Osobná skúsenosť, ako budhistickí mnísi vytvárali pieskovú mandalu
Keď som vstúpila do miestnosti, kde mnísi stavajú pieskovú mandalu v kláštore Spituk, neverila som vlastným očiam. Nikdy som si nemyslela, že toto raz v živote uvidím. Najlepšie na tom bolo, že som to videla priamo v ich prirodzenom prostredí v budhistickom kláštore v Himalájach a nie ako turistickú atrakciu. Bola som tam sama s mníchmi bez davov turistov. Výroba pieskových mandál je pre mňa natoľko zaujímavá, že som sa rozhodla o tom napísať článok a popísať niektoré zaujímavé detaily.
Čo je vlastne piesková mandala vytvárané mníchmi?
Vytváranie pieskových mandál je tibetská budhistická tradícia. Mandaly vyrábajú mnísi z farebného piesku. Po dokončení ich rituálne zničia, čo symbolizuje budhistickú vieru v prechodnú povahu hmotného života.
Aké materiály sa používajú na výrobu pieskovej mandaly?
V dnešnej dobe piesok na stavbu mandál vzniká tak, že sa brúsia biele kamene. Piesok sa farbí nepriehľadným atramentom. Farby sa zvyčajne vyrábajú z prírodného piesku, bielej drvenej sadry, žltého okru, červeného pieskovca. Zo zmesi dreveného uhlia a sadry vzniká modrá farba, zmiešaním červenej a čiernej vznikne hnedá farba, a zmiešaním červenej a bielej vzniká ružová farba.
Ako sa pieskové mandaly vyrábajú?
Najprv mnísi nakreslia geometrické vzory typické pre mandaly. Piesok sa potom nanáša na mandalu pomocou malých rúrok, lievikov a škrabiek, nazývaných chak-pur. Stavba pieskovej mandaly zvyčajne trvá až niekoľko týždňov kvôli náročnej práci so zložitými detailmi. Na mandele zvyčajne spolupracuje tím mníchov, pričom pracujú od stredu smerom von.
Napríklad slávna Mandala – Kalachakra obsahuje 722 božstiev zobrazených v tradičnej geometrii mandaly. Iné menšie mandaly, ako napríklad Vadžrabhairava, obsahujú menej božstiev a vyžadujú si použitie menšieho množstva geometrie, ale ich dokončenie aj tak trvá niekoľko dní. Ako všetky mandaly, tak aj tieto pieskové mandaly sa považujú za dvojrozmerné reprezentácie trojrozmerného prostredia. Existujú iba dva konkrétne prípady, kedy je možné vidieť reálnu trojrozmernú mandalu: Borobodur na Jáve v Indonézii a Angkor Wat v Siem Reap v Kambodži.
Prečo sa pieskové mandaly zničia?
Dôležitý je aj obrad, kedy mnísi ničia pieskovú mandalu. Najskôr sa jednotlivé symboly božstiev v určitom poradí odstraňujú. Piesok sa zhromažďuje v nádobe, ktorá sa potom zabalí do hodvábu a vloží do rieky, kde sa opäť stane súčasťou prírody. Tento obrad symbolizuje pominuteľnosť života a celého sveta.
Nikdy predtým, by ma ani len vo sne nenapadlo, že uvidím stavanie mandál. Bola som za to veľmi vďačná ak Koltovému synovi, ktorý ma povodil po krásnom kláštore Spituk.