Ako sa v Paname ničí príroda, hviezdicová pláž na Bocas Del Toro

Ako sa v Paname ničí príroda, hviezdicová pláž na Bocas Del Toro

hviezdica, Panama

Pred odchodom na pevninu Panamy som ešte dve noci strávila v mestečku na hlavnom ostrove Colon na súostroví Bocas del Toro.  Po oddychu a rajskej prírode v rezorte Palmar Beach Lodge na ostrove Bastimenos, mi toto malé mesto vôbec nebolo sympatické, dokonca som sa tu ani necítila bezpečne.

bocas town

bocas mesto

mesta na ostrove Bocas del toro

Nemala som ani dobré ubytovanie, ale to som našťastie hneď na ďalšie ráno narýchlo vyriešila a odsťahovala som sa do jednoduchého ubytovania s európskym majiteľom Surfari Bocas, kde sa mi páčilo, stretla som tam fajn ľudí a cítila som sa tam bezpečne.

Celý deň, ktorý som na hlavnom ostrove mala k dispozícii, som sa rozhodla stráviť na známej pláži Starfish beach, alebo tzv. Hviezdicovej pláži. O tejto pláži som čítala zmiešané recenzie. Počas sezóny je pláž preplnená ľuďmi, ale našťastie sezóna nebola, tak mala byť pláž pokojnejšia.

Dostala som sa tam autobusom, ktorý pomerne často vyrážal z mesta až na koniec asfaltovej cesty kúsok od pláže. Odtiaľ sa dá prejsť na Starfish beach pešo. Cesta trvá po pobreží asi 15-20 minút. Bolo to tam naozaj krásne. Biela pláž, palmy, tyrkysové more. Prišla som na hviezdicovú pláž a našla som si miesto na ležanie. Bolo tu naozaj len zopár turistov.

hviezdicová pláž, Panama

Keď som sa konečne išla okúpať, zbadala som vo vode asi 3 krásne veľké hviezdice. Bolo ich dobre vidieť, pretože voda bola priezračná.

hviezdica, Panama

V recenziách som čítala, že na túto pláž chodia turisti, ktorí vyťahujú hviezdice z vody, fotia sa s nimi a Panamci sa na to len prizerajú. Toto by sa napríklad v Kostarike nestalo a celá pláž by bola chránená. Hviezdice totižto neprežijú viac ako niekoľko sekúnd na vzduchu.

Tento deň sa stalo niečo podobné. Na pláž prišla loď s mladými turistami. Na lodi boli 2 Panamci, ktorí robili turistom šoféra lode a sprievodcu. Turisti povyskakovali z lode. Ja som bola práve vo vode. Začali sme sa rozprávať. Reč prišla aj na hviezdice. Povedala som im o tom, aké sú hviezdice citlivé na vzduch a že po vytiahnutí zomrú. Išla som si zaplávať, takže som sa tejto skupinke otočila chrbtom. Keď som sa otočila späť na nich, jedno mladé dievča už malo v ruke tú úbohú hviezdicu a jej priateľ ju s ňou fotil. Panamci, ktorí boli s nimi nepovedali vôbec nič.

Kvôli takejto maximálnej arogancii už žiaľ väčšina týchto krásnych hviezdíc na tejto pláži, ktorá nimi bola známa, vymrela. Ale viem si to naživo predstaviť, ako nádherne to tu muselo vyzerať, kým ešte neexistoval Instagram.

Na druhý deň ráno som sa zbalila, išla do prístavu a rozlúčila som sa s pani, ktorá mi veľmi pomohla pri preprave na Bastimenos.

žena v prístave Bocas del Toro

Prístav Bocas Del Toro

Prístav Bocas Del Toro

Odišla som predpripravenou loďkou na pevninu a potom minivanom do horského mestečka Boquete.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako sa v Paname ničí príroda, hviezdicová pláž na Bocas Del Toro
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií