ktorý je v súkromnom vlastníctve Chalermchai Kositpipata, ktorý ho navrhol, postavil a otvoril návštevníkom v roku 1997.

Biely chrám

Biely chrám

Biely chrám

Koncom 20. storočia bol pôvodný chrám v zlom stave a neboli k dispozícii žiadne finančné prostriedky. Miestny umelec Chalermchai Kositpipat sa však rozhodol úplne prestavať chrám z vlastných zdrojov. Domnieval sa, že chrám bude obetou pre Buddhu a veril, že tento projekt mu dá nesmrteľný život. Chalermchai doteraz minul 40 miliónov thajských bathov na renováciu a stále do stavby investuje. Po dokončení bude mať biely chrám deväť budov. Očakáva sa, že práce na chráme budú dokončené až v roku 2070.

Keď vstúpite do Bieleho chrámu, uvidíte Most cyklu znovuzrodenia. Pred mostom sú nad jazerom stovky natiahnutých rúk, ktoré symbolizujú túžbu. Most je symbolom toho, že cesta k šťastiu vedie zrieknutím sa pokušenia, chamtivosti a túžby.

Biely chrám - Chiang Rai

Biely chrám - Chiang Rai

Biely chrám - Chiang Rai

Chiang Rai

Chiang Rai

Vedľa jazera môžete vidieť dve bytosti z budhistickej mytológie. Po moste prídete k nebeskej bráne s dvomi bytosťami, ktoré predstavujú Smrť a Rahu, ktorý rozhoduje o osude mŕtvych.

Vo vnútri hlavnej budovy, ktorá sa nazýva Ubosot, je zakázané používať fotoaparát. Môžete vidieť obrázky oranžových plameňov, tvárí démonov, osobností ako je Michael Jackson, Neo z Matrixu, Harry Potter, Superman, ale aj výjavy z nukleárnej vojny, teroristických útokov a obrazy ničivého vplyvu ľudí na Zemi. Odkaz je jasný: ľudia sú zlí.

Chrám Wat Rong Khun

Chrám Wat Rong Khun

Chrám Wat Rong Khun

Wat Rong Khun

Wat Rong Khun

Wat Rong Khun

Vedľa White Temple v zlatej budove sa nachádza jedna z najkrajších toaliet, ktoré som kedy v živote navštívila. Táto zlatá budova predstavuje telo a biely chrám predstavuje myseľ.

 

Čierny dom Baan Dam in Chiang Rai

Našou poslednou zastávkou v Chiang Rai bol zaujímavý, zvláštny a bizarný Čierny dom alebo Baan Dam. Celkom ma prekvapil rozsah komplexu, pretože som očakávala iba jeden objekt.

Čierny dom Baan Dam v Chiang Rai

Čierny dom Baan Dam v Chiang Rai

Čierny dom Baan Dam v Chiang Rai

Čierny dom Baan Dam v Chiang Rai

Čierny dom Baan Dam v Chiang Rai

Čierny dom je múzeum umelca Thawana Duchaneeho, ktorý zomrel v roku 2014 vo veku 74 rokov. Toto múzeum je plné smrti a temnoty. Zámerom je reprezentovať temnotu vo vnútri človeka.

Je tu viacero budov a pekná záhrada. Všade sú rôzne temné výjavy, predmety, sochy, lebky zvierat, rohy. Všetko symbolizuje nejaký druh temnoty.

Čierny dom

Čierny dom

Čierny dom

Čierny dom

Čierny dom v Chiang Rain

Chiang Rai

Keď som plánovala cestu do Chiang Rai, myslela som si, že Biely chrám bude tým najzaujímavejším miestom na návštevu, ale nebolo to tak. Bol to nakoniec práve Čierny dom, ktorý bol pre mňa jednou z najpôsobivejších atrakcií v Thajsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Chiang Rai, jednodňový výlet z Chiang Mai na severe Thajska
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií