Ako sa vyhnúť výškovej chorobe po pristátí vo vysokých polohách?

Ako sa vyhnúť výškovej chorobe po pristátí vo vysokých polohách?

Himaláje z lietadla

Keď som sa do Indie vrátila o rok neskôr, naplánovala som si cestu tak, že som hneď po prílete do Dilí absolvovala ďalší let do Lehu. Leh leží v nadmorskej výške 3500 metrov. Táto výška už spôsobuje výškovú chorobu. Nebezpečný je práve náhly veľký rozdiel medzi výškami na letiskách odletu a príletu. Keď som pred rokom dostala výškovú chorobu v Lehu po 40 hodinovej ceste, mala som pocit, že zomieram. Nechcela som ju preto dostať znova a snažila som konať tak, aby som sa tomu vyhla.

Nasledujúce tipy o tom, ako predísť výškovej chorobe po pristátí vo veľkých nadmorských výškach sa netýkajú len Lehu, ale aj všetkých miest s letiskom vo veľkej nadmorskej výške na svete. Keď dodržíte tieto rady, môžete sa naozaj vyhnúť takémuto nepríjemnému zážitku, ktorý vás v lepšom prípade na pár dní úplne odstaví od všetkých aktivít.

Ak sa cítite zle, vypýtajte si kyslíkovú masku

letisko v lehu

Celý čas, ako som čakala na letisku v Dilí na druhý let do Himaláj, unavená a nevyspatá, myslela som na to, ako zvládnem prežiť kyslíkový rozdiel po vystúpení. Keď sme vzlietli, začala som sa rozprávať s mojím spolusediacim, ktorý už tento let absolvoval. Ubezpečil ma, že ak by som sa cítila naozaj zle, mám ísť na ošetrovňu na letisku, kde mi poskytnú kyslíkovú masku, ktorá ľuďom zle znášajúcim výšky vždy pomôže.

Kyslíková maska na letiskách vo vyššej nadmorskej výške je štandard. Myslite na to. Ak by ste sa naozaj cítili zle, choďte za zdravotníkmi, ktorí vám ju dajú a pomôže vám.

Odíďte z letiska hneď, ako to bude možné 

letisko v lehu

Keď sa otvorili dvere lietadla a ja som vystúpila, bola som prekvapená, že som necítila nič nezvyčajné. Vedela som však, že sa nesmiem namáhať, a preto som sa snažila prejsť celým procesom na letisku čo najrýchlejšie. Všimla som si, že veľa ľudí nepoznalo toto pravidlo a zdržiavalo sa na letisko, aby si robili prvé fotky Himalájí.

Nenechajte sa zmiasť pocitom, že vám nič nie je. Je to naozaj klamlivé. Snažte sa urýchliť celý proces odbavovania na letisku. Aj keď je krajina okolo vás krásna, nezdržujte sa zbytočne robením fotiek. Na to budete mať dosť času, keď budete aklimatizovaný.

Do hotela si zoberte taxík 

letisko v lehu

Napriek tomu, že viem, že taxikári na letiskách po celom svete klamú a dojednávanie ceny je dlhší proces, bola som zmierená, že tento krát s nimi nebudem vyjednávať vôbec. Po vystúpení z letiska som si zobrala hneď prvý taxík, ktorým som odišla do ubytovania.

Aby ste predišli výškovej chorobe, musíte sa čo najmenej namáhať. Preto si z letiska zoberte taxík a nie verejnú hromadnú dopravu. Napriek tomu, že hromadná doprava býva podstatne lacnejšia, využite v tomto prípade taxík aj za niekoľkonásobne vyššiu cenu. 

Rezervujte si ubytovanie ešte pred príchodom 

rab yang penzión

Počas mojich ciest častokrát nemám zarezervované ubytovanie a vyberám si ho až priamo v destinácii. Keďže som už v Lehu bola, vopred som písala do penziónu, kde som bývala minulý rok, že prídem znova, aby som nemusela hľadať ubytovanie v čase, kedy sa moje telo potrebuje vysporiadať s nadmorskou výškou.

Ak preferujete výber ubytovania na mieste, v tomto prípade to nerobte. Majte ubytovanie zabezpečené vopred. Ak sa vám ubytovanie nepáči, napriek tomu tam ostaňte jednu, dve noci a nezaťažujte si telo hľadaním nového ubytovania so všetkou batožinou.

Čo najviac odpočívajte na izbe 

rab yang v lehu

Moje dva po sebe nadväzujúce lety a čakanie v Díli boli veľmi náročné. Bola som veľmi unavená a aj kvôli nadmorskej výške som prespala takmer celé dva dni. Prešla som vždy len na toaletu a do najbližšej reštaurácie, kde som si zobrala jedlo a zjedla ho na izbe. A spravila som to najlepšie, čo som mohla. Na tretí deň som sa cítila lepšie, moje telo si začalo zvykať a ja som sa pomaličky išla poprechádzať po Lehu.

Nenechajte sa zmiasť, ak sa vám zdá, že ste úplne v poriadku a vaše telo bez problémov zvláda výškový prechod. Môže to byť klamlivé a pri nedodržiavaní odpočinku sa vám výšková nemoc môže rozvinúť z hodiny na hodinu. Obmedzte pohyb na minimum a veľa spite aspoň dva dni. Ak sa dá, objednávajte si jedlo z hotelovej reštaurácie.

Pite veľa vody a úplne sa vyhýbajte alkoholu 

IMG_4987

Ešte pred príchodom do penziónu som si nakúpila dostatočne veľa fľašiek s vodou, aby som úplne eliminovala pohyb počas nasledujúcich dvoch dní. Snažila som sa piť, čo najviac vody a čaju, ktorý mi pripravoval majiteľ Kolto a nosil mi ho do okna. Nepila som žiaden alkohol, ktorý môže byť v niektorých prípadoch vo vysokej nadmorskej výške dokonca aj smrteľný. Môj kamarát minulý rok dostal výškovú nemoc, len kvôli tomu, že na druhý deň po stresovej ceste vypil malé množstvo alkoholu. Ak by tak neurobila, v jeho prípade by sa pravdepodobne výškovej chorobe úplne vyhol.

Nedostatok tekutín býva niekedy kľúčový pri vzniku výškovej choroby. Pite preto tak veľa vody, ako sa dá. Veľmi dobré sú aj bylinkové čaje, ktoré upokoja telo pri aklimatizačnom procese. Vyhýbajte sa alkoholu nielen počas aklimatizácie, ale aj počas celého pobytu vo výškach. Pitie alkoholu môže byť v tomto prípade smrteľné.

Fyzické aktivity začnite vykonávať postupne 

Leh

Na tretí deň som sa síce išla poprechádzať po meste, ale moje telo ešte stále narážalo na limity. Pri rýchlejšom pohybe ma na chvíľu zabolela hlava a začala som mať závrate. Stále sa mi zle dýchalo. Preto som prvý deň po ležaní strávila iba krátkou prechádzkou.

Keď sa budete cítiť dostatočne silní na to, aby ste sa išli prejsť, nikdy neprekračujte svoje hranice. Počúvajte vlastné telo. Keď sa začnete cítiť unavene alebo máte nejaké iné príznaky, vráťte sa na izbu. Verte mi, že ak to nepreženiete, energiu začnete naberať deň po dni rýchlejšie a rýchlejšie.

Dodržiavaním týchto zásad sa mi po prílete podarilo vyhnúť výškovej chorobe. Môj aklimatizačný proces sa úspešne ukončil a ja som si opäť po roku začala užívať krásy Ladakhu. Príznaky výškovej choroby si môžete pozrieť v tomto článku. Buďte naozaj opatrní, pretože výšková choroba môže byť aj smrteľná.
 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako sa vyhnúť výškovej chorobe po pristátí vo vysokých polohách?
Táto stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním tejto stránky súhlasíte so Zásadami ochrany osobných údajov.
Viac informácií