Ako som dostala výškovú chorobu v indických Himalájach v meste Leh
V mojom prípade sa výšková choroba začala asi 2 hodiny pred príchodom do Lehu, hlavného mesta Ladaku v Indii. Zobudila som sa v mikrobuse s bolesťou hlavy. Vtedy som si ale ešte neuvedomovala, že sú to už príznaky výškovej choroby. Myslela som si, že som dostala migrénu kvôli dehydratácii.
Keď sme vystúpili v Lehu z mikrobusu, nevedeli sme, kam ísť. Vôbec sme netušili, kde je turistická časť mesta. Keď sme s ťažkými batohmi stúpali do kopca do centra mesta, moja bolesť hlavy sa výrazne zhoršovala. Všetci sme boli po 40 hodinách cesty z Manali tak unavení, že sme sa dokonca pohádali ohľadne výberu penziónu.
Ja som sa s kamarátom pýtala ľudí na nejaké ubytovanie miestnych ľudí. Keď sme konečne prišli do oblasti, kde sa nachádzajú penzióny, na začiatku sme nemali šťastie, pretože všetko, čo sa nám páčilo už bolo plné. Jedna milá miestna žena nám ale odporučila penzión Rabyang. Teraz už viem, že to bolo to najlepšie rozhodnutie, aké sme mohli urobiť.
Majiteľ Kolto nás so svojou rodinou srdečne privítal. Dal nám peknú izbu a hneď nám priniesol bylinkový čaj. Od tej chvíle sa táto rodina stala mojou druhou rodinou – mojou himalájskou rodinou.
Ale.. po predošlom dlhšom chodení na slnku a snahy nájsť ubytovanie som sa cítila veľmi zle. Moja bolesť hlavy sa stala neznesiteľnou; oči som mala extrémne citlivé na svetlo a bolo mi zle. Kolto sa ma spýtal, čo mi je, lebo videl, že nie som v poriadku. Keď som mu opísala, ako sa cítim, okamžite skonštatoval, že mám výškovú chorobu! Povedal mi, že by som sa nemala pohnúť z postele mimo návštevy toalety minimálne nasledujúcich 24 hodín.
Výšková choroba je veľmi nepríjemná, pretože na ňu neexistuje žiadny liek, ktorý by vám pomohol. Tak som veľmi trpela celú noc. Vlastne to bola jedna z najhorších nocí v mojom živote.
A ako som sa cítila? Naozaj zle!! Opíšem vám teda moje skúsenosti s výškovou chorobou detailnejšie. Bolesť hlavy bola v noci možno 10-krát silnejšia ako na začiatku, cítila som, ako keby mi celá hlava aj s krkom opuchla a mala som veľmi silný pulz. Dýchala som spomalene. Vlastne som si uvedomovala každý nádych a výdych. Za normálnych okolností je dýchanie automatické, nevnímate ho, ale počas výškovej choroby si ho uvedomujete. Nádych, výdych, nádych, výdych. Z nosa a hrdla mi išla krv. Jeden aspekt výškovej choroby bol mimoriadne nepríjemný – psychická stránka. Celý čas, ale hlavne v noci, som mala strašné úzkosti a záchvaty paniky. Mala som pocit, že zomriem. Bolo to obrovské utrpenie bez možnosti akejkoľvek pomoci.
Na druhý deň ráno som sa cítila o niečo lepšie. Stále som mala bolesť hlavy a tlak v hlave a krku, ale nie taký silný ako deň predtým a v noci. Preležala som celý deň a celú ďalšiu noc. Kolto sa o mňa staral. Kontroloval ma a nosil mi bylinkový čaj. Bolesť potom začala pomaly ustupovať, ale len keď som ležala. V momente, ako som sa postavila, som zacítila ostrú bolesť v hlavy a mala som závrate. Celý svet sa točil.
Ďalšie ráno, keď som sa skúsila postaviť som sa už konečne cítila dostatočne silná na to, aby som sa vybral na krátku prechádzku do mesta. V tomto momente som si mohla povedať, že som prekonala výškovú chorobu!
Predtým, ako som išla do Himalájí, som o nej veľa čítala, ale nikdy som si nemyslel, aké zlé to môže byť. Myslím si, že nikto z ľudí, ktorí nemajú osobnú skúsenosti s výškovou chorobou, si nevie predstaviť, ako hrozne sa človek cíti. Ako sa vraví, neželala by som to ani svojmu nepriateľovi.
Každé ľudské telo reaguje na výškovú chorobu inak. Ak máte vlastnú skúsenosť, podeľte sa s ňou v komentároch nižšie.
Všeobecné informácie o výškovej chorobe:
Symptómy:
Príznaky výškovej choroby sa zvyčajne rozvinú medzi 6 a 24 hodinami po výstupe do vyššej nadmorskej výšky.
Mierna výšková choroba
Bežné príznaky miernej výškovej choroby (niekedy nazývanej akútna horská choroba) môžu byť podobné poalkoholovému stavu tzv. opice. Príznaky sú zvyčajne horšie v noci.
bolesť hlavy
nevoľnosť a vracanie
závraty
únava
strata chuti do jedla
podráždený žalúdok
pocit nestability
dýchavičnosť
zvýšená srdcová frekvencia
ťažkosti so spánkom
Ťažká výšková choroba:
zhoršenie symptómov opísaných vyššie
pretrvávajúci kašeľ
dýchavičnosť (aj počas odpočinku)
bublavý zvuk v hrudi
vykašliavanie ružovej alebo bielej spenenej tekutiny
nemotornosť a ťažká chôdza
iracionálne správanie
dvojité videnie
kŕče
ospalosť
zmätok
Závažné príznaky môžu znamenať, že sa u vás vyvíja edém mozgu alebo pľúcny edém. Toto sú potenciálne život ohrozujúce komplikácie výškovej choroby. Okamžite treba vyhľadať pomoc!!!
Čo robiť, ak máte príznaky:
Ak máte príznaky miernej výškovej choroby, 24 – 48 hodín nestúpajte do vyšších polôh. Ak sa vaše príznaky počas tejto doby nezlepšia alebo sa zhoršia, mali by ste okamžite zostúpiť nižšie.
Ťažká výšková choroba je už stav zdravotnej pohotovosti. Človek s vážnymi príznakmi by mal okamžite zostúpiť do nižšej nadmorskej výšky a vyhľadať lekársku pomoc.