Výstup na Čerenovú skalu s úžasnými výhľadmi na Liptov

Výstup na Čerenovú skalu s úžasnými výhľadmi na Liptov

Čerenová skala

Za normálnych okolností je výstup na Čereňovú skalu z Liptovskej Anny pre turistov pomerne rýchla a jednoduchá záležitosť. Ale pre mňa a kamaráta to bolo celkom namáhavé. Deň pred tým sme totiž absolvovali veľmi náročnú turistiku v Západných Tatrách – Otrhance. Boli sme počas dňa dosť dehydrovaní a ešte sme neboli zregenerovaní. Tak sme sa pri tomto kratšom výstupe zaradili medzi začínajúcich turistov, ba až neturistov. Aspoň sme museli pôsobiť. Ale aspoň sme sa na tom zabávali (:

Auto sme zaparkovali na konci dediny na vyhradenom parkovisku v dedinke Liptovská Anna, odkiaľ začína väčšina ľudí.

Parkovisko Liptovská Anna

Parkovisko Liptovská Anna

Cesta najskôr vedie štrkovou širokou cestou, zatáča sa a neskôr zatáča do lesa. Turistov na odbočke čaká takáto originálna výstraha.

Kedysi nebol tento chodník značený, ale pre zvyšujúcu sa popularitu dostal oficiálnu červenú farbu.

Červená značka - Čerenová

Výstup je na niektorých miestach pomerne dosť strmý a vychodený, čo je problém skôr pri ceste dole ako hore. Cesta ale nie je nebezpečná a je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi.

Výstup na Čerenovú skalu

Výstup na Čerenovú skalu

V určitom úseku cesty sa zrazu ocitneme pod skalou. Až na tomto mieste si uvedomíte, aká je Čerenová skala veľká. Skalu je aj pekne kvôli tomu vidieť z diaľnice.

Čerenová skala

Primeraným krokom by ste mali byť na vrchole za necelú hodinku. Prevýšenie je len 305m. My sme sa už nevedeli dočkať, ako si hore oddýchneme. Posledný úsek je skoro rovinka a zrazu sa pred nami vynoril kríž. Za krížom sa už rozprestiera úžasný výhľad na celý Liptov. Máte ho ako na dlani. Krásne vidno zelené kopčeky, lesy, lúky, Liptovskú Maru, a za ňou hrebeň Nízkych Tatier. Na východe vidno aj Západné Tatry, odkiaľ sme práve prišli.

Kríž na Čerenovej skale

Čerenová skala - výhľad

Čerenová skala

Čerenová skala

ohnisko - Čerenová skala

Sedeli sme tu dlhšiu doby, poriadne sme si doplnili tekutiny, najedli sme sa, pokochali sa výhľadmi a začali sme pomaly schádzať dole. Ani sme sa nenazdali a boli sme na parkovisku.

Čereňovu skalu určite odporúčam všetkým, malým aj veľkým, skúseným aj neskúseným. Výstup je nenáročný, rýchly a hore na vás čakajú krásne výhľady na naše Slovensko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Výstup na Čerenovú skalu s úžasnými výhľadmi na Liptov
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií