Ako som strávila 3 zaujímavé dni v Brne a čo sa oplatí vidieť?
Brno každoročne navštívi množstvo Slovákov hlavne kvôli svojej blízkosti so slovenskými hranicami. Keď pôjdete do Brna, odporúčam vám tu stráviť aspoň 2 až 3 dni, aby ste si toto mesto poriadne užili. Robiť sa tu dá naozaj množstvo vecí, keďže v Brne a okolí je veľa zaujímavých miest, ktoré odporúčam navštíviť. Ja som tu zostala tri dni a bez zhonu som stihla všetko, čo som chcela vidieť. Tento článok som napísala, aby som vám ukázala, ktoré miesta v Brne by ste mali navštíviť a kam v Brne ísť počas 3 dní, alebo alternatívne iba počas 1 alebo 2, ak nebudete mať toľko času.
Ak hľadáte aj ubytovanie v Brne, môžem vám odporučiť B&B Bed and breakfast Placzek, ktoré sídli vo vile z roku 1930 v centre Brna, iba 200 metrov od hlavného námestia. Za super ceny má izby Penzión Expo Dream. Má pekne vybavené izby, k dispozícii je aj káva, čaj a Netflix. Atrium Apartments sú pekne vybavené apartmány za dobrú cenu iba 800 metrov od Špilbergu. Obľúbený je aj hotel EFI SPA Hotel Superior & Pivovar v centre mesta, v ktorom môžu hostia využiť vstup do spa a wellness, a v blízkosti sa nachádza aj pivovar.
Všetky atrakcie, ktoré som chcela v Brne a okolí navštíviť, som rozdelila na každý deň, a každý deň bol niečím špecifický. Prvý deň som navštívila iba miesta nad zemou, druhý deň iba pod zemou a tretí deň v prírode na zemi aj pod zemou (:
1 deň v Brne
Hneď po príchode vám odporúčam navštíviť staré mesto Brna. Začať môžete na Moravskom námestí, kam sa pohodlne dostanete električkou, po brňácki tzv. šalinou. Na Moravskom námestí si môžete všimnúť čiernu osemmetrovú sochu. Je to relatívne nová socha zobrazujúca Jošta Luxemburgského na koni. Táto socha je veľmi kontroverzná, pretože ak sa pozriete na okolitý svet spod nej, konská hlava vám bude pripomínať… veď vy viete čo.
Potom sa prejdite ku Kostolu sv. Jakuba na Jakubovom námestí. Pôvodnú románsku stavbu nahradil gotický kostol. Má trojlodie s majestátnymi stĺpmi a klenbami a nachádza sa v nej množstvo pomníkov miestnych občanov a významných osobností súvisiacich s dejinami Brna. Jednou z dominánt Brna je 94 metrov vysoká kostolná veža kostola.
Z Jakubovho námestia je to len pár minút chôdze na hlavné brnenské námestie – Námestie Slobody. Na Námestí Slobody môžete vidieť nielen pozoruhodné stavby, ale aj morový stĺp ako smutnú spomienku na morovú epidémiu v Brne. Najzvláštnejšia atrakcia na tomto námestí je šesťmetrový brniansky orloj. Ide o pomník z čiernej žuly pripomínajúci obrovský náboj, z ktorého každý deň o 11:00 vypadávajú malé guličky, ktoré môžete skúsiť chytiť a priniesť si domov malý suvenír.
Pokračujte na juh a uvidíte Starú radnicu. Stará radnica je najstaršou a najzaujímavejšou historickou budovou v Brne. Bolo to miesto pre zasadnutia rady a súdne konania. Boli tu uložené stredoveké dokumenty a peniaze. Radnica musela mať aj vlastnú mestskú väznicu. Môžete tiež vyliezť na 63 metrovú vežu, odkiaľ je krásny výhľad na staré mesto. Vstupné je 90 Kč pre dospelých.
Len pár metrov od Staromestskej radnice sa nachádza Zelený trh, kde si môžete každý deň kúpiť čerstvé ovocie, zeleninu, huby, ale aj čili papričky. Takýto trh sa dokonca nenachádza ani v hlavnom meste Praha.
Vedľa Zeleného trhu na ceste k jednej z najväčších atrakcií Brna je Divadlo Husa na provázku. Toto experimentálne divadlo so slávnou minulosťou patrí medzi popredné divadlá v Českej republike.
Prejdite sa ďalej po ulici a uvidíte dominantu mesta Brna. Je to nádherná Katedrála sv. Petra a Pavla, ktorá sa nachádza na vrchu Petrov. Je národnou kultúrnou pamiatkou a jednou z najvýznamnejších architektonických stavieb južnej Moravy.
Zvony v katedrále zvonia o 11. namiesto o 12. hodine. Podľa legendy počas tridsaťročnej vojny, útočiaci Švédi sľúbili, že odvolajú svoj útok, ak sa im nepodarí dobyť mesto do poludnia 15. augusta. Niektorí občania sa rozhodli v tento deň zazvoniť o hodinu skôr, čím oklamali Švédov, aby prerušili obliehanie.
Za kostolom je pekný park s lavičkami, kde si môžete oddýchnuť a pokochať sa výhľadom na Brno.
Po prehliadke mesta môžete zvyšok dňa stráviť v niektorej z mnohých krčmičiek a popíjať tradičné české pivo. Veľmi známe krčmy sú Bar, ktorý neexistuje a Na stojáka, kde nie sú žiadne stoličky.
2 dni v Brne
Môj druhý deň som nazvala aj Deň podzemia v Brne. Takýto temný, ale mimoriadne zaujímavý deň je vhodný absolvovať najmä počas letných horúčav. Môžete začať pri Kostole sv. Jakuba v Brnianskej kostnici, ktorá je druhou najväčšou kostnicou v Európe.
Kedysi sa z náboženských dôvodov ľudia po smrti nemohli spaľovať. Telá sa pochovávali v rámci hradieb, ale ako mŕtvi pribúdali, priestoru na pochovávanie ubúdalo. Pristupovalo sa teda k výmennému systému. Približne po 10 rokoch od pohrebu sa pozostatky z hrobu vybrali, aby sa na dané miesto mohli pochovať ďalší ľudia. Tieto pozostatky sa potom ukladali do špeciálnych podzemných miest, nazývaných kostnice.
Brnianská kostnica bola viac ako 200 rokov zabudnutá v čase, až kým ju v roku 2001 neobjavili popri prebiehajúcich rekonštrukčných prácach na Kostole sv. Jakuba. Odvtedy výskumníci a archeológovia odkryli viac ako 50 000 kostí a stále pracujú na odkrývaní ďalších. Analýzy ukazujú, že tieto kostry patria obetiam morových a cholerových epidémií, obetiam bitiek tridsaťročnej vojny a švédskeho obliehania. Zaujímavé je, že žlté kosti sú pozostatkami ľudí, ktorí zomreli na choleru a červené kosti zase ľudí, ktorí zomreli na mor.
V podzemnej kaplnke s hudbou sú kosti a stĺpy z lebiek siahajúce až po strop. Tiež sa tu nachádzajú aj rakvy s pozostatkami.
Zahraniční návštevníci majú k dispozícii sedem rôznych verzií vysvetľujúceho textu: anglickú, nemeckú, ruskú, taliansku, španielsku, francúzsku a poľskú. Otváracie hodiny sú od utorka do nedele, 9:30 – 18:00 a vstupné pre dospelého je 160 Kč, deti majú vstup zadarmo alebo zlacnené vstupné.
Druhým podzemným miestom, ktoré sa v Brne oplatí navštíviť, je Kapucínska krypta, kde nájdete množstvo informácií o tom, ako boli pochovávaní kapucíni a môžete tu vidieť množstvo mumifikovaných mníchov. V krypte sú pochovaní aj niektorí významní občania 17. a 18. storočia.
Krypta bola založená v polovici 17. storočia v suteréne kapucínskeho kláštora. Mŕtvoly mníchov sa pre geologické zloženie a systém vetrania zmenili na múmie. Nikdy ale nebolo v úmysle mumifikovať tieto telá.
Aby mnísi dodržiavali svoj sľub chudoby, opakovane používali iba jednu rakvu. Keď skončili pohrebné obrady, telo preniesli do krypty a uložili ho na „vankúš“ z tehál.
V miestnosti, kde sú umiestnené múmie, je napísané takéto upozornenie: „Čo ste teraz vy, boli sme kedysi my. Čo sme teraz my, budete aj vy.“
Kapucínska krypta je otvorená denne a vstupné pre dospelého je 80 Kč (40 Kč pre dieťa).
Tretie miesto, ktoré odporúčam navštíviť v Brne počas druhého dňa, sú Kasematy na hrade Špilberg. Kasematy patria k najnavštevovanejším atrakciám Brna.
Kobky boli pôvodne postavené ako kasematy. Kasematy sú komory bez okien, kde boli pôvodne ubytovaní vojaci a bola tu uskladnená vojenská technika. Za vlády cisára Jozefa II. boli ale premenené na najhoršie žaláre ríše, kde boli k múrom pripútaní na doživotie odsúdení zločinci. V kasematách bolo v priebehu 19. storočia zadržiavaných aj mnoho politických väzňov Habsburskej ríše.
Otváracie hodiny kasemát od apríla do septembra sú pondelok – nedeľa od 10:00 do 18:00, a od októbra do marca od utorok – nedeľa od 9:00 do 17:00. Vstupné je 90 Kč pre dospelých. Prehliadky so sprievodcom je možné objednať individuálne pre väčšie skupiny. Určite odporúčam takúto prehliadku s výkladom, dozviete sa množstvo zaujímavých informácií ohľadne tohto drsného miesta. Kasematy je ale možné navštíviť aj mimo otváracích hodín bez sprievodcu len s papierovou mapkou.
3 dni v Brne
Tretí deň vám odporúčam stráviť v prírode neďaleko Brna v Moravskom krase na nádhernom mieste s názvom Priepasť Macocha. Macocha sa nachádza len 38 km od Brna, takže je to ideálne miesto na celodenný výlet. Slávna priepasť je hlboká viac ako 138 m a je najväčšou tiesňavou svojho druhu v strednej Európe. Na okrajoch sa nachádzajú dve plošiny s výhľadom do priepasti.
Súčasťou Macochy je Punkevná jaskyňa. Podzemná rieku Punkva je tvorená niekoľkými miestnymi potokmi, ktoré sa v podzemí zliali a vytvorili väčšiu rieku. Priepasť Macocha je jediným miestom, kde sa voda rieky Punkva dostáva na denné svetlo. Celý jaskynný komplex tvorí viac ako 30 kilometrov podzemných chodieb čiastočne naplnených vodou. Prehliadka jaskyne má dve časti – suchú cestu, ktorú navštívite pešo a vodnú cestu, ktorú navštívite loďou. Viac informácií o tom, ako stráviť nádherný deň v jaskyni a Priepasti Macocha, nájdete v tomto článku.
Dúfam, že sa vám bude v meste Brno páčiť a navštívite atrakcie, ktoré som vám odporučila. Brno je naozaj veľmi sympatické mesto, ktoré som si obľúbila a určite sa tam budem chcieť ešte vrátiť.