20 zaujímavých vecí, ktoré som videla v Baku v Azerbajdžane
Do Azerbajdžanu som prišla autobusom v rámci cesty v Gruzínsku. Chcela som stráviť pár dní v Baku a jeho okolí, a rozmýšľala som aj nad návštevou vzdialenejších miest. Začala som ale v hlavnom meste, kde som navštívila všetky atrakcie. Popri tom som ale videla aj veľa iných vecí. Kompletná prehliadka Baku mi trvala dva celé dni. Baku sa hovorí aj perla orientu. Je to mesto, kde je zreteľne cítiť vplyv rôznych kultúr. Aby som vám cestovanie v Azerbajdžane uľahčila, v tomto článku popisujem všetky tieto zaujímavé miesta, ktoré by ste mali vidieť v Baku.
Deň 1
Mešita Taza Pir
Prvý deň ráno som začala v Mešite Taza Pir. Je to jedna z najvýznamnejších mešít v Baku. Bola postavená v roku 1914. Vyznačuje sa peknou architektúrou a zložitou výzdobou. Interiér mešity má rozlohu 1400 m2 a je zdobený ornamentmi maliarskych škôl Azerbajdžanu. Mihráb a kupola mešity sú vyrobené z mramoru, a ozdobné prvky mešity a vrcholy minaretov sú vyrobené zo zlata.
Palác širvánšáhov
Z mešity som prešla až do starého mesta, konkrétne do Paláca širvánšáhov. Palác začal stavať v roku 1411 širvánšáh Ibrahim I. Tento palác je zapísaný do zoznamu UNESCO a pozostáva z 9 budov: palác, súdny dom, dervishovo mauzóleum, východná brána, palácová mešita, mešita Key-Qubad, svätyňa, kúpele a vodná nádrž. Skoro každá časť paláca má iný tvar a dizajn, a približne od 13. do 16. storočia sa postupne budovali nové budovy. Napriek týmto skutočnostiam však palác Širvanšáhovcov pôsobí uceleným umeleckým dojmom.
Uličky v starom Baku
Po návšteve paláca som sa išla poprechádzať po uličkách starého mesta. Táto časť mesta mala pre mňa najväčšie čaro. Zo všadiaľ tu na vás dýcha história, ktorá sa na niektorých miestach spája s modernými prvkami mesta.
Vyzdobené domy
Počas tejto prechádzky v uličkách starého mesta môžete nájsť aj veľmi pekné domčeky. Sú často vyzdobené rôznymi dekoráciami. V starom meste som stretávala aj veľmi priateľských domácich. Jedni milí majitelia domu, okolo ktorého som prechádzala, ma dokonca pozvali dnu, aby som sa pozrela na ich papagája.
Predaj tradičných produktov
V starom meste sa často stretnete aj s predajov tradičných produktov. Asi najcharakteristickejšie pre Baku sú koberce. Obchody s kobercami rôznych vzorov a farieb môžete vidieť na každom kroku.
Hranie hier
V Baku som sa častokrát stretla aj s hraním pánskych spoločenských hier. Kým je domino u nás považované za čisto detskú hru, tu ju často hrajú dospelí páni. Na ich tvárach bolo vždy pri hre vidieť, že ide o veľa. Jedna skupinka ma dokonca zavolala, aby som sa s nimi zahrala. Potom ale samozrejme chceli, aby som sa išla pozrieť do ich kobercového obchodu (:
Dievčenská veža
Pomaly som prešla k 29-metrovej kamennej veži, ktorá je najvýznamnejšou historickou pamiatkou Baku, a je to aj symbol, ktorý je používaný napríklad na bankovkách. Je tiež zapísaná do zoznamu UNESCO. Táto veža dokazuje prítomnosť Zoroastriánov, Novoperžanov, Arabov, Peržanov, Širvanšáhov, Osmanov a Rusov v Baku. Bola postavená v 12. storočí ako súčasť opevneného mesta.
Pozemná lanovka
Po prezretí starého mesta som sa dostala k spodnej stanici lanovky. Táto 455 metrová pozemná lanovka spája centrum mesta s Alejou mučeníkov. Bola vybudovaná už v roku 1960, ale medzitým bola niekoľkokrát vynovená. Je to jednokoľajová lanovka s dvom kabínkami, takže má v strede dráhy miesto, kde sa obe kabínky obchádzajú, podobne ako to poznáme z našich Tatier.
Plamenné veže
Za 15 minút som bola hore. Hneď vám padne zrak na mrakodrapy s názvom Plamenné veže. Odtiaľto je na ne krásny pohľad. Symbolizujú plamene ohňa ako symbol Azerbajdžanu, ktorému sa hovorí aj Ohňová zem. Najvyššia veža má 182 metrov a 33 poschodí. Všetky 3 veže sú pokryté 10 000 LED obrazovkami, ktoré sa večer rozsvietia a zobrazujú rôzne symbolické veci. Toto divadlo je viditeľné aj z najvzdialenejších miest mesta. Sama som sa o tom ďalší večer presvedčila.
Alej mučeníkov
Pri hornej stanici lanovky sa začína Alej mučeníkov. Časťou je aj pamätník venovaný obetiam ľudí, ktorí bojovali za nezávislosť Azerbajdžanu počas udalosti nazývanej aj Čierny január, ktorá sa stala sa v noci z 19. na 20. januára. Podľa oficiálnych odhadov 147 civilistov zahynulo, 800 bolo zranených a 5 ľudí bolo nezvestných. Počas tejto noci do Baku a priľahlých oblastí vtrhli jednotky sovietskej armády, a bez varovania zabíjali civilistov. Stalo sa tak na základe rastúceho napätia medzi Arménmi a Azerbajdžancami, ale aj napätia medzi sovietskou vládou v Moskve a lokálnych vyšších vrstiev žiadajúcich viac nezávislosti, a teda procesu postupného rozpadu Sovietskeho zväzu. Každoročne sa tu konajú spomienkové pochody a 20. január si v Azerbajdžane pripomínajú ako Národný deň smútku.
Panoráma mesta
Potom som prešla z tohto smutného miesta k panoráme Baku. Odtiaľto je naozaj krásny výhľad na mesto, hlavne na staré mesto a pobrežnú promenádu s rôznymi zaujímavými budovami, ktoré som si na druhý deň išla prehliadnuť detailnejšie. Veľmi pekne odtiaľto vidieť kultúrnu rozmanitosť Baku. Keď som sa dostatočne pokochala výhľadom, zišla som pešo dole, išla som sa najesť a taxíkom sa som dostala k poslednej pamiatke tohto dňa.
Nočná Heydarova mešita
Túto mešitu som si chcela pozrieť špeciálne až po zotmení, pretože je krásne vysvietená. Nachádza sa ďalej od centra, tak si musíte zobrať taxík, ale oplatí sa ju vidieť. Je naozaj krásna a obrovská. Leží na celkovej ploche 12 000 m2 a vnútorný priestor budovy zaberá celkovú plochu 4 200 m2. Sedela som tam a pozerala na túto mešitu a ľudí. Po vychutnaní atmosféry som išla unavená spať do hotela. Na druhý deň ma čakala druhá časť prehliadky Baku.
Deň 2
Centrum Hejdara Alijeva
Druhý deň som začala opäť mimo centra, išla som si pozrieť budovu kultúrneho centra. Je to naozaj krásne miesto, a ak ste v Baku, určite ho nevynechajte. Táto budova bola navrhnutá iracko-britskou architektkou Zahou Hadid. Centrum slúži ako výstavní priestor, knižnica a nachádza sa v ňom aj konferenčná sála. Okolo budovy je krásne upravený park, do ktorého veľmi radi chodia aj domáci.
Námestie Azneft
Potom som sa presunula do centra. Išla som hneď na pobrežnú promenádu, kde som si chcela podrobnejšie pozrieť jednotlivé zaujímavosti. Začala som pri námestí Azneft, kde ma zaujala takáto fontána s dekoráciami labutí.
Malé Benátky
Kúsok vedľa sú Malé Benátky. Malé Benátky boli postavené v roku 1960 a dnes majú rozlohu až 10 000 m2. Toto mestečko na vode má dva veľké a niekoľko malých ostrovov. Sú tam postavené aj mosty a reštaurácie. Môžete sa previezť aj na loďkách pre 3 pasažierov, pričom sa s vami povezie aj sprievodca.
Múzeum Kobercov
Hneď za Malými Benátkami sa nachádza Múzeum kobercov. Ako už názov aj dizajn napovedá, v múzeu sú vystavené azerbajdžanské koberce, ale aj historické a moderné techniky ich výroby, a materiály. Je to najväčšia zbierka azerbajdžanských kobercov na svete.
Nákupné centrum Deniz
Toto nákupné a zábavné centrum vizuálne pripomína lotosový kvet s výškou 70 metrov. Na siedmich poschodiach sú obchody, kaviarne a reštaurácie, motokárové centrum, kino, detské zábavné centrum a zábavný park, bowling a mnohé ďalšie atrakcie.
Oko Baku
Na pobrežnej promenáde sa nachádza aj koleso Oko Baku. Toto ruské kolo vás dostane až do 60 metrovej výšky, odkiaľ budete mať pekný výhľad na centrum mesta a promenádu. Kabínky sú pre 8 osôb, ale môžete si zakúpiť miesto aj vo VIP kabínkach pre 4 osoby. Každá rotácia trvá od 30 do 40 minút a v kabínkach budete mať pohodlie, pretože sú klimatizované. Na oko Baku bol najkrajší výhľad z vyhliadky.
Kryštálová hala
Je to krytá aréna postavená za 10 mesiacov za účelom podujatia Eurovízia 2012. Sála má 12 000 miest na sedenie, ale zmestí sa do nej až 27 000 ľudí. V noci je tiež pekne osvetlená.
Nočná promenáda
Na pobrežnej promenáde som ostala až do zotmenia, aby som si pozrela iný rozmer mesta, nočné Baku. Hneď po zotmení sa celé Baku krásne rozsvietilo, pričom hlavnou dominantou boli Plamenné veže. Táto svetelná šou zobrazuje obrovské plamene, farby azerbajdžanskej vlajky, postavy mávajúce vlajkou a obrovských nádrže, ktoré sa plnia vodou. Jednotlivé zobrazenia sa striedajú. Vyzerá to naozaj dobre. Na promenáde sú okrem budov krásne vysvietené aj fontány. Niektoré vyzerali naozaj úžasne.
Takto pekne som ukončila svoje dvojdňové spoznávanie Baku. Na druhý deň ma čakal tzv. deň ohňa, kedy som si išla pozrieť pamiatky v okolí Baku súvisiace s ohňom. Baku má určite čo ponúknuť. Je to zaujímavé mesto, pretože sa v ňom kombinuje zmes orientálneho, socialistického a futuristického štýlu. Baku bude na vás zaručene pôsobiť exoticky.
Ubytovanie v Baku
Ak chcete v Baku ostať niekoľko dní, čo naozaj odporúčam, dávam vám aj tipy na ubytovanie.
Lacné ubytovanie: Ak chcete lacnejšie ubytovanie s výborným hodnotím skúste Old Town Soffia Hotel. Nachádza sa pár krokov od paláca. V cene každej izby je aj TV s plochou obrazovkou a klimatizácia. Ďalšou dobrou voľbou je aj Hotel Xan, okrem základného vybavenia je tu k dispozícii aj izbová služba, recepcia s nepretržitou prevádzkou, organizovanie výletov a raňajky.
Stredne drahé ubytovanie: Hotel Hillmond’s Boutique ponúka krásne zariadenie. Zákazníci si chvália hlavne dizajn a pohodlie. Toto ubytovanie je aj s raňajkami. K dispozícii je aj bar, reštaurácia, bankomat, letiskový transfer a izbová služba. V Baku zvykne bývať horúco, takže ak sa chcete schladiť, odporúčam East Legend Hotel. Tento hotel má bazén, saunu, reštaurácia s vonkajšou terasou, a nachádza sa kúsok od pobrežia. Každá izba má aj balkón.
Luxusnejšie ubytovanie: Winter Park Hotel Baku sa nachádza v centre mesta s krásnym výhľadom na Baku. Je to jeden z najobľúbenejších hotelov v Baku a má veľmi dobré hodnotenia. Pomer cena-kvalita je tiež veľmi dobrý. Ak máte radi menšie hotely s domáckejšou atmosférou, potom odporúčam Qiz Galasi Hotel Baku. Hotel má strešnú terasu s výhľadom na Flame Towers, podávajú sa tu kontinentálne raňajky alebo halal raňajky, a umiestnenie je priamo v starom meste.