Majestátny Tádž Mahal v špinavom meste Agra
Náš pobyt v Agre bol od prvej chvíle plný problémov, ako som už spomínala v článku o Červenej pevnosti. Mesto Agra je plné špiny. Je to špinavé mesto a špina nie je len na uliciach, ale aj v charakteroch ľudí, ktorí tu pracujú v cestovnom ruchu. Agra bolo najhoršie mesto, aké som v Indii navštívila. Každý sa nás tu snažil podviesť, ľudia boli drzí a ceny boli vysoké v porovnaní so zvyškom Indie.
Agra je také špinavé miesto, že som mala v niektorých momentoch pocit, že som na smetisku. Ale uprostred toho smetiska je ale niečo, za čím prichádza to veľké množstvo turistov – majestátny Tádž Mahal.
Tádž Mahal je najkrajší pri západe a východe slnka. Rozhodli sme sa ho navštíviť skoro ráno pri východe slnka. Zobudili sme sa okolo piatej, aby sme boli jedni z prvých návštevníkov. Išli sme priamo k bráne. Mysleli sme si, že si môžeme kúpiť lístok priamo tam, ale mýlili sme sa. Ochranka nám povedala, že si musíme kúpiť lístok pár stoviek metrov ďalej od vstupu. Vzali sme si teda prvú rikšu, ktorú sme videli, keďže sme sa ponáhľali, a vodič bol našťastie dostatočne rýchly. O pár minút neskôr sme boli späť a čakali sme v rade pri bráne do Tádž Mahalu. Brány sa otvárali o 6:00. Prešli sme prísnou bezpečnostnou kontrolou. Najskôr sme prechádzali krásnymi záhradami, ale čo najrýchlejšie sme smerovali do Tádž Mahalu, aby sme ho videli bez masy turistov.
Ocitli sme sa pri bráne, ktorá k nemu vedie. Stavba sa pred nami otvárali v plnej kráse.
A tu ho máme! Tádž Mahal – symbol večnej lásky.
Tádž Mahal je mauzóleum. Postavil ho mughalský cisár Shah Jahan pre svoju obľúbenú manželku cisárovnú Mumtaz Mahal, ktorá zomrela v roku 1631. Láska Shah Jahana k jeho manželke bola taká veľká, že pre ňu objednal najkrajšie mauzóleum na Zemi. Stavba hrobky začala v roku 1632 a bola dokončená po 22 rokoch v roku 1648 pomocou 20 000 robotníkov, ako sú sochári, murári, remeselníci a kaligrafi. Boli povolaní z Perzie, Osmanskej ríše a Európy. Záhrada bola dokončená o 5 rokov neskôr. Výstavba Tádž Mahalu stála približne 32 miliónov rupií, čo je asi 1 000 000 dolárov.
Názov Tádž Mahal znamená „Korunný palác“ a je jedným z ôsmich divov sveta. Tento architektonický komplex pozostáva z piatich hlavných prvkov, ktorými sú hlavná brána, záhrada, mešita, odpočinkový dom a mauzóleum. Tádž Mahal je považovaný za najlepší príklad mughalskej architektúry, ktorá kombinuje prvky perzského, tureckého, indického a islamského architektonického štýlu. Tádž Mahal bol postavený z bieleho mramoru s jemnou mozaikou s vykladanými drahými kameňmi. Takmer všetky povrchy celej budovy sú zdobené dekoratívnymi prvkami – kaligrafiou, abstraktnými geometrickými a rastlinnými motívmi. Každý detail je symetrický. Vonkajšie dekorácie Tádž Mahalu patria medzi najlepšie, ktoré možno nájsť v mughalskej architektúre.
Hrobka stojí na mramorovom podstavci. Má štyri vysoké stĺpy, každý má 42 metrov. Sú zakončené ôsmimi kupolami s oknami. Priamo pod kupolou sa nachádza hrobka Mumtaz Mahal, ktorá je centrálne lemovaná hlavným vchodom. Okrem hrobky Mumtaz Mahal sa tam nachádza aj hrobka samotného staviteľa Shah Jahana. Jeho hrobka tam v skutočnosti nemala byť, ale za vlády cisára Aurangzeba tam bola umiestnená, čím sa narušila symetria.
Prechádzali sme sa areálom a obdivovali všetko naokolo. Bola som šťastná. Videla som naživo miesto, ktoré som videla tisíc krát na obrázkoch – ohromujúci a večný Tádž Mahal.
Na druhý deň sme sa presúvali do menšieho mestečka Puškar, kde sme zase spoznali farebný svet Radžastanu.