Kláštor Hemis: najväčšia gompa v indickom Ladakhu
V dedinke Hemis sa síce nachádza niekoľko ubytovaní a dokonca aj mnísi poskytujú nocľah v samotnom kláštore Hemis, čo môže byť zaujímavá skúsenosť, ale my sme rozhodli navštíviť klášor ako jednodňový výlet z Lehu. Kláštor Hemis sa nachádza len 45 km od mesta. Kláštor má prístup aj po asfaltovej ceste. Ráno sme išli autobusom z autobusovej stanice v Lehu. Vystúpili sme na križovatke blízko kláštora, kde si berieme pripravené auto, ktoré nás odviezlo priamo do kláštora Hemis.
Autobus bol úplne preplnený, ale na tieto podmienky sme si už zvykli. Počas cesty sme celú dobu obdivovali okolitú prírodu a Himaláje.
Keď sme prišli na miesto, videli sme obrovskú farebnú gompu, ktorá je umiestnená v horách. Je to najväčší a najbohatší kláštor v Ladaku. Kláštor bol znovu založený v roku 1672 ladackým kráľom Sengge Namgyalom. Teraz má viac ako 200 pobočiek s viac ako 1000 mníchmi.
Najprv sme preskúmali nádvorie a potom sme pokračovali v interiéri kláštora. V kláštore sa nachádza medeno-pozlátená socha Budhu, chrám zasvätený Padmasambhavovi, ktorý priniesol budhizmus do Tibetu, a stúpa vyrobená zo zlata a striebra.
Kláštor Hemis má osobitný význam pre tých, ktorí veria, že Ježiš údajne prišiel do Indie a Himalájí počas svojich „stratených rokov“ medzi 13.-30 rokom života. Ruský spisovateľ Nicholas Notovič údajne navštívil kláštor Hemis, kde mu dal istý mních pozoruhodný preklad rukopisu, v ktorom sa uvádzalo, že Ježiš naozaj navštívil Indiu. Tento rukopis medzitým zmizol, ale ľudia veria, že je to len jeden z mnohých rukopisov, ktoré uvádzajú Ježišovu návštevu Indie.
Súčasťou kláštora Hemis je rozsiahle múzeum s niektorými veľmi vzácnymi náboženskými predmetmi, ako sú napríklad sochy budhistických božstiev a ich učeníkov, hudobné a rituálne nástroje, šperky, thangky, zbrane, náradie, textílie, zmluvy, archívne fotografie a maľby.
Na jednej strane kláštora sme si všimli nenápadné schody. Vyliezli sme po nich na strechu, kde je umiestnených veľa budhistických symbolických predmetov. Zo strechy sme obdivovali aj pohľad na kláštor zhora a údolie so zasneženými štítmi Himaláj.
V kláštore Hemis sme strávili niekoľko hodín a potom sme odišli rovnakým autom, ktoré nás priviezlo aj do paláca Stok, ktorý bol ale bohužiaľ zavretý. Šofér nás teda za pár rupií odviezol na križovatku, kde sme počkali na autobus späť do Lehu.
Kláštor Hemis je tiež známy každoročným budhistickým festivalom. Festival si pripomína výročie narodenia Gurua Padmasambhavu, inkarnácie Budhu. Lámovia odetí do bohatých oblekov z porcelánu a brokátu predvádzajú rôzne tance. Tanečníci nosia mystické masky a predvádzajú vystúpenie známe ako chams. Festival Hemis Gompa sa oslavuje tri dni od 9. do 11. dňa počas piateho mesiaca tibetského kalendára. Počas ďalšej cesty do Indie sa mi podarilo tento festival navštíviť a zážitok opisujem v tomto článku.
My sme sa už ale pomaly začali pripravovať na odchod z Lehu. Po skúsenosti zo strašidelnej cesty z Manali sme volili lietadlo. Pristáli sme v Delhi, a hneď sme odišli pozrieť do mesta Agry, kde je aj Červená pevnosť a najznámejšia pamiatka Indie, Táj Mahál. Každopádne bola pre mňa návšteva Ladakhu zatiaľ najlepším zážitkom, splnila som si svoj obrovský sen a toto miesto som si okamžite a navždy zamilovala.